|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Esenköy Sakinlerinin Su İsyanı!
  • Reklam

Esenköy Sakinlerinin Su İsyanı!

BUSKİ’nin Esenköy Mahallesindeki su kaynağını ele geçirerek damacanalarla satacağını ileri süren Bursa’nın İnegöl İlçesi Esenköy Mahallesi sakinleri ile BUSKİ arasındaki su anlaşmazlığı köy halkını isyan ettiriyor.

28 Ocak 2020 - 23:38 - Güncelleme: 29 Ocak 2020 - 05:08

Bursa’nın İnegöl İlçesi Esenköy Mahallesi sakinleri ile BUSKİ (Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi) Genel Müdürlüğü arasındaki su anlaşmazlığı köy halkını isyan ettiriyor.

Su kaynaklarını BUSKİ’ye vermek istemeyen Esenköy Mahallesi sakinleri, ‘Büyükşehir’den Satılık köy’, ‘BUSKİ giremez’ yazılı pankart ve dövizlerle BUSKİ’yi protesto edip yetkililere seslerini duyurmak için çaba sarf ediyor.

‘KAYNAK SUYUMUZ TİCARİ OLARAK ELİMİZDEN ALINMAK İSTENİYOR’

BUSKİ’nin Esenköy Mahallesindeki su kaynağını ele geçirerek damacanalarla satacağını ileri süren Esenköy Mahallesi sakinleri, “İnegölün su kaynakları yeterli. Bizim kaynak suyumuz ticari olarak elimizden alınmak isteniyor. Uludağ’ın eteklerinde birçok noktadan alınan doğal kaynak suları su şirketleri tarafından toplanarak yine Uludağ’ın eteklerinde yaşayan bizlere ücret karşılığı damacana ile satılmakta. Suyumuz bize dahi yetmiyor. Raporlarla ortada. Ayrıca bizler BUSKİ’nin suyu yine bu şekilde pazarlayacağını düşünüyoruz. Suyumuzu kaynağımızı vermek istemiyoruz. BUSKİ, alternatif kaynak bulma noktasında çaba göstermiyor. Bizim suyumuzu elimizden alma peşinde.” Diyerek tepki gösterdiler.

‘İNEGÖL BELEDİYESİNE TEPKİ’

İnegöl Belediyesi’nin, -Bu iş BUSKİ’nin yetkisinde- diyerek çözüm üretmediğini de ifade eden Esenköy Mahallesi sakinleri, “İnegöl Belediyesinin bu duruşunu kabul etmiyoruz. Her ne kadar işin icraat kısmı BUSKİ’de ise de bu işin ne şekilde yapılacağıyla ilgili İnegöl Belediyesi BUSKİ’ye müdahale edebilmelidir. Bu sebeple İnegöl Belediyesi’nden talebimiz; İnegöl sınırları içinde yer alan ve bir şekilde özel şirketlerce kullanılan kaynak suları ile ilgili idari ve hukuki mücadele vermesi, İnegöl’ün doğal kaynak sularını yine İnegöllülere kullandırması, suyumuza sahip çıkmasıdır" Cümlelerine yer verdiler…

‘SU YETESİZ DİYE DİLEKÇE VERDİK’

‘Köyün tek su kaynağının ellerinden alınıp damacana ile satılması’ amacıyla BUSKİ tarafından sürekli girişimde bulunulduğunu anlatan Kırsal Mahalle Muhtarı Ali Demiralay, “İnegöl’ün suyu yetersiz diye bahane edilerek, köyümüzdeki kaynak suyumuz elimizden alınmak isteniyor. Kaynak suyumuz bize dahi yetmez durumda. Fakat BUSKİ suyumuzu alarak damacanalayıp satmak istiyor. 2014 yılında da köyün tek olan su kaynağını almak için girişimde bulunuldu. Bizde kendilerini kaynak başına götürerek suyun bize yetersiz olduğunu söyledik, 2015 yılında dilekçelerimizi verdik. Bugüne kadar BUSKİ hiçbir şekilde bizim yetmeyen suyumuza çözüm üretmedi ve her zaman elimizdekini de almak istedi. Yanımızda olmak yerine, can damarımızı, son olan kaynağımızı almak için yaramıza tuz basmaktalar. Kaymakam bey, belediye başkanımız ve BUSKİ genel müdürü ile yaptığımız toplantılarda, elimizde ki son kaynağın, köyümüzün yüzde 30’unu karşıladığını fakat Yenice’de ki akarsuyun 32 bin kişinin su ihtiyacını karşıladığını belirtmiştik. Yenice şuanda 12 bin nüfusa sahip. 31 bin 200 kişiye kadar yetecek su kaynağı bulunmaktadır. Arada ki farkı siz hesaplayın.” Diyerek tepkisini dile getirdi.

