|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Haslet Soyöz’den Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri Sergisi
  • Reklam

Haslet Soyöz’den Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri Sergisi

Rahmi M. Koç Müzesi, sanatta 40 yılı geride bırakan usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ü, ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ başlıklı resim sergisiyle beşinci defa konuk ediyor.

12 Nisan 2019 - 14:56

Rahmi M. Koç Müzesi, sanatta 40 yılı geride bırakan usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ü, ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ başlıklı resim sergisiyle beşinci defa konuk ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Soyöz’ün ‘Cennetin Gemileri’, ‘Delkos’tan Karaburun’a, ‘Vesait-i Havaiye, Berriye, Bahriye’ ve ‘Fenerler’ sergilerine ev sahipliği yapan müze, Türk ticaret donanmasının buharlı gemilerinin en güzel örneklerini sanatseverler ile buluşturuyor. ‘TÜRK ARMATÖRLERİN BUHARLI GEMİLERİ’

14 binin üzerinde objesiyle Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, Haslet Soyöz’ün 19 yağlıboya resminden oluşan ‘Türk Armatörlerin Buharlı Gemileri’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatseverlerin ziyaretine açılan sergide, Soyöz’ün aylarca süren araştırmaları sonucunda resmettiği, enerji kaynaklarının değişmesi nedeniyle hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniyle el değiştiren demir efsaneler yer alıyor.

Ziyaretçiler, Türk denizci aileleri ve Türk ticari denizciliği için bir arşiv görevi gören sergiyi 11 Nisan’dan itibaren Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaret edebilecek.Çizgi hikayeleri ile hem yurt içi hem yurt dışında birçok ödül alan ressam Haslet Soyöz, ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ ile ilgili olarak şunları söyledi:

“PORTRELERİNİ DEĞİL RUHLARINI DA YANSITMAK İSTEDİM.”

“Çocukluğumdan beri maketçilik ve deniz en büyük meraklarımdı. Ama deniz sadece bir merak değil, bir sevgi. Herkes gibi ben de denizi seviyorum. Deniz durağan değil ve gökyüzü bu diyalektik oluşumda denizin işbirlikçisi. Bu yüzden resimlerimde denizi betimlemeyi seviyorum. Sergideki resimler için aylar süren bir araştırma süreci geçirdim, gemilerin hikayelerini dinledim, onlarla ilgili bilgi topladım. Resmederken sadece portrelerini değil ruhlarını da yansıtmak istedim.”DENİZ TARİHİMİZİN SU ALTINDA KALAN KISMI

Usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ün, enerjimizin temel unsuru olan kömürle çalışan Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri üzerine yaptığı araştırması, deniz geçmişimize ışık tutarken, tualine taşıdığı görselleriyle de tarihe iz düştü.

Deniz tarihimizin su altında kalan kısmını tualine taşıdığını ifade eden Haslet Soyöz, “En eski enerji kaynağı olan kömür, ilk olarak 1860’lı yıllarda enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlanmış ve taşınması ise işte bu tuallere yansıyan gemilerle yapılıyordu.
Özellikle buharlı makinelerin icadından sonra kömür kullanımı ciddi artış göstermiş ve kömürlü yük gemileri denizlerin hakimi haline gelmişti.
Ülkemizdeki enerji kaynakları arasında da kullanım yoğunluğu olarak çok büyük payı bulunan kömürü dünyanın her noktasına taşıyan bu gemilerin yakıtı da kömürdü.
İlk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniyle el değiştiren ve enerji kaynaklarının değişmesiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri denizcilik tarihinin önemli değeridir. Bende yaptığım bu son çalışmamla deniz tarihimizin su altında kalan kısmını sanatçı gözüyle tualime taşıdım ve geleceğe taşıdım.” Diye konuştu

SERGİDE YER ALAN GEMİLERDEN BAZILARI

Karşıyaka: 1920 yılında yük gemisi olarak inşa edilen gemi, ABD ve İngiltere’yi 3 farklı isimle gezdikten sonra 1949 yılında Avni Nuri Meserretçioğlu’nun sahipliğinde ‘Karşıyaka’  adıyla denizlerde boy gösteriyordu. 1958 yılında İstanbul’da söküldü.

Filyos: 1901 Almanya Bremen’de bulunan A.G. Weser Tersanesi’nde yük gemisi olarak inşa edilen gemi, ‘Diana’ adıyla kızaktan indi. 1954 yılında Mehmet Tahsin Cerrahoğlu firması tarafından satın alınan yük gemisi ‘Karabük’ adıyla denizleri arşınlarken 1954 yılında Cerrahoğluları Umumi Nakliyat Vapurculuk ve Ticaret A.Ş tarafından satın alınarak ‘Filyos’ adıyla hayatına devam etti. 1962 yılında dizel motora sahip olan gemi, 1975 yılında Selim Onur ve Rıza Batuk firmasına satıldı. 1983 yılında İstanbul’da söküldü.

Meserret: 1920 yılında S. Shilds İngiltere J. Read&Sons Ltd. Tersanesi’nde yük gemisi olarak inşa edilen gemiye, The Shipping Controller tarafından ‘Wan Gannet’ adı verildi.  1920-1937 yılları arasında İngiltere’de ‘Trewyn’, 1937-1940 yılları arasında Almanya’da ‘Moni Ricmers’, 1940-1948 yılları arasında Hollanda’da ‘Salondo’ olarak hayatına devam eden gemi, 1948 yılında Türkiye’ye geldi. Avni Nuri Meserretcioğlu tarafından satın alınan geminin adı “Meserret“ olarak değiştirildi. 1959 yılında Deniz Nakliyat ve Ticaret A.Ş satın alınca adı ‘Y. Meserret’ oldu.

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ HAKKINDA:

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye'nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesidir. 14 binin üzerinde objeden oluşan koleksiyonu, çocuklara yönelik eğitimleri ve atölyeleri ile kültür ve eğlenceyi bir arada sunabilen tek adres olan Rahmi M. Koç Müzesi Mustafa V. Koç/Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile hali hazırda 11 bin 250 m2'lik kapalı alana ve yaklaşık 17 bin metrekarelik açık alana sahiptir. “Denizaltı” gezisinden, “nostaljik tren” turuna, uçaklardan klasik otomobillere kadar tarihin tüm detayları arasında gezintiye çıkma fırsatı sunan Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçiler, Fenerbahçe Vapuru Büfesi, Coca Cola Büfesi, Demlik Kafe, Café du Levant ve Halat by Divan’da yemek yiyebilir. Rahmi M. Koç Müzesi, pazartesi hariç her gün, hafta içi 09.30-17.00, hafta sonu ve resmi tatillerde ise (1 Ekim - 31 Mart) 09:30-18:00 (1 Nisan - 30 Eylül) 09:30-19:00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 18 TL, öğrenciler için 7 TL’dir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Derneği Başkanı EMEKLİLER GÜNÜ'nü kutladı
Polis Derneği Başkanı EMEKLİLER GÜNÜ'nü kutladı
Yabancı Plakalı Toplu Ulaşım Araçlarına İlişkin KARAR
Yabancı Plakalı Toplu Ulaşım Araçlarına İlişkin KARAR