|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

İlişkileri Bitiren Nedenler!

İlişkileri Bitiren Nedenler!

İlişkinin başında aslında kimse istemez ilişkinin bitmesini istemez ama zaman geçtikçe sebepler türemeye başlar.

10 Kasım 2019 - 01:44 - Güncelleme: 10 Kasım 2019 - 02:23

İlişkinin başında aslında kimse istemez ilişkinin bitmesini istemez ama zaman geçtikçe sebepler türemeye başlar. En sonunda da kaçınılmaz sona gelinir.
Peki, nedir bu sebepler?


Eğer partnerinizle aşağıdakileri yaşıyorsanız ilişkiniz bitişe doğru gidiyor demektir.  

İşte ilişkiyi bitiren durumlar;

İlişkilerde bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Birinden gerçekten hoşlanıp ilişkinin devam etmesini istediğiniz halde, partnerinizle sorun yaşayabilirsiniz. Her ne kadar uzlaşmak için uğraşsanız da sorunlar istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir.
Eğer tüm çabanızı ortaya koymanıza rağmen ilişkiniz istediğiniz gibi gitmiyorsa belki de ilişkinizi gözden geçirme vaktiniz gelmiştir. Ayrılıklar pek çok farklı sebeple olabilir. Ancak kimi zaman bu sebepler oldukça belirgindir. İşte bir ilişkide partnerlerin yolları ayırmasının nedenleri.

KAVGALAR
Hemen hemen aynı nedenlerle, dönüp dolaşıp benzer tartışmalar açılıyor ve tartışmaların boyutları kavgaya dönüşüyorsa, anlamanız gereken bir şeyler var demektir. Bitmek bilmeyen kavgalar, her ikinizin de kalbinde derin yaralar açmaya başlayacaktır.
“Aramızda çözülemeyecek hiçbir problem olamaz, her sorunun üstesinden gelebiliriz” derken, kendinizi “kavgalar ne zaman bitecek” sorusunun demir parmaklıklarında bulabilir ve kavgaların hiç bitmeyeceğine dair bir karamsarlığa düşebilirsiniz.
Kavga etmek, aslında hiç de kötü bir şey değil; tabii sürekli tekrarlamıyor ve sana kendini daha iyi ifade etmen için yeni yollar açabiliyorsa. Fakat yaraları yeni yeni sarılmaya başlanan bir kavganın hemen ardından kendini yeni bir kavganın eşiğinde buluveriyorsanız, durum artık geri dönülemez bir noktaya gelmiş demektir. Sakince konuşmak, mantıklı cümleler kurmak, sinirlerine hakim olmak, alttan almak ve bir sürü yöntem işe yaramıyorsa, aranızdaki gerilim bir türlü giderilemiyorsa, işlerin bitme noktasına geldiğinin farkında olmalısınız.

DENK GÖRMEME
Bu iki şekilde olabilir: Ya siz kendinizi ondan üstün görmeye başlarsınız ya da onu kendinizden üstün görmeye…Her ikisi de ilişkiyi sonlandırmak için oldukça güçlü bir neden teşkil eder.
Eğer ondan daha iyi olduğunuzu düşünmeye başlarsanız, çok kalmadan partneriniz de kendisini aşağı görmeye başlayabilir. Bunun sonucunda da kendisini yetersiz, daha değersiz hissetmeye başlayacak ve size karşı davranışları da bu hisler etrafında şekillenecektir. Böyle bir “dengesizliğin” oluşmasını kimse istemez; tabii ki normal şartlar altında. Benzer bir şekilde, partnerinle kendinizi kıyasladığınızda kendinizi yetersiz hissetmeye başlar, onu tatmin edemeyeceğinize dair düşüncelerin tutsağı olursanız, bu ilişki için elinizden çok da iyi şeyler gelemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Hiçbir neden, sizin kendinize olan güveninizi sarsmamalı ve hayatta emin adımlarla ilerlemenizi engellememeli. Unutmamalısınız; ilişki eğer bir uyum meselesiyse, bu uyumun dengesizliklerle sağlanması hem zor hem de saçma olacaktır.

SÜREKLİ ŞÜPHE HALİ
İlişkinin en büyük düşmanı şüphedir. Öncelikle sevgilinizden şüpheleniyorsanız kendinizi sorgulamanız gerekir. Madem bu kadar güvenmediğiniz biri var karşınızda niye devam ediyorsunuz? Şüphe, sevgilinizin de kendi aşkını sorgulamasına neden olur. Sizin ondan şüphelendiğinizi gördükçe uzaklaşır, ilişkiyi sürdüremez hale gelir. Güven, ilişkinin temel taşlarından biridir. Güveneceksiniz, şüphecilikten uzak duracaksınız. Güvenmiyorsanız da ilişkiyi hemen bitireceksiniz.

