|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Günümüzde İletişim ve Medyanın Önemi’
  • Reklam

'Günümüzde İletişim ve Medyanın Önemi'

Erzurum İmam Hatip Mezunları Derneği (ERZİMDER) İstanbul Şubesi tarafından “Yeni Medya” konulu bir konferans düzenlendi.

04 Mart 2019 - 22:50 - Güncelleme: 06 Mart 2019 - 06:03

Erzurum İmam Hatip Mezunları Derneği (ERZİMDER) İstanbul Şubesi tarafından “Yeni Medya” konulu bir konferans düzenlendi.

3 Mart 2019 Pazar günü İstanbul Beylerbeyi Su Merdum Hotel de düzenlenen toplantıda İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Yedirenk İletişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay "Günümüzde İletişim ve Medyanın Önemi" konulu bir sunum yaptı.

Düzenlenen kahvaltılı toplantıya, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İBB Meclis Başkan Vekili Ahmet Selamet, Tuzla Belediye başkan yardımcısı Turgut Özcan, İETT Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Kazdal, İş Adamı Özcan Uluğ, Önder eski başkanı Av. Hüseyin Korkut,  ERBİRDER Başkanı Recai Acar, Türkiye Haber Ajansı YKB Ahmet Kaplan, Erzurumlular, ERZİMDER üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İNTERNET… ! DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALDI...

ERZİMDER olarak son dönemlerde en önemli kavram haline gelen medya konusunu gündeme getirmeye karar verdiklerini ifade eden ERZİMDER İstanbul Şubesi Başkanı Sebahattin Ataoğlu, “Önce yazılı medya araçları, Gazete, Dergi v.s. peşine Radyo'nun keşfi. Sonra Görsel medya unsurları. Televizyon, sinema tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı... İnsanoğlunun bildiği bütün iletişim yöntemlerini altüst etti. Bütün dünyayı ve ülkemizi, tüm hayatımızı altüst etti. Sonrası inanılmaz bir durum oldu. İnternet… ! Dünyayı etkisi altına aldı. En sonunda Cep telefonu icadı ortaya çıktı.” Dedi…

MAHREMİYET SINIRLARI

Sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisine dikkat çeken Ataoğlu,  Sosyal medya, hayatın her anının mahremiyet sınırları olmadan tüm dünyayla paylaşıldığı, kısıtlamadan her sözün söylendiği bir platform olduğunu söyledi.

SOSYAL MEDYA RUHSAL BİR ÇILGINLIK ALANI GİBİ

Facebook, twitter ve diğer sosyal medya ağlarının yaygınlaştığına dikkat çeken Ataoğlu, “Sosyal Medya ruhsal bir çılgınlık alanı gibi. Toplumu derinden etkileyen sosyal medya, kültürel, ruhsal ve ekonomik olarak etkilemektedir. Kişisel tehdit ve hakaretler, özel hayatın gizliliğinin ihlali, ahlaki hiçe sayan paylaşımlar nedeniyle hukuki bilişim davalar artmaya başladı. Ayrıca verilerin güvenirliğinin azlığı ayrı bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. 
Arka Planda Sosyal Medya analizi yapan birçok firma insanların tüketim alışkanlıklarını, sosyal ve siyasi eğilimlerini yapılan paylaşım ve beğeniler sayesinde öğrenmekte ve en önemlisi davranış bilimleri teknik yöntemlerini kullanarak kişileri, grupları hatta toplumları istedikleri hedeflere yönlendirme, yönetme hedefine ulaştılar. 
Sonuçta sosyal medya sınırları belirlenemeyen, düzenlenemeyen, zararları kontrol altına alınamayan çok önemli bir güç haline gelmiştir.” Sözlerine yer verdi.

Sosyal medyanın ise son yüzyıldaki en büyük keşif olduğunu ifade eden Ataoğlu, “Erzimder olarak bu konuyu gündeme getirmeye karar verdik. Medya konusunu bizlere anlatmak için bizleri onurlandıran İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sayın İsrafil Kuralay’a teşekkür ederiz.” Diye konuştu.

