|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

İBB’den Özel Halk Otobüsü Skandalı
  • Reklam

İBB'den Özel Halk Otobüsü Skandalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul’da toplu taşıma yapan özel otobüs işletmecilerinin yıllardan bu yana zarar ettirildiğini bu nedenle uygulanmak istenen sübvanse kararına uymadığı ve otobüsçülere ait ruhsatların Otobüs AŞ’nin adına çıkarıldığı ileri sürüldü.

29 Nisan 2019 - 20:35 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 - 05:25

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul’da toplu taşıma yapan özel otobüs işletmecilerinin yıllardan bu yana zarar ettirildiğini bu nedenle uygulanmak istenen sübvanse kararına uymadığı ve otobüsçülere ait ruhsatların Otobüs AŞ’nin adına çıkarıldığı ileri sürüldü.

Maliyetlerin arttığını belirterek otobüslerin giderlerini karşılayamadıklarını ifade eden otobüs işletmecileri, Ocak ayından beri paralarını İBB’den alamadıklarını, bedelini ödedikleri halde kendilerine ait ruhsatlarının seçim öncesi İstanbul Otobüs AŞ’nin adına çıkarıldığını söyledi.

İstanbul’da her gün milyonlarca yolcu taşıyan ve son bir yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden, indirimli yolcular için aldıkları ücretlerin maliyetlerini karşılamaması nedeniyle çeşitli eylemlerde bulunan İstanbul Otobüs AŞ bünyesindeki Özel Halk Otobüsleri hakkedişlerini alamadıklarını açıkladı.

‘KARARI SADECE 3 AY UYGULADILAR’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) dahil birçok yere başvurduklarına dikkat çeken otobüs işletmecileri “İBB’nin kasası boşaltıldı. Şimdi bizim ödemelerimiz yapılmıyor. Bizler çocuğumuzun okul taksitini ödeyemez hale geldik.” Dedi.

İBB Meclisi’nde 2018 yılının eylül ayında ulaşım maliyetlerinde meydana gelen artış ve işletmecilerin mağduriyeti dikkate alınarak oy birliğiyle sübvanse kararı alındığına da dikkat çeken otobüs işletmecileri

“İBB meclisi tarafından, mağduriyetimiz ve ulaşım maliyetlerinde gerçekleşen artış dikkate alınarak meclis kararı alınmış ve açıklanmıştı. Açıklamada, özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs AŞ otobüslerinin her bir geçiş başı 55 ile 70 kuruş destekleneceği belirtilmişti. Bu karara göre İBB, özel halk otobüsü işletmecilerine, her kullanım için 55 ile 70 kuruş arasında ek ödeme yapacaktı. 1 Ekim’de başlayan uygulama 30 Haziran 2019’a kadar geçerli olacaktı.

İBB’nin bu kararı sadece 3 ay uyguladı. Daha sonra bu ödemeler yapılmadı. Otobüslerimizin giderini karşılayamadık icralık duruma düştük” Diye konuştular.

‘ERDOĞAN’IN TALİMATINI DA UYGULAMADILAR’

Yenikapı mitinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB eski başkanı Mevlüt Uysal’a talimat verdiğini ve buna rağmen ödemelerin ve ruhsatlarının halen verilmediğini ifade eden Halk Otobüsü işletmecileri, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ödemelerimizi alamadığımızı ruhsatlarımızın da halen verilmediğini anlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız da Mevlüt Uysal başkana - Büyükşehir, parasını 7 yıl önce ödeyen işletmecilerin ruhsatlarına mı kaldı. Verin adamların ruhsatlarını ve ödemelerini - dediği halde, Erdoğan’ın talimatını uygulamadılar. Halen ruhsatlarımız da verilmedi ödemelerimiz de yapılmıyor.” Diye yakındılar…

‘İSTANBUL OTOBÜS AŞ RUHSATLARIMIZI KENDİ ADINA ÇIKARDI’

İstanbul Otobüs AŞ’nin kendilerine ait otobüs ruhsatlarını da kendi adlarına çıkarttıklarını ileri süren işletmeciler, “bizlere verilmesi gereken işletme ruhsatlarımızı, secime bir hafta kala İstanbul Otobüs AŞ adına çıkarıp oldubitti ye getirdiler. İstanbul Otobüs AŞ’nin bedelini ödediğimiz bize ait olan ruhsatları seçim öncesi kendi adına çıkarması, yangından mal kaçırma gibi oldu.  Zaten ihalede de yolsuzluk yapılmıştı. Bunu çok iyi bildiğimizi bildiklerinden hem ödeme yapmıyor, hem de ruhsat vermeyerek işadamlarına tehdit unsuru olarak kullanıyorlar.” Diye konuştular.

TAŞIMA VE YAKIT MASRAFLARI KARŞILANAMIYOR

Halk Otobüs İşletmecisine takdir edilen bedellerin giderlerini dahi karşılamadığına dikkat çeken Otobüs İşletmecileri, “Belediyenin takdir ettiği bedel giderlerimizi dahi karşılamıyor. Kamu hizmeti yapan Halk otobüsü işletmecisi, İstanbul başta olmak üzere tüm büyükşehirlerde aylık yaklaşık 20 bin lira zarar etmektedir…
Artan maliyetler ve yapılan uygulamalar karşısında işletmeciler, toplu ulaşım hizmetlerini sürdüremez duruma düşmüştür…
Belediyeler bünyesinde kamu hizmeti yapan, fakat sürekli zarar ederek iflasa sürüklenen Özel Halk Otobüsü işletmecilerinin, haklarının dışında ve yasal olmayan bir talebi veya teklifi yoktur ve asla olamaz… 
Özel Halk Otobüsü işletmecileri sadece haklarını elde etmek ve iflastan kurtulmak istiyor…
Çığ gibi büyüyen ve 2018 de de çözümlenmeyen sorunları, öfkeye ve patlama noktasına ulaşmıştır…” İfadelerini kullandı…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu, şehit polisi son yolculuğuna uğurladı
Bakan Soylu, şehit polisi son yolculuğuna uğurladı
 Korona virüs cezaları İPTAL edilsin..!
Korona virüs cezaları İPTAL edilsin..!