|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Endonezya Sufi Ulema Meclisi’nden FETÖ Fetvası

Endonezya Sufi Ulema Meclisi’nden FETÖ Fetvası

FETÖ hakkında tahkikat yaparak bir fetva yayımlayan Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, FETÖ elebaşının Kuran-ı Kerim ayetlerinin tefsirinde tahrifatlar yaptığını belirterek, Fetullah Gülen'in faaliyetlerine katılmanın haram olduğuna fetva verdi…

08 Ekim 2018 - 16:51

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında tahkikat yaparak bir fetva yayımlayan Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, FETÖ elebaşının Kuran-ı Kerim ayetlerinin tefsirinde tahrifatlar yaptığını belirterek, Fetullah Gülen'in faaliyetlerine katılmanın haram olduğuna fetva verdi…Meclis tarafından yayımlanan fetvada, FETÖ örgütünün ülkedeki tüm faaliyetlerinin durdurulması çağrısı yapılarak örgütün hesap vermesi istendi ve "FETÖ, 15 Temmuz yaptıklarının hesabını Türkiye'ye vermelidir" ifadesine yer verildi.

‘Fetullah Gülen'in faaliyetlerine katılmak haramdır’

Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, FETÖ ile ilgili bir fetva yayımladı. FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen ve destekçilerinin tüm dünyada yapmış oldukları faaliyetleri inceleyen Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, bu faaliyetlere katılmanın haram olduğuna fetva vererek tüm İslam dünyasına duyurdu.

"FETÖ Siyonistlerle güçlü ilişkidedir"

Başkan; Prof. Dr. Ahmet Rahman, Divanı Ulema Müsteşar Reisi; Şeyh Muhammed Hanefi El Rabbani, Katip; Dr. Zübeyr Ahmed imzasıyla yayımlanan fetvada, Fetullah Gülen hareketinin sadece dini bir hareket veya sosyal bir organizasyon olmadığına dikkat çekildi. Fetvada FETÖ’nün, Siyonist gruplarla güçlü ilişkileri olan dini/sosyal oluşumların (STKların) arkasına gizlenme heveslisi bir hareket olduğuna dayer verildi.

Fetullah Gülen ve destekçilerinin Allah Teâla’ya tevbe etmesi gerektiğini ve yaptıklarının hesabını tüm dünyadaki Müslümanlara vermesi icap ettiğini belirten Ulema Meclisinin yayımladığı fetvada şu cümleler yer aldı:

" FETÖ Elebaşısı Fetullah Gülen Hakkındadır. Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, 23-25 Muharrem 1440 (3-5 Ekim 2018) tarihinde, Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen ve 258 kişinin şehadetine sebebiyet veren darbe girişiminden itibaren Endonezya Asyalı Sufi Ulema Meclisi, Endonezya ve Asya'da İslam ve Sufilik adı altında faaliyet gösteren Fetullah Gülen hareketi hakkında kapsamlı bir tahkikat gerçekleştirmiştir.

Aşağıdaki hususlar dikkate alınmıştır:
1. Fetullah Gülen Kuran ayetlerinin tefsirinde ciddi tahrifler yapmıştır. Ona ait öğretiler Kuran ve Sünnet'e dayanan İslam akidesini bozabilecek niteliktedir.
2. Fetullah Gülen başlangıçta öğretilerini Bediüzzaman Said Nursi'ye nispet ederek yaymıştır. Fakat tahkik edildiğinde Bediüzzaman Said Nursi'nin görüşlerini tahrif ettiği ve bunu İslam ümmetinin, Müslüman gençlerin ve özellikle de üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmek için yaptığı açıktır.

3. Bütün davranış ve fikirleri özellik sufiliğe dair olanlar hatalıdır ve tasavvufi değerlere zarar vermiş ve vermektedir.

4. Fetullah Gülen hareketi ve cemaati sadece dini bir hareket veya sosyal bir organizasyon değildir. Söz konusu oluşum, Siyonist gruplarla güçlü ilişkileri olan dini/sosyal oluşumların (STKların) arkasına gizlenme heveslisi bir harekettir."

Bu temel kabul ve esaslardan hareketle Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi aşağıdaki şekilde karar vermiştir.

1. Fetullah Gülen ve takipçilerinin tüm dünyada yapmış oldukları faaliyetler ve bu faaliyetlere katılmak haramdır. Fetullah Gülen ve takipçileri Allah Teâla’ya tevbe etmelidir ve yaptıklarının hesabını tüm dünyadaki Müslümanlara vermelidir. Özellikle de 15 Temmuz 2016'da yaptıklarının hesabını Türkiye'ye vermelidir.

2. Başta Endonezya Cumhuriyeti başkanı olmak üzere tüm ülkelerin liderlerinden ve âlimlerden Fetullah Gülen hareketinin ülkelerindeki tüm faaliyetlerinin durdurulmasını ve İslami akideye zarar veren kitaplarının da yasaklanmasını ve toplatılmasını talep ediyoruz.

Bu fetva tüm Müslümanlar için geçerli olmak üzere ilgili tarihte verilmiştir. Bizler Allah Teala nezdinde bu fetvanın mesuliyetini üzerimize alıyoruz.

Cakarta,  25 Muharrem 1440 / 5 Ekim 2018

Başkan; Prof. Dr. Ahmet Rahman, Divanı Ulema Müsteşar Reisi; Şeyh Muhammed Hanefi El Rabbani, Katip; Dr. Zübeyr Ahmed.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜYAP Erzurum Gıda Ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı
TÜYAP Erzurum Gıda Ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı
Barış Pınarı Harekatı’na Aziziye'den Destek
Barış Pınarı Harekatı’na Aziziye'den Destek