TELEVİZYON GÖRSEL ALGIYI GÜÇLENDİRDİ

Basının, demokraside bilgi alma özgürlüğünü karşılayan bir organ olduğuna dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Yedirenk İletişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay, medya ve medya araçlarının tarihi seyrini, gelişmelerini anlattı.

Geçmişten günümüze kitle iletişim araçlarının tarihsel gelişimini anlatan Kuralay, “kitle iletişim araçları, toplumları yeni bilgi edinme ve çeşitlendirme biçimleriyle tanıştırmıştır. Televizyonun hayata girmesi görsel algının güçlenmesine sebep olmuştur. 
Dikili taş ve kil tabletlerde hayat bulan iletişim, kitle iletişim araçlarının gelişimi ve çeşitlenmesi, Televizyon ve görüntülerin karşı konulamaz gücü ile bir kültür haline dönüşmüş, insan hayatını yeniden tanımlamıştır.” Diye konuştu.

HABERLEŞME VE BİLGİ ALIŞVERİŞİ HIZLANDI

Tüketime yönelik reklamların da hayatı etkilediğini kaydeden Kuralay, “dijital çağ iletişimin gelişimini hızlandırmıştır. Geliştirilen yazılımlar ve donanımlar yayınlama gücünü herkesin ulaşabileceği noktaya doğru taşımaya başlamıştır. 1980’lerde kullanılmaya başlayan internet ile dünyayı dijital olarak birbirine bağlayan dev bir ağ oluşmuş, haberleşme ve bilgi alışverişi daha da hızlanmıştır.” Sözlerine yer verdi.

BİLGİSAYAR VE İNTERNET ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRDİ

Kitle iletişim serüvenine bilgisayar ve internetin eklenmesi ile alışkanlıkların değiştiğine işaret eden Kuralay, “Günümüzde iletişim ve medyanın önemi göz önüne alındığında yığınlarla iletişimi sağlayan radyo, televizyon, gazete, dergi, internet, sosyal medya gibi basın yayın organlarının tümünü kapsayan Medya organları günlük yaşamı etkilemeye başladı." Dedi.

MEDYA ARAÇLARI İLE OLUŞAN DEĞİŞİME MÜSLÜMANLAR DİKKAT ETMELİ 
Kuralay, “Televizyon ve internet teknolojisi yaygınlık ve hız açısından yazılı basını zamanla geri bıraktı. Artık dünyanın bir yerinde yaşanan bir olay, birkaç dakika içinde tüm dünyaya yayılabiliyor ve insanlığı, hayatı etkiliyor. Bu nedenle Müslümanlar, hayatlarının her alanını Allah'ın rızasına uygun bir şekilde tanzim etmekle mükelleftirler.
İnanç sahipleri, ortaya çıkan her yeni olaya, duruma, ilişki biçimine ayak uydurmak ya da onu sorgulamadan reddetmekle değil, onu İslam'a göre tahlil etmek ve gerekli pozisyonu almakla sorumludurlar. Medya araçları ile oluşan bu değişime Müslümanların dikkat etmesi gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ

Sosyal medyanın günümüzdeki öneminin bir hayli fazla olduğuna da dikkat çeken Kuralay, “Yaşamımızın odak noktası haline gelen internet kullanımı, hem bir ihtiyaç, hem de eğlence gereksinimini karşılamaktadır. Olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğu gibi, bilinçli ve doğru kullanıldığı zaman faydaları da fazladır. Aileyi çocukları etkileyen sosyal medyayı da Müslümanlar, uygun bir şekilde tanzim etmekle mükelleftirler.” Sözlerine yer verdi.

Toplantı sonunda, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Yedirenk İletişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay'a ERZİMDER İstanbul Şubesi Başkanı Sebahattin Ataoğlu tarafından plaket verildi.

Katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle toplantı sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Karakolunda şüpheli ölüm için SORU ÖNERGESİ
Polis Karakolunda şüpheli ölüm için SORU ÖNERGESİ
Antalya'da 2 bin 545 toplu taşıma aracına CEZA
Antalya'da 2 bin 545 toplu taşıma aracına CEZA