|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Erdoğan Putin’e İsrail’e ’Ders’ Verilmesi Gerektiğini...
  • Reklam

Erdoğan Putin'e İsrail'e 'Ders' Verilmesi Gerektiğini Söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus mevkidaşı Putin’e, BM Güvenlik Konseyi'nin Filistinlileri korumak için hızla müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

12 Mayıs 2021 - 23:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus mevkidaşı Putin’e, BM Güvenlik Konseyi'nin Filistinlileri korumak için hızla müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, uluslararası toplumun Filistinlilere yönelik tavrı konusunda İsrail'e güçlü ve caydırıcı bir ders vermesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı işgal altındaki Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nde artan şiddetin ortasında, Erdoğan'ın Çarşamba günü Putin ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Kuşatılmış Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas'ın Pazartesi günü bir ültimatom yayınlaması ve İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetli bir baskının ardından Kudüs'ün Eski Şehrindeki El-Aksa Camii yerleşkesinden güvenlik güçlerini çekmesini talep etmesinden sonra düşmanlıklar alevlendi.

Pazartesi, İsrail polisinin Ramazan ayının son günlerinde Filistinli ibadet edenlere kauçuk kaplı çelik mermiler, şok bombaları ve göz yaşartıcı gaz atarak İslam'ın üçüncü en kutsal alanına baskın düzenlediği art arda üçüncü gün oldu.

Artış, İsrail'in İsrailli yerleşimcilere yol açmak için işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Şeyh Jarrah mahallesinden sakinleri zorla sınır dışı etme planlarıyla ateşlendi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, son saldırının başlamasından bu yana toplam ölü sayısının 17'si çocuk olmak üzere 69 olduğunu açıkladı. 390'dan fazla kişi yaralandı. Altı İsrailli de öldürüldü.

Açıklamada, Erdoğan'ın "uluslararası toplumun İsrail'e güçlü ve caydırıcı bir ders vermesi" gereğini vurguladığı ve BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'e "kararlı ve net mesajlarla" hızla müdahale etmesi için baskı yaptığı belirtildi.

Erdoğan'ın Putin'e Filistinlileri koruyacak uluslararası bir koruma gücünün düşünülmesi gerektiğini önerdiği ifade edildi.

Erdoğan, Tel Aviv'in Batı Şeria'yı işgali ve Filistinlilere yönelik muamelesi konusunda yıllarca süren anlaşmazlığın ardından, geçen yılın sonlarında Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin iyileşme arzusunu dile getirmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milas'ta Vatandaşlar Çıkarma Gemileriyle Tahliye Ediliyor
Milas'ta Vatandaşlar Çıkarma Gemileriyle Tahliye Ediliyor
Bakanlar Yangın Bölgesinde Son Gelişmeleri Değerlendirdi
Bakanlar Yangın Bölgesinde Son Gelişmeleri Değerlendirdi