|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

İTÜ’nün APİS Arge Takımı CANSAT’ta 2’nci Kez Dünya...
  • Reklam

İTÜ'nün APİS Arge Takımı CANSAT’ta 2’nci Kez Dünya 1’ncisi Oldu

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) çeşitli fakültelerinden bir araya gelen öğrencilerden oluşan Apis Arge model uydu Takımı, NASA ve Amerikan Havacılık Uzay Ajansının desteklediği, Texas’ta gerçekleşen CanSat uydu yarışmasında ‘www.cansatcompetition.com’ Türkiye’yi temsil ediyor.

10 Aralık 2019 - 23:41

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) çeşitli fakültelerinden bir araya gelen öğrencilerden oluşan Apis Arge model uydu Takımı, NASA ve Amerikan Havacılık Uzay Ajansının desteklediği, Texas’ta gerçekleşen CanSat uydu yarışmasında ‘www.cansatcompetition.com’ Türkiye’yi temsil ediyor.

Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde, Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan’nın Danışmanlığı ile 2015 yılında kurulan ve bir proje takımı olan Apis Ar-Ge Uydu Takımı, 2016 APSCO Cansat Competition’da elde ettiği Dünya 1’nciliğinin ardından NASA, Lockheed Martin ve Siemens sponsorluğunda düzenlenen Cansat Competition 2019'da da ikinci kez Dünya 1’nciliğini elde etti.

Uluslararası düzeyde 42 takımın yarıştığı Cansat Competition 2019'da Türkiye'yi temsil eden İTÜ Apis Arge Takımı'nın model uydusu, roketle 750 metreye çıkarıldıktan sonra pervaneleriyle motorsuz iniş yaparak görev yükünü yere indirdi.
Model uydu istenilen yükseklikte taşıyıcısından sıkıntısız şekilde ayrıldı. Kesintisiz veri aktarımı sağlaması ve görev yükünün inişi boyunca kamera görüntüsü alması Cansat Competition 2019'da takıma Dünya birinciliği getirdi.

Yurt içinde ve yurtdışında birinciliklere doymayan, çeşitli platformlara ve etkinliklere katılarak başarılarını paylaşan İTÜ Apis Arge Takımı “Biz, Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde, Danışmanımız Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan’ın desteği ile 2015 yılında kurulan ve bir proje takımı olan Apis Ar-Ge Uydu Takımıyız.
‘Açtığımız Yolda Bize Işık Olun’ mottosuyla yola çıktığımız; amatörlüğümüzün heyecanını, profesyonelliğimizin gücünü yanımıza alarak Apis Ar-ge Takımı olarak katıldığımız Amerika'daki yarışmada tasarlayıp ürettiğimiz insansız hava aracı ile 2019 Cansat Competition’da Dünya 1.liği kazandık.
Takımımızın önem verdiği bir diğer yarışma da Asya Pasifik Uzay İşbirliği tarafından Moğolistan'da düzenlenen ve yarışmaya katılacak takımın TÜBİTAK tarafından Türkiye'deki takımlar arasından seçildiği bir yarışma oldu.
Bu yarışmaya 2016 yılında ülkemizi ve okulumuzu temsil etmek için seçildik. 2016 APSCO Cansat Competition’da Dünya 1.liğini elde ederek büyük bir gururla ülkemize geri dönmüştük.
Yukarıda bahsi geçen yarışmalara ek olarak 2019 TUBİTAK İHA Yarışmasında Türkiye 3.lüğü ve 2019 TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nda ise 2.lik kazandık.
Takımımızın başarısını sürdürülebilir kılmak, aynı zamanda Ar-Ge çalışmalarını arttırmak için 2020 yılında daha büyük projelerde ilerlemek ve farklı alanlarda 1.liklerle başarıyla ülkemizi temsil etmek istiyoruz.” Diyerek ülkeye yeni başarılar getirmek için çalışmalarını devam ettirdiklerini söylediler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emektar polislere 3600 talebi için hep aynı CEVAP
Emektar polislere 3600 talebi için hep aynı CEVAP
TEMÜD-DER Başkanı :
TEMÜD-DER Başkanı : "Tüm dostlarıma teşekkürler.."