|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Ermenilerin “Soykırım” İftiralarına ERKON’dan Sert Tepki

Ermenilerin “Soykırım” İftiralarına ERKON’dan Sert Tepki

Prof. Dr. Haluk Selvi, “Ermeniler sadece 1-15 Nisan 1915 tarihinde Doğu Anadolu’da 519 bin sivil kadın çocuk ve yaşlı Türk’ü, 31 Mart-2 Nisan 1918’de Bakü’de 50 binden fazla masum Türkü ve 25-26 Ocak 1992 de Hocalı’da binlerce Türkü katletmiştir." Dedi..

27 Nisan 2019 - 23:39

Ermenilerin soykırımı alışkanlık haline getirdiğini vurgulayan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi, “Ermeniler sadece 1-15 Nisan 1915 tarihinde Doğu Anadolu’da 519 bin sivil kadın çocuk ve yaşlı Türk’ü, 31 Mart-2 Nisan 1918’de Bakü’de 50 binden fazla masum Türkü ve 25-26 Ocak 1992 de Hocalı’da binlerce Türkü katletmiştir. 24 Nisan, Ermenilerin uydurduğu ve dünyayı aldattıkları bir tarih olup,  kendi ayıplarını ve cinayetlerini örtmeye çalıştıkları boş bir cabadır.” Dedi…

'1915 TARİHİ GERÇEKLER ERMENİ MEZALİMİ' PROGRAMI

Ermeni teröristlerinin soykırım yaptığı illerden Erzurumluların en büyük Sivil Toplum Kuruluşu Erzurum Konfederasyonu (ERKON) tarafından "1915 Tarihi Gerçekler Ermeni Mezalimi" programı düzenlendi. Programda, 1915 – 1918 yılları başta olmak üzere Ermeni teröristlerinin Türklere karşı uyguladığı soykırım ve katliamlar kınandı.

ERKON'DAN GIYABI NAMAZ

Ermeni mezalimi sonucu şehit edilen onbinlerce Erzurumlu İstanbul’da 26 Nisan 2019 günü Cuma namazı sonrasında kılınan gıyabi cenaze namazı ile anıldı.
Fatih Camisi’nde tüm şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılan Erzurumlular, Batılı ülkelerin “Sözde Ermeni Soykırımı” iddialarına tepki gösterdi. 
Gıyabi cenaze namazının ardından ise, Ermeni teröristlerinin yaptığı soykırımı inkar etmeleri ve “Sözde Ermeni Soykırımı” iftiralarına karşı bir basın açıklaması yapıldı.  

‘TÜRKİYE’Yİ VE ERMENİSTAN’I KULLANIYORLAR’

Basın açıklamasını Esenyurt eski Belediye Başkanı, Erzurum Konfederasyonu kurucu başkanı Ali Murat Alatepe okudu. 
Başkan Alatepe, “Batı ülkeleri tarafından her yıl 24 Nisan'da "Sözde Ermeni Soykırımı" bahanesiyle asılsız iddialar gündeme getirilmekte ve tarihi gerçekler çarpıtılmaktadır. 1915 yılındaki olayları soykırım olarak tanıyan ve tanımlayan birçok batılı ülke soykırımlarla dolu kendi tarihiyle yüzleşmek yerine, coğrafi ve tarihi bağlarının olmadığı bir konuyu ele alarak, siyasi emelleri için Türkiye’yi ve Ermenistan’ı kullanmaktadırlar” dedi.

SÖZDE SOYKIRIM İFTİRASI

Sözde soykırım iddiasının iftira olduğunu belirten Alatepe, “Bugün buradan o acı olaylarının yaşandığı coğrafyanın halkını temsilen Erzurum Konfederasyonu olarak tarihi gerçekleri inkar ederek Türkiye’yi dünya kamuoyu önünde zora sokmak amacıyla maksatlı olarak istismar edildiğimiz -Sözde Soykırım- iftirasını kabul etmediğimizi haykırıyoruz. 1915’de yaşanan trajik olayların gerçek mağduru, ecdadın torunları olarak bu olayların yoğun olarak yaşandığı Erzurum’u ve Erzurumluları temsilen tüm bu haksız ve asılsız ithamları, iftiraları reddediyoruz.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARDAN TEPKİ

Ermeni teröristlerinin “Sözde Ermeni Soykırımı” iftiralarını destekleyen Batı ülkelerinin Türk Düşmanı terörist sevicileri, meclislerinde aldığı kararlarla masa başında tarih uydururken, insanlık dışı iftiraları Türk Milletinin tepkisini topluyor.
Gıyabi cenaze namazına katılan Erzurumlular ise, "
1915 te Erzurum ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ve yakın tarihte Hocalı’da soy kırım yapan Ermeni teröristleri tarihi çarpıtıyor ve Türk düşmanlarının işbirliği ile Türk Milletine iftira atmaya devam ediyor.
Türklerin -Milleti Sadıka- diyerek korumasına rağmen, Türk milletini kalleşçe arkadan vuran ve soykırım yapan Ermeni teröristleri yürüttükleri soykırımı inkar ederek terör ve kinini sürdürüyor.
Türklere soykırım iftirası atan Ermeni teröristleri ve Türk düşmanı ırkçı Batı ülkeleri de bu teröristleri ve -Sözde Ermeni Soykırımı- iftiralarını destekleyerek, tarihi çarpıtmaya çalışıyor." Dedi.