ŞİDDET 
İlişkiyi bitiren bir başka sebep de şüphesiz ki şiddettir. Ancak şiddet gören bayanların çok azı ayrılık aşamasına gelebilmektedir. Genelde şiddet gören bayanlar ellerinde maddi imkanı olmayan, ekonomik özgürlüğü olmayan ve çocukları olan bayanlardır. O bayanlar için o evi terk etmek kocaya rest çekmek çok zordur. Ve şiddet de yine ayrılık ile sonuçlanmayabilir ama ilişkiyi bitiren nedenlerdendir. Resmiyette evli kalınabilir ama şiddet görmüş bir bayan kocasına eski yaklaştığı biçimde yaklaşması mümkün değildir.

YALAN SÖYLEME
Yalan ilişkilerin bitmesindeki en büyük nedenlerden biridir. Yalan söylediğiniz konu her ne olursa olsun ilişkiye kesinlikle bitirebilir. Eğer karşınızdaki kişinin sizi gerçekten sevdiğine inanıyorsanız yalan söylememelisiniz.

ELEŞTİRİ BOMBASI
"Zaten bir gün bile olsun beni dinlemedin. Hep bağırıyorsun, beceriksizin tekisin. Beni üzmekten zevk mi alıyorsun?" gibi cümleler, kırıcı eleştirilerden başka bir şey değildir.
Oysa "Beni çok üzdün, hayal kırıklığı yaşadım." gibi bir ifade, duygusal bir mesaj vereceği için ilişkinize olumlu yansıyacaktır.

HAYAT GÖRÜŞLERİNİZ TAMAMEN FARKLILAŞTIYSA
İlişkinin başlarında geleceğe dair ortak planlar kuruyor olabilirsiniz. Ancak zaman içerisinde fikirleriniz, hayata bakış açınız ve bir ilişkiden beklentileriniz değişebilir. Bu son derece olağan bir durumdur. Eğer partnerinizle aynı bakış açısına sahip değilseniz, beklentileriniz konusunda ikiniz arasında büyük bir fark varsa bu ayrılık için çok büyük bir neden olabilir.

PARTNERİNİZ İLİŞKİNİZ İÇİN GEREKEN ÇABAYI GÖSTERMİYORSA
Bir ilişkide sorun yaşandığında iki tarafın da emek harcayıp bu sorunu çözmeye çalışması gerekir. İlişkiler karşılıklı fedakarlıklarla yürür. Fakat ilişkinizde çaba harcayan tek kişi sizseniz, partnerinizin ilişkinizi gerçekten yürütmeye istekli olmadığını düşünüyorsanız, bu düşünce sizi ayrılığa sürükleyebilir.

AŞIRI KISKANÇLIK 
Kıskançlık bir ilişkinin sosudur. Az olması ilişkinin lezzetini artırır ama fazlası ilişkiyi bozmaya başlar. Kıskançlık içinde bencillik, şüphe, yetersizlik ve güvensizlik duygularını barındırır. Aşırı kıskanç davranan kişi aslında karşı tarafa sürekli "sana güvenmiyorum" mesajı gönderir. Düşük dozda kıskançlık "seni önemsiyorum" gibi algılanırken aşırı dozu önemsenmemek olarak algılanır. Kişinin hareket alanı daralır, duygu ve düşüncelerini rahat ifade edemez ve ilişki kopmaya başlar.

MADDİ SIKINTILAR 
Özellikle ilişkinin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan iş kayıpları ve iflas gibi durumlar ilişkinin üzerine kara bulut gibi çöker. İlişki üzerinde yarattığı baskının gitmesi uzun zaman alır. Alışılmış olan dengeleri bozması ve elde edilen kazanımların bir anda bitmesi çiftlerin gelecek planlarını altüst etmesi bakımından önemli bir nedendir.
Partnerin hayatı bir noktada ortak hale gelir. Dolayısıyla finansal meseleler de her iki kişinin sorunu olur. Maddi problemler yaşıyorsanız ve partneriniz bu konuda sorumsuzca davranıyorsa bu büyük bir problemdir. Sırf biri sizi sevdiği için kendinizi onunla olmak zorunda hissetmemelisiniz.

SORUNLARINIZI DİNLEMİYOR, ÖNEMSEMİYORSA
Yaşanan problemleri çözmek için karşılıklı konuşmak gerekir. Yoksa problemler daha büyük bir hal alabilir. Yaşadığınız bu iniş çıkışlar görmezden gelebileceğiniz şeyler değildir. Eğer partneriniz sizinle sorunlarınızı hakkında iletişim kurmayı reddediyorsa bu durum, zaman içerisinde ayrılığı getirebilir.

ZAYIFLIKLARINIZI SİZE BİR SİLAH OLARAK KULLANIYORSA
Bir ilişkiyi yürütmenin kilit noktalarından biri iki tarafın birbirine saygı duymasıdır. Ancak eğer partneriniz size saygı duymuyor, sizin zayıflıklarınızı size karşı kullanıyor ve iyi niyetinizi suistimal ediyorsa bu ilişki hakkında düşünmeniz gerekebilir.

SİZE SAYGI DUYMUYORSA
İki taraf arasındaki saygının ilişkilerde önemli olduğundan yukarıda bahsettik. Partneriniz sizi sözlü olarak taciz etmese bile eğer söylediklerinize saygı duymuyorsa, sizi ciddiye almıyorsa bu durum zaman içerisinde sizi yıpratabilir. Onu bir konu hakkında uyarıyorsunuz ancak o söylediklerinizi dikkate almıyor mu? Kesinlikle böyle bir davranışı hak etmiyorsunuz.

