|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Güvenlikçi emekli polisler, işsiz kaldı
  • Reklam

Güvenlikçi emekli polisler, işsiz kaldı

Antalya'da koronavirüs salgını nedeniyle, otellerde turist olmadığından otellerin yüzde 90’ı şimdi kapalı..Bu yüzden turistik otellerde çalışan Özel güvenlik görevlisi emekli polisler şimdi işsiz..

27 Mart 2020 - 15:27 - Güncelleme: 27 Mart 2020 - 15:31

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, Antalya'da koronavirüs salgını nedeniyle, otellerde turist olmadığından otellerin yüzde 90’ının kapalı olduğunu, burada çalışan  Özel güvenlik görevlilerinin sözleşmelerinin feshedildiğini belirterek, "Sayılarını söylemeyelim ama ne kadar emekli polis varsa, hepsi bu otellerde çalışıyorlardı. Hepsi işsiz kalıyor." dedi

Yazar Yalçın Bayer'in Hürriyet gazetesi'nin 26 Mart 2020 tarihli nüshasında " "Antalya turizmde ve seracılıkta eriyor..! " başlıklı yazısında Antalya'da  otellerde Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan emekli polislerin mağduriyetini paylaştığı köşe yazsında şu ifadeler yer aldı :

 

"Antalya turizmde ve seracılıkta eriyor..!

ANTALYALILAR yaşadıkları büyük ‘afet’i anlatamıyorlar; otellerin yüzde 90’ı kapalı, haklı olarak turist yok.

Seracılık bitiyor; domates, biber, salata gibi turfanda sebzeler toplanamıyor çünkü alacak müşteri yok, ihracat kapalı. Rus federasyonu üyesi ülkeler de alım yapmıyor artık. Sibirya’da dev seralar kurup sebze üretiyorlar. Doğalgazı bizim gibi almıyorlar, çünkü kendileri için çıkartıyorlar. Türkiye’den sadece narenciye; portakal, limon ve mandalina ithal ediyorlar.

Kıştan yaza geçişte yenileme yapan oteller de bin pişman. Ama nereden bilsinler böyle bir virüsün ortaya çıkacağını.

Onarım yapmayı düşünen durmuş! Bazı otellerin bahçelerinde henüz çiçek ekimi yapan yok, sahil temizlemesi yapan da... Resepsiyonlarda kimseler yok. Konuşmak için bir ‘personel’ dahi bulamıyorsunuz. Zaten işletmeciler, çalışanlarına ikinci bir emre kadar çıkış vermiş, hem de ‘ücretsiz’ olarak.

Turizm çevreleriyle konuşurken, şu anda personelden işsiz kalanların sayısını 150 bin olarak ifade ediyorlar. Başta Antalya; Alanya, Serik, Manavgat, Beldibi, Belek; öbür yakada da Kaş, Kalkan, Fenike.

En önemlisi, ‘otel’ sözleşmeleri ne olacak, uzlaşmalar nasıl sağlanacak?

Bu kadar mı? Değil tabii. İkinci darbe de seracılara vurmuş. Turfandanın tadı da kalmamış.

Bu kadar sebze kime satılır, kim alır? Domates, salatalık, patlıcan, biber ve bu mevsimde aklınıza gelen diğer sebzeleri kim alır, kim satar?

En iyisi toplamamak galiba. Bir sera sahibi “Emin olun toplamak da zarar” diyor.

Otel çalışanları derken, ‘koruma ordusu’nu akıldan çıkarmayın. Özel güvenlik görevlilerinin sözleşmeleri feshedilmiş. Cankurtaranlar da öyle.

Sayılarını söylemeyelim ama ne kadar emekli polis varsa, hepsi bu otellerde çalışıyorlardı.

Hepsi işsiz kalıyor."

 

ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN-**TÜRKİYE HABER AJANSI 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronanın İnsanı Nasıl Hasta Ettiği Bulundu
Koronanın İnsanı Nasıl Hasta Ettiği Bulundu
AKINCI’dan Merak Uyandıran Teaser
AKINCI’dan Merak Uyandıran Teaser