ESENLER KÜLTÜR MERKEZİNDE PANEL

26 Nisan 2019 Cuma günü akşam 19.00 – 22 saatleri arasında da İstanbul Esenler Kültür Merkezi’nde Ermeni terörüyle şehit edilen Türkler anıldı.
Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda, Ermeniler tarafından şehit edilen Türkler ve tüm şehitlerimiz için Kuranı Kerim tilavet edildi ve dualar okundu. 

Törende konuşan Erzurum Konfederasyonu kurucu başkanı Ali Murat Alatepe, Tarihte yaşanan acı olayları günlük siyasi hesaplara malzeme yapılmasının Ermenistan`a da Türkiye`ye de zarar verdiğini ve tarihi gerçeklerin ortaya çıkmasını engellediğini söyledi.
Başkan Ali Murat Alatepe, “1915 olaylarının yaşandığı coğrafyanın halkını temsilen ERZURUM KONFEDERASYONU olarak, tarihi gerçekleri inkâr ederek Türkiye`yi dünya kamuoyunda zora sokmak amacıyla maksatlı olarak istismar edilen ‘’Sözde Soykırım‘’ iddiasını reddediyoruz. 1915’de yaşanan trajik olayların gerçek mağduru ecdadın torunları olarak bu olayların en yoğun yaşandığı Erzurum`u ve Erzurumluları temsilen tüm bu haksız ve asılsız ithamları kabul etmiyoruz.
Bizim talebimiz; Bu mesele Ermenistan ve Türkiye arasında olan bir husustur. Hiçbir ülkenin bu hususta taraf olmaması bu iki halkın kendi aralarında bu konuyu değerlendirip görüşmesi, tarafsız ve objektif olarak uluslararası bir platformunda tarihçiler tarafından, tarihi belgeler ışığında, tarih kurumlarının, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının gerekli çalışmaları yapmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tüm dünyaya nihai bir belge, karar olarak açıklanmasını tüm taraf ve ülkelerinde bunu tanımasını istiyoruz.” Diye konuştu.

24 NİSAN; DÜNYAYI ALDATMA GÜNÜ

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi tarafından 1915 Tarihi Gerçekler konulu bir konferans verildi.

Türklere Soykırım yapan Ermenilerin iftiralarla tarihi çarpıttığını anlatan Prof. Dr. Haluk Selvi, “24 Nisan, Ermenilerin uydurduğu ve dünyayı aldattıkları bir tarih olup,  kendi ayıplarını ve cinayetlerini örtmeye çalıştıkları boş bir cabadır.
Ermeniler sadece 1-15 Nisan 1915 tarihinde Van'da Kaya Çelebi Camisi'nin bulunduğu alanda 10 bine yakın, 31 Mart-2 Nisan 1918’de Bakü’de 50 binden fazla ve 25-26 Ocak 1992 de Hocalı’da binlerce insan katletmiştir.” cümlelerine yer verdi.

'ÖZÜR DİLEMEK, TÜRK TARİHİNİ İNKAR ETMEK OLUR'

1915 olaylarına ilişkin Türkiye'den özür ve tanıma taleplerinin Türk Tarihini inkar olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Selvi, “Resmi rakamlar, Anadolu'da 1915 yılında yaşayan Ermenilerin sayısının en fazla 1 milyon 100 bin civarında olduğunu göstermektedir.

Ayrıca 1 milyon 500 bin Ermeni öldürüldüyse mezarı nerededir bu insanların.

Bugün Ermeniler tarafından kesinmiş gibi gösterilen 1 milyon 500 bin Ermeni'nin katledildiği fikri de bu verilerle çürütülmüş olmaktadır. Aksine Anadolu ve Kafkasya'da Ermeniler aynı miktardaki Türkleri imha etmişlerdir.

1915 yılında Osmanlı Devleti'nde meydana gelen bir dizi olay kapsamında, Türkiye'ye yöneltilen sözde Ermeni soykırımı iddiaları ve Türkiye'nin bunu tanıması ve özür dilemesi talepleri, Türkiye'ye yönelik baskı ve sindirme siyasetinin sürdürülmesi çabalarından başka bir anlama gelmemektedir. Bu olaylardan dolayı özür dilemek demek, bütün Türk tarihini yok saymak, inkar etmek demektir.
Tarihi olaylar, arşiv belgeleri ve anıların yaşananların bir soykırım olmadığını açıkça gösterdiğinin altını çizen Selvi, gençliğin ve tüm toplumun bu konuda kendilerine güvenlerinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

MURAT BALKUŞ  VE EKİBİNDEN TARİHİ GERÇEKLER

Ayrıca Erzurumlu Tiyatro Sanatçısı Murat Balkuş yönetimindeki tiyatro ekibi, Yanık Dere Tiyatrosu ile Türklere yapılan soykırımı anlatan bir gösteri gerçekleştirildi.

Ermenilerin Türklere uyguladığı soykırım ve yaşanan gerçeklerin anlatıldığı tiyatro gösterisi gözyaşları ile izlendi.


Yönetmenliğini Erzurumlu Tiyatro Sanatçısı Murat Balkuş’un yaptığı tiyatro oyununda Ermenilerin 1915 ve öncesinde Erzurum’da yaptıkları soykırımlar sahneye taşındı.
Gözyaşları içinde ve ilgiyle izlenen oyun tarihi gerçeklere ışık tuttu ve izleyenlerden büyük alkış topladı.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Gelecek Nesiller 15 Temmuz Destanından İlham ve Güç Alacak'
'Gelecek Nesiller 15 Temmuz Destanından İlham ve Güç Alacak'
İstanbul'da Taksici Yol kesip Tehdit Etti
İstanbul'da Taksici Yol kesip Tehdit Etti