|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Genetiği Değiştirilmiş 750 Milyon Sivrisinek Doğaya Salınıyor
  • Reklam

Genetiği Değiştirilmiş 750 Milyon Sivrisinek Doğaya Salınıyor

ABD'nin Florida eyaletinde genetiği değiştirilmiş, 750 milyon sivrisineğin doğaya salınmasına onay verildi.

20 Ağustos 2020 - 14:08 - Güncelleme: 21 Ağustos 2020 - 12:19

ABD'nin Florida eyaletinde genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisineğin doğaya salınmasına onay verildi. Çevrecilerin itirazına rağmen alınan kararla böcek ilaçlarının alternatifi olarak test edilecek.

Dünya korona salgınıyla mücadele ederken insanlık doğaya müdahale etmeye devam ediyor.
Amerika Birleşik Devletleri'nde tartışmalara neden olan bu uygulamaya onay çıktı.

Çevre grubu Friends of the Earth, "Genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin serbest bırakılması, Floridalıları, çevreyi ve nesli tükenmekte olan türleri bir pandeminin ortasında gereksiz yere riske atacak" diyerek itirazlarını sürdürüyor.

Florida eyaletinin pilot bölge seçildiği uygulamaya göre genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisinek 2021 ve 2022 yıllarında Florida Keys adalarına salınacak.

Yerel halkın ve çevreci grupların itirazlarına rağmen pilot proje Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi'nden nihai onayı aldı.

Bölgede Aedes aegypti adı verilen sivrisinek türünün zika, dang humması, sarı humma gibi hastalıkları taşıdığı belirtildi.

Geliştirilen OX5034 numaralı sivrisineklerle bu durumun önüne geçilmesi hedefleniyor.
Plana göre OX5034 isimli sivrisineğin dişi yavruları yumurtadan çıktıktan sonra hastalığı yayacak kadar gelişemeden ölüyor.

Sadece dişi sivrisineklerin yavrularını beslemek için insanları ısırdığı bu nedenle hastalığı yaydıkları ifade edildi.

Bilimsel açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Sadece dişi sivrisinekler insanları ısırır çünkü yumurta üretmek için kana ihtiyaç duyarlar.  Yani plan, daha sonra vahşi dişi sivrisineklerle üreyecek olan değiştirilmiş erkek sivrisinekleri serbest bırakmaktır.
Ancak erkekler, dişi yavruları olgun ısırma yaşına gelmeden önce öldürecek bir protein taşırlar. Sadece nektarla beslenen erkekler hayatta kalır ve genleri aktarır.
Zamanla amaç, bölgedeki Aedes aegypti sivrisinek popülasyonunu azaltmak ve böylece hastalığın insanlara yayılmasını azaltmaktır.”

Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi'ndeki (FKMCD) yetkilileri, iki yıllık bir süre içinde 750 milyon değiştirilmiş sivrisineğin serbest bırakılması için nihai onay verdi.

Planın, Oxitec'in ABD eyaletlerini -bu mutant böcekler için bir test alanı olarak-kullanma planına karşı çıkarak imza toplayan yaklaşık 240.000 kişi de dahil olmak üzere birçok eleştiricisi var.

Oxitec'in web sitesine göre, şirket Brezilya'da saha denemeleri yaparak olumlu sonuçlar elde etti. Ayrıca raporlara göre, 2021'den itibaren Teksas'ta konuşlandırmayı planlıyor ve federal onay aldı, ancak eyalet veya yerel onay almadı.

Çevre grubu Friends of the Earth, projeyi kınayan bir açıklamada, "Genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin serbest bırakılması, Floridalıları, çevreyi ve nesli tükenmekte olan türleri bir pandeminin ortasında gereksiz yere riske atacak" dedi.

Ancak bir Oxitec bilim adamı AP haber ajansına şunları söyledi:
"Yıllar içinde bir milyardan fazla sivrisinek saldık. Çevre veya insanlar için risk potansiyeli yok".

Aedes aegypti güney Florida'ya yaygın ve genellikle su birirkintilerinde yaşıyor, kentsel alanlarda bulunuyor. Florida bölgesi da dahil olmak üzere birçok alanda pestisitlere karşı direnç geliştiriyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbo Ekranlara Dönüyor! İbo Show'un Fragman Yayınlandı!
İbo Ekranlara Dönüyor! İbo Show'un Fragman Yayınlandı!
16 yaşındaki sürücüye 5 bin 334 lira CEZA kesildi
16 yaşındaki sürücüye 5 bin 334 lira CEZA kesildi