|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Karaman Süt Toplama Merkezi ve Laboratuvarı Açıldı

Karaman Süt Toplama Merkezi ve Laboratuvarı Açıldı

İPARD destekleriyle Karaman Süt Üreticileri Birliğine kazandırılan Süt Toplama Merkezi ve Laboratuvarı, düzenlenen törenle açıldı.

20 Şubat 2018 - 15:44

İPARD destekleriyle Karaman Süt Üreticileri Birliğine kazandırılan Süt Toplama Merkezi ve Laboratuvarı, düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Karaman’ın, sanayide özellikle de gıda sanayinde vizyonu ve hedefleri olan bir kent olduğunu, bu vizyonu hayalden hayata taşıyacak iradenin Karaman’da mevcut olduğunu söyledi.

Karaman Süt Üreticileri Birliği’nin İPARD desteği ile yapmış olduğu Karaman Süt Toplama Merkezi ve Laboratuvarı, düzenlenen törenle açıldı.

Karaman’ın gıda sektöründeki vizyonunun, hayvancılığın gelişimini de gerekli kıldığını belirten AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, hayata geçirilen projenin bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi.

Karaman’ın, gıda sektöründe referans il olmayı arzu ettiğini ve siyasetçisinden bürokratına, sanayicisinden tüccarına, işadamından işçisine, üniversitesinden çiftçisine herkesin gayretiyle bu hedefe mutlaka ulaşacağını dile getiren Milletvekili Konuk, “Bu hedefe ulaşmak için yapmamız gereken en önemli iş üretim alanlarının hiçbirinde boşluk bırakmamaktır. Karaman, bitkisel üretimde arazi varlığı düşünüldüğünde iyi bir noktada. Bitkisel üretimde kalan boşlukların da doldurulması için sulama başta olmak üzere çok sayıda proje yürütülüyor. Gıdada referans il olmak için sadece bitkisel üretim altyapısı ile desteklenen bir gıda sanayi yeterli olur mu? Olabilir. Ancak bu başarı buruk ve bir ayağı eksik bir başarı olur. Bunun mutlaka diğer ayağının da yani hayvansal gıda ayağının da olması gerekir ki bu, Karaman’ı hem iç pazarda hem dış pazarda elini daha güçlü hale getirsin” diye konuştu.

Konya Şeker yatırımlarıyla et ve süt üretimi arttı

Tarımsal üretimi arttırmak, hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde yeni bir ivme yakalamak için iki yol olduğunu aktaran AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, şunları söyledi;“Bunlardan biri tarımsal üretim kaleminin arttırılması için sektörün başına bir lokomotif yerleştirirsiniz yani önce talebi oluşturup o tarımsal ürün kaleminin üretimini cazip hale getirirsiniz ve üretici o alana yatırım yapar. Dolasıyla tarımsal üretim kademeli ve istikrarlı bir şekilde artar. Ya da teşvikler ve özendirici tedbirler ile tarımsal üretim kaleminde üretimi yani arzı arttırırsınız ve o arz artışı yatırımı cazip hale getirir ve bölge, yatırımcı ilgisi sonucu yeni bir ivme yakalar. Birincisi yatırımcı için maliyetli ve riskli bir yoldur, ikincisi üretici için maliyetli ve riskli bir yoldur. Biz Karaman’da ne yatırımcının ne de üreticinin herhangi bir yük omuzlamak zorunda kalmayacağı bir yöntemi geliştirme o mahareti sergileme kararlılığındayız. Mesela biz Konya Şeker’de, bahsettiğim yöntemlerden birini uyguladık ve tarımsal üretimin önüne bir lokomotif koyduk. Yani önce talebi oluşturduk.

Konya’ya dünyanın tek kampüs içinde en büyük Et ve Süt Entegre Tesisini kurduk. Üretici hemen ahırına ağılına yatırım yaptı ve daha çok süt ile besi üretmeye başladı. Sonuçta 2012 yılında 500 Bin civarında büyükbaş hayvan varlığına sahip olan Konya’da bu sayı % 65’in üstünde artarak yaklaşık 868 bine çıktı. Üç aşağı beş yukarı küçükbaş hayvan sayısında da benzer bir artış yaşandı. Keza süt üretimi 700 bin tonlar seviyesinden 1 milyon 200 bin tona ulaştı. Hayvansal üretimdeki bu artış, başka yatırımları da tetikledi, mesela dondurma fabrikası, üretimdeki bu artışın yatırımcı ilgisini çekmesinin sonucudur.”

Süt üretimini artırmalıyız

Karaman’daki hayvancılığın bir ivmeye ihtiyacı olduğunu, kentteki büyükbaş hayvan sayısının son dört yılda 59 bin ile 64 bin arasında değiştiğini, TÜİK’in en son yayınladığı istatistiklere göre Karaman’ın 62.238 büyükbaş ile Türkiye’de 69’uncu sırada yer aldığını hatırlatan Milletvekili Konuk, “Keza süt üretimi de 99 bin ton ile 125 bin ton arasında dar bir bantta gerçekleşiyor. Bu durum, bizim değiştirmemiz gereken ve ne yapıp edip değiştireceğimiz bir durumdur. Bu yatırımı Karamanımıza, Karaman hayvancılığına kazandıran Süt Üreticileri Birliği Başkanımızı ve yönetimini, projenin hayata geçirilmesini sağlayan TKDK yöneticilerimizi tebrik ediyor, Süt Toplama Merkezimizin hemşehrilerimize, süt üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kartal İdman Yurdu Spor Kulübü Kuruldu
Kartal İdman Yurdu Spor Kulübü Kuruldu
Aşk Kalıcıdır’ oyunu Sahne Dedi
Aşk Kalıcıdır’ oyunu Sahne Dedi