|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Engelsiz Filmler Festivali Eskişehir’de Başladı
  • Reklam

Engelsiz Filmler Festivali Eskişehir’de Başladı

Bu yıl yedinci kez sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali’nin İstanbul’dan sonraki ikinci durağı Eskişehir oldu.

11 Ekim 2019 - 23:52

Bu yıl yedinci kez sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali’nin İstanbul’dan sonraki ikinci durağı Eskişehir oldu. Eskişehir ayağının ilk gününde; Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gösterimlerin yanı sıra 9-12 yaş arasındaki işitme engelli çocuklarla Animasyon Film Atölyesi ve Heddy Honigmann’ın yönettiği Badi (Buddy) filminin gösterimi sonrası bir söyleşi gerçekleşti.

“Rehber Köpekler bireyin emniyetini sağlar.”

Festival’in Program Koordinatörü Ezgi Yalınalp’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye, Ankara Asistan Köpek Okulu’ndan Rehber Köpek eğitmeni Serhan Kaleli katıldı. Türkiye’de Rehber Köpek oluşumunun yeni olduğundan söz eden Kaleli, uygulamanın yayılması için çalışmaya devam ettiklerinden bahsetti. Konuşmasının devamında Rehber Köpekler’in görme engelli bireyin hayatına nasıl fayda sağladığından bahseden Kaleli, köpeklerin oryantasyonunun her zaman sahibinde olduğunu ve Rehber Köpeklerin görevinin, olası durumlarda bireyin emniyetini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Canlandırma sanatçısı Deniz Öcal tarafından gerçekleşen atölyeye ise 9-12 yaş arasındaki 10 minik sinemasever katıldı. Canlandırma sanatıyla tanıştıkları atölyede çocuklar ilk olarak kendilerine verilen malzemelerle hayallerindeki karakterleri ve öykülerini yarattılar. Yarattıkları karakterleri tek tek fotoğraflayıp, stop motion tekniği ile bir araya getirdiler.

Atölye sonunda ortaya çıkan 9 animasyon film, 13 Ekim Pazar günü 12.00 ’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Otizm Dostu Gösterim” öncesi sinemaseverlerle buluşacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile 12-13 Ekim tarihlerinde Eskişehir’de yolculuğuna devam eden Festival, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs Sonrası, Türkiye İçin 100 Milyar Dolar Yatırım Fırsatı Var
Koronavirüs Sonrası, Türkiye İçin 100 Milyar Dolar Yatırım...
Türkiye'de Can kaybı 4340'a, Vaka Sayısı 156 bin 827'ye Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 4340'a, Vaka Sayısı 156 bin 827'ye Yükseldi