|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
İstanbul Kadıköy’de Karabağ’a Destek Mitingi
  • Reklam

İstanbul Kadıköy'de Karabağ'a Destek Mitingi

İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Derneği üyeleri, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

31 Ekim 2020 - 16:30 - Güncelleme: 01 Kasım 2020 - 03:53

İstanbul Kadıköyde Kadim Türk yurdu Dağlık Karabağ'a Destek Mitingi düzenlendi. 
İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Derneği üyeleri ve Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti temsilcileri tarafından, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına tepki amacıyla düzenlenen mitingde Ermeni terörü kınandı.

Kadim Türk yurdu Dağlık Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtulması için verilen özgürlük mücadelesini desteklediklerini açıklayan Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlılar toplandıkları Kadıköy meydanında, masum sivillere saldıran Ermenileri protesto etti.

Azerbaycan'a destek amacıyla Kadıköy İskele Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen dernek üyeleri, saygı duruşunda bulundu, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarını okudu.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Derneği Başkanı Hikmet Elp, Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu vurguladı.

Hikmet Elp basın açıklamasında Karabağ’ın işgalden kurtuluncaya kadar mücadele edilmesini belirterek, Paşinyan’ın masum sivilleri öldürme emrini vermesine rağmen katliam karşısında Türkiye’deki Ermenilerin sessiz kalmasını da üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında son günlerde ilan edilen ateşkeslere değinen Elp, şunları kaydetti:

"Son günlerde yapılmış olan ateşkes talepleri umuyoruz ki yine bir soğutma çalışması değildir. Azerbaycan hükümeti, ordusu ve halkıyla birlikte böylesi oyunları bozabilecek güçtedir. Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ındır. Ermeni vatandaşlarımızın tavrını da yadırgamaktayız. Haklıya hakkını vermek bu kadar zor mudur? Karabağ'a bağlı olarak sınır kapılarımızın açılmaması yetmez. Karabağ problemi hallolsa bile Türkiye'den toprak talebi olan, soykırım yaptığımız yalanlarını gündemde tutmaya çalışan Ermenistan'ın sınır kapıları açılmamalıdır."

Sivillere saldırarak savaş suçu işleyen Ermenileri protesto gösterisine Suriye ve Irak Türkmenlerinin yanı sıra Doğu Türkistanlılar da katılarak destek verdi.

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti adına milletvekili ve Hükümet Sözcüsü Yusuf Yusufoğlu ve Şirzat Fedekar da Azerbaycanlı kardeşlerine destek verdiler.

Xeyale Aliyeva’nın sunumu ve konuşmalar sonrasında, Zengin Yayıncılık tarafından katılımcılara, Seyyat Aran'ın Dağlık Karabağ'ı anlatan "Mezar Taşı" isimli romanı ücretsiz dağıtıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polislerin özel hayatını düşünüyorsanız, 3600'ü verin..!
Polislerin özel hayatını düşünüyorsanız, 3600'ü verin..!
Polislerce sürücülere şapka, düdük, maske hediye edildi
Polislerce sürücülere şapka, düdük, maske hediye edildi