|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Genç Liderlerden ‘Görme Engelliler İçin Sesli Menü’ Projesi
  • Reklam

Genç Liderlerden ‘Görme Engelliler İçin Sesli Menü’ Projesi

"Görme Engelliler İçin Sesli Menü" Projesi, Digital menü kare barkod sayesinde hem Covid-19 sonrası teması azaltıyor hem de sesli menü özelliği ile görme engelli kişilerin de menüyü öğrenebilmelerini sağlıyor.

20 Ekim 2020 - 17:41

2020 JCI Avrasya şubesi başkanı ve MANGODO Digital Ajans sahibi Filiz Tüfek, JCI Avrasya Baş Başkan Yardımcısı Emine Zerrin Şakır ile öncü bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Genç Liderler Filiz Tüfek ve Emine Zerrin Şakır’ın projelendirdiği "Görme Engelliler İçin Sesli Menü" Projesi, Digital menü kare barkod sayesinde hem Covid-19 sonrası teması azaltıyor hem de sesli menü özelliği ile görme engelli kişilerin de menüyü öğrenebilmelerini sağlıyor.

Görme engelli bireylerin menüyü bilmedikleri zaman hep aynı yiyeceği sipariş ettiklerini çoğu zaman zor durumda kaldıklarını anlatan Genç Liderler Filiz Tüfek ve Emine Zerrin Şakır, ses hassasiyetleri yüksek olduğu için, onların duyma alışkanlıklarına yönelik bir adım atıldığını söyledi.

JCI AVRASYA ENGELLERİ KALDIRIYOR!

JCI Avrasya'nın Görme Engelli üyesi Şebnem Karakuş’un seslendirmesini yaptığı "Görme Engelliler İçin Sesli Menü" Projesinin önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna dikkat çeken Genç Liderler Filiz Tüfek ve Emine Zerrin Şakır projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“JCI Avrasya olarak, Mangoda Digital ile yapmış̧ olduğumuz partnerlik sayesinde GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ MENÜ projesini hayata geçirerek, topluma ENGELSİZ MENÜ kazandırdık.
Pandemi süreciyle birlikte sosyal mesafe kuralları ve minimum temas önem kazandı.  
Menüler, müşteri ve işletme çalışanlarının en çok temas ettiği yüzeylerden biri.
JCI Avrasya, Mangodo Digital ile geliştirdiği dijital menü̈ yazılımı ile cafe, restoran ve turizm işletmelerinde teması azaltan yeni nesil bir çözüm sunuyor.
Restoran, cafe, bar, otel gibi tüm işletmelerin kullanabildiği dijital menü̈ uygulaması, cep telefonlarından QR kodu okutularak menülere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor.
Aynı zamanda menü̈ seslendirilerek hem görme engellilerin hem de isteyen vatandaşların menüyü̈ dinleyerek kullanma fırsatını onlara sunuyor.
Projenin en anlamlı olan tarafı ise; Menüyü, görme engelliler, görme engelliler için seslendirecek.
JCI Avrasya, Mangoda Digital ile yaptığı işbirliği sayesinde digital menüye ses eklenebiliyor.
Böylelikle görme engelli müşterilerin de menüye kolaylıkla erişimini sağlıyor.
KADIN GÖRME ENGELLİ bireylerden oluşacak, seslendirme havuzu oluşturularak, menü seslendirmeleri yapılacak. KADIN GÖRME ENGELLİ bireylerin evlerinden para kazanmaları sağlanacak. Yani, bu projeyle ayrıca kadın görme engelliler için de istihdam yaratmak hedeflendi.”

JCI Avrasya başkanı Filiz Tüfek iş birlikleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“GençLiderler ve Girişimciler Derneği - JCI uluslararası ve 18 ila 40 yaş genç lider ve girişimcilerin olduğu bir dernek. Mangoda Digital ile yapmış̧ olduğumuz işbirliği sonucunda menülere menü̈ seslendirmesi ekleyeceğiz. Böylelikle görme engelliler de menü̈ içeriklerine hakim olabilecekler.
Bu önemli bir nokta. Çünkü̈ menüyü̈ bilmedikleri için genelde hep aynı siparişleri veriyorlar. İşin bu kısmının mentörlüğünü, JCI Avrasya üyesi, görme engelli bir arkadaşımız olan Şebnem Karakuş̧ yapacak. Seslendirme havuzu oluşturarak elde edilen gelir ile görme engelli istihdamına katkıda bulunuyor. Bu projeyi zincir cafe, restoran ve otellerin sahipleniyor olmasını çok değerli buluyoruz.”

SESLİ MENÜ PROJESİ MCDONALD’S’TA

Genç Liderlerin Görme Engelliler için Sesli Menü Projesi ilk olarak McDonald’s ile hayata geçti. McDonald’s lezzetleri görme engelliler için seslendirildi. McDonald’s Türkiye, görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak ‘Sesli Menü’ projesini hayata geçiriyor.
Proje, görme engellilerin sosyal hayatta karşılaştıkları sorunları en aza indirmeyi hedefliyor. McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilecek QR kodu ile ürünler sesli olarak dinlenebilecek, hem hızlı hem de temassız sipariş verilebilecek.

McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, JCI Avrasya ile geliştirilen projeyle ilgili “Görme engellilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırdığımız ve McDonald’s lezzetlerine diledikleri zaman erişebilmelerini sağladığımız için mutluyuz” dedi.

“KADINLARA İSTİHDAM YARATACAĞIZ”

JCI Avrasya Şube Başkanı Filiz Tüfek ise projeyle ilgili şunları söyledi:

“JCI (Junior Chamber International) 1917’den bu yana 128 ülkede 20 bini aşkın üyesiyle faaliyet gösteriyor.
Biz de JCI Türkiye’nin 24 şubesinden biri olarak toplumun gelişimine pozitif katkı sağlamak için çalışıyoruz.
McDonald’s Türkiye’yle böyle anlamlı bir projeye imza atmış olmayı çok değerli buluyoruz. Mangoda Dijital Ajansı’nın iş birliğinde ortaya çıkan proje sayesinde kadın görme engellilere istihdam yaratmayı da hedefledik.
Görme engelli kadın bireylerden oluşacak seslendirme havuzu ile onlara evlerinden para kazandıracağız.
Bu yönüyle de bizi çok mutlu eden bir proje oldu.”

JCI (JUNİOR CHAMBER INTERNATİONAL) HAKKINDA

1917 de kurulan, Birleşmiş Milletler bünyesinde özel danışman statüsünde yer alan ilk sivil toplum kuruluşu olan, dünya çapında 128 ülkede, 5000 şubesi, 200.000’i aşkın üyesiyle faaliyet gösteren küresel platform JCI (Junior Chamber International), 1987 den bu yana Türkiye'de, "JCI Türkiye - Genç Liderler ve Girişimciler Derneği" olarak faaliyet göstermektedir.
2004'te kurulan JCI Avrasya, JCI Türkiye'nin 24 şubesinden biri olup, JCI Dünya Başkanı çıkaran JCI Türkiye'deki ilk ve tek şubedir.

2015 JCI Dünya Başkanı İsmail Haznedar, 2008 JCI Avrasya şube başkanıdır. JCI Avrasya vizyoner üyeleri ve yaptığı projelerle her zaman öncü bir şube olmayı başarmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sancaktepe Belediyesi, Yenilenen Demokrasi Caddesinin açılışını yaptı
Sancaktepe Belediyesi, Yenilenen Demokrasi Caddesinin açılışını...
Emektar Polis :
Emektar Polis : "Ne Babayiğit Müdürler ve Amirlerle Görev...