‘KAMUYOUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ’

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ Genel Müdürlüğüne, konuya ilişkin bilirkişi raporu ve Danıştay mahkeme raporunun teslim edildiğine dikkat çeken Muhtar Demiralay, “BUSKİ genel müdürlüğüne, bilirkişi raporu ve Danıştay mahkeme raporunu teslim ettik. Hukuki resmi belgelerle haklı olduğumuz ispatlandı. Vicdanen ben ve köyümüz çok rahatız. Bilakis hiçbir kaynağımız ticari amaçlı kullanılmamıştır. Akıncılar Mahallesi, Akhisar ve Yeniceköy Mahallesi’nde akan su köyümüzden gitmektedir. Tüm bu yaşananları kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye konuştu.

Yapılan su baskısıyla köyün göçe zorlandığına dikkat çekerek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan destek isteyen mahalle sakinlerinden Cafer Keyik, “Köyden kente göçü önlemenin yollarından biri olan, köy tarım arazilerini verimli kılmaktır. Tarım arazilerinin susuz bırakılması köylüyü, köyü ve tarım arazilerini terke zorlamaz mı? Kıran Yaylalarındaki kaynakların kullanılması daha makul olacakken, Esenköy’de ki kıt kaynağı kullanmak köyü bitirmez mi? Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

MAĞDUR EDİYORLAR

Bölgedeki su kaynaklarının su tüccarlarına peşkeş çekildiğini ifade eden mahalle sakinlerinden Nevzat Sert ise “Bu bizim köyle entegreli bir durum değil. İsrail dünyada ki ve Türkiye’de ki tüm suları eline geçirmek için uğraşmaktadır. Esenköy’ün su sorunu var. Yeniceköy ve Akıncılar bizden su almaktadır. Su kaynaklarına en yakın olan Esenköy Mahallesi, tarihin seyrinde hep su mağduru olmuştur. Bütün fabrikalara su satılıyor. Peki, fabrikaları kim alıyor? Dışarıdan gelen yatırımcılar alıyor. Bugün diyaneti özelleştirebilir miyiz? Toprağın altında ki kaynaklarını özelleştirebilir miyiz? Gün gelecek petrolden pahalı su içeceğiz. Peki, bizim köyle ne ilgisi var bu suyun. Belgelerle ispatlı suyun yetmediği halde, daha yukarılarda kaynaklar olduğu halde, eğer BUSKİ’ye su lazımsa bu su işi hallolur. 32 bin kişiye yetecek su olduğu halde, 12 bin kişinin yaşadığı Esenköy’ü neden mağdur ediyorlar.” Diye konuştu.

FABRİKALARA KULLANDIRILAN SU İNEGÖL’E YETMİYOR

Kaynak sularının, ticari su fabrikalar tarafından kullanıldığına dikkat çeken Esenköy Mahallesi sakinleri, "Bursa ticari su fabrikaları ile dolu. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün 2019 yılı verilerine göre Bursa’da 19 adet ambalajlı su fabrikası bulunuyor. Bu fabrikaların 6 tanesi yani üçte biri İnegöl’de. Bu altı fabrikadan üçü de Yeniceköy ve Şehitler Mahallesi civarında. Yani beslenme kaynakları Yeniceköy tarafındaki Uludağ etekleri. Özel şirketin kendi fabrikası için bulduğu kaynak suyunu her ne hikmetse BUSKİ veya eski dönemdeki İnegöl Belediyesi halka sunmak için bulamamış veya bulamıyor. Hedefleri belli. Mahallemizdeki su kaynağını fabrikalara peşkeş çekecekler." Dediler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atak Farma'dan 16 Bin Metrekarelik Tesis Yatırımı
Atak Farma'dan 16 Bin Metrekarelik Tesis Yatırımı
 #HakVarHukukVar, Polislere söz verdiniz..!
#HakVarHukukVar, Polislere söz verdiniz..!