SÜREKLİ KARŞILIKLI BİR SAVAŞ HALİNDEYSENİZ
İkili ilişkilerin sağlıklı yürümesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Zaten sağlıklı bir ilişki de pek çaba harcamanıza gerek kalmadan kendiliğinden ilerler. Ancak sürekli bir şeyler için savaştığınızı ve ilişkinizi zorla devam ettirdiğinizi düşünüyorsanız aslında kendinizi pek fazla yormanıza gerek olmadığını da fark edeceksiniz.

FİZİKSEL OLARAK ARTIK DAHA MESAFELİYSENİZ
Mesafeli ilişkileri yürütmek oldukça zordur. Fiziksel olarak yanınızda olmayan biriyle birlikte olmak artık çok daha zor gelmeye başladıysa ilişkinizi gözden geçirebilirsiniz. Yalnızca bir “bağlantı” hissettiğiniz için biriyle birlikte olmak son derece yorucu olabilir.

İKİNİZDEN BİRİ GEÇMİŞE TAKILI KALDIYSA
Eğer siz veya partneriniz geçmişte yaşadığı ilişkinin etkisinden çıkamıyorsa ve bu etkiyi size yansıtıyorsa o zaman ilişkiniz için tehlike çanları çalışıyor olabilir. Ya da siz hala eski sevgilinizi özlüyorsanız, partnerinize daha fazla haksızlık yapmadan ilişkinizi bitirmelisiniz.

SİZE KÖTÜ DAVRANIYORSA
Partneriniz size kötü davranıyor, sizin psikolojik olarak kötü hissetmenize neden oluyorsa bunun mantıklı hiçbir açıklaması yok. Sizin kendinizi kötü hissetmenize sebep olan bu ilişkiyi en kısa sürede sonlandırmanız gerekiyor.

İKİNİZDEN BİRİNDE ALKOL YA DA UYUŞTURUCU SORUNU VARSA
Eğer ikinizden birinin alkol ya da uyuşturucu problemi varsa bunu aşmak için birlikte hareket etmelisiniz. Ancak yaşadığınız bu soruna neden olan şey ilişkinizse bu konuda ne yapacağınız hakkında düşünmeniz gerekiyor.

HİÇBİR TÜRLÜ TAKDİR EDİLMİYORSANIZ
Konu aşk olunca hepimizin takdir edilmeye ya da şefkat görmeye ihtiyacı var. Ancak partneriniz size sevgi ya da şefkat göstermiyor, yaptığınız iyi şeyleri takdir etmiyorsa ve mutsuzsanız zamanınızı boşa harcamayın. Unutmayın, size hak ettiğiniz değeri verecek pek çok kişi var.

ARANIZDAKİ GÜVEN BİTTİYSE
Sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazı güven duygusudur. Eğer ikiniz arasında bir güven problemi varsa ve bunu aşamıyorsanız bu durumda birbirinizi yıpratmak yerine farklı bir çözüm arayabilirsiniz. Çünkü romantik ilişkiler güvensizlik duygusunu kaldıramaz.

TERAPİST HAVALARI 
Bir ilişkiyi uçurumdan aşağıya sürükleyebilecek en yanlış yaklaşımlardan birisi bilirkişi tavrıdır. Ne kadar tecrübeli olursanız olun, ilişkinize terapist edasıyla yaklaşmayın. Siz ne kadar tecrübeleriniz ışığında bu ilişkiye bir yön vermeye çalışırsanız, sevgilinizin tepkisi ile o kadar karşı karşıya kalacağınızı bilmeniz gerekir.

SADAKATSİZLİK
İlişkiler sadakat eksikliğinden ötürü de bitmektedir. Dışarıda herhangi birine karşı davranışlarınızın sıcak olması, partnerinizin sizin hakkınızda sadakatsiz olduğunuzu düşünmenize neden olacaktır. Bu nedenle o yanınızdayken ve yanınızda olmadığı zamanlarda sadakatinizden ödün vermeyin.

DÜŞÜNECEK ÇOCUKLAR
Ayrıca kadınların çocukları nedeniyle kötü evliliklerde kaldığını da düşünmeniz gerekebilir. Kendi çocuklarını evliliklerinden vazgeçerek bir kötülük yaptıklarını görebilirler. 
Böylece mutsuz olsalar bile bu ilişkide kalacaklar, çünkü çocuklarının gitmelerine zarar vereceğini biliyorlar.
Ancak, mutsuz bir evlilikte kalmanın çocuğa boşanma veya ayrılıktan daha fazla zarar verebileceğini kanıtlayan çalışmalar vardır.
Bu nedenle düşünecek çocuk dahi olsa boşanma zorunlu olabilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Santa Farma OTC Ürün Pazarına Girdi!
Santa Farma OTC Ürün Pazarına Girdi!
Emniyetten gazete köşe yazısı hakkında AÇIKLAMA
Emniyetten gazete köşe yazısı hakkında AÇIKLAMA