|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Karkas Et İthalatında Yolsuzluk İddiası TBMM’de
  • Reklam

Karkas Et İthalatında Yolsuzluk İddiası TBMM'de

2019 yılında AK Parti’nin, ‘ekonomik bağımsızlık savaşı veriyoruz’ diyerek et fiyatlarındaki fahiş fiyatları düşürmek iddiasıyla başlattığı Türkiye’ye ithal karkas et getirilmesi ve dağıtılması anındaki yolsuzluk iddiaları hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’ye soru önergesi verdi.

15 Ocak 2021 - 15:35 - Güncelleme: 16 Ocak 2021 - 01:48

2019 yılında AK Parti’nin, ‘ekonomik bağımsızlık savaşı veriyoruz’ diyerek et fiyatlarındaki fahiş fiyatları düşürmek iddiasıyla başlattığı Türkiye’ye ithal karkas et getirilmesi ve dağıtılması anındaki yolsuzluk iddiaları hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’ye soru önergesi verdi.

100 MİLYON TL'LİK KAMU ZARARI İDDİASI

Türkiye’de et fiyatlarının artışı uzun yıllardır devam ediyor. Et fiyatlarındaki fahiş fiyatlar nedeniyle 2019 yılında AK Parti’nin, ‘ekonomik bağımsızlık savaşı veriyoruz’ diyerek başlattığı çalışmayla Tarım ve Orman Bakanlığı fiyatlara müdahale etmek adına girişimde bulunarak, Türkiye’ye ithal karkas et getirdi.

İthal karkas etlerin Türkiye’ye getirilmesiyle 100 milyon TL'lik bir kamu zararı gerçekleştiği iddiaları gündeme geldi. Gerçekleşen ithalat ve etlerin dağıtımı ile ilgili birçok iddialar da kamuoyu gündeminde ve medyada yer aldı.

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından piyasaya ucuz et vermek için karkas etler ithal edilmiş ve bu etler de BİM, A101, Migros gibi marketlerde satılmaya başlanmıştı.

Bu satış sürecinde marketler tonlarca karkas eti parçalayıp tedarik sağlayamadığı için 9 farklı aracı firma bu işe girerek marketlere dağıttı.

ETTAT FİRMASI HAKKINDA İDDİALAR

Bu dağıtım sırasında Bursa merkezli ETTAT firması hakkında iddialar ortaya atıldı. İddialara göre firma, Bakanlıktan dağıtılmak üzere kilosu 20 TL'ye aldığı eti parçalayarak, marketler yerine iç piyasaya 24 TL'ye sattı.

Firmanın, BİM, A101, Migros gibi marketlere daha düşük kalite inek eti verdiği, ucuza aldığı kaliteli karkas eti de daha yüksek fiyata iç piyasaya satarak büyük bir kar elde ettiği tespit edildi.

ETTAT firması hakkındaki şikayetler üzerine bakanlık müfettişleri ilgili marketlere giderek etleri inceledi. İncelemelerde etlerin içerisinde yüzde 20 kadarının inek eti olduğu tespit edildi ve firmaya ceza uygulandı.

Fakat aynı firmadan et almaya devam edildi ve bu kez 20 TL'ye verilen etler 15 TL'ye verilmeye başlandı.

Şikayetler artınca Et ve Süt Kurumu bu kez ithal edilen karkas eti kendisi dağıtmaya başladı. Bu sefer de marketlerin dağıtılan etleri depoladığı anlaşıldı. Müfettiş incelemesinde stoklanan etin 3 bin ton olduğu ve 100 milyon TL'lik değeri olduğu anlaşıldı.

Müfettişlerin raporu doğrultusunda Bakanlıktan soruşturma izni istendi.
Savcılığa başvuruldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise buna izin vermedi.

Savcılığın işin üzerine giderek Bakanın soruşturma izni vermemesini Danıştay'a götürdüğü ve bu başvurunun halen Danıştay'da beklediği belirtiliyor.

İDDİALARI MECLİSE TAŞIDI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım,
2019 yılında et fiyatlarındaki fahiş fiyatları düşürmek iddiasıyla gerçekleştirilen Türkiye’ye ithal karkas et getirilmesi ve dağıtılması anındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili, TBMM’ye soru önergesi verdi.

2019 yılındaki olayların aydınlatılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istenen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“2019 yılında et fiyatlarının fahiş miktarda artması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı duruma müdahale ederek Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından piyasaya ucuz et vermek için karkas etler ithal edildiği ve bu etlerin de BİM, A101, Migros gibi marketlerde satılmaya başlandığı, satış sürecinde marketlerin karkas etleri parçalayıp tedarik sağlayamadığı için 9 farklı aracı firmanın bu işe girerek tonlarca etleri parçalayarak marketlere verdiği, Bakanlıktan dağıtılmak üzere kilosu 20 TL'ye aldığı eti, parçalayarak marketler yerine iç piyasaya 24 TL'ye sattığı yönünde haberler yer almıştır.
Bu bağlamda;
1- Bu dağıtım sırasında Bursa Merkezli ETTAT firmasının Bakanlıktan kilosu 20 TL'ye aldığı eti parçalayarak marketler yerine iç piyasaya 24 TL'ye sattığı doğru mudur?
2- Firmanın marketlere (BİM, A101, Migros) parçalanması için kendilerine verilen kaliteli ithal et yerine inek eti vermiş midir? Bu sebeple firmaya para cezası kesilmiş midir?
3- Para cezası uygulamasından sonra, aynı firmaya, üstelik bu kez kilosu 20 TL'ye verilen etler 15 TL'ye verilmeye başlanmış mıdır?
4- Et ve Süt Kurumu etleri dağıtmaya başladığında, marketlerin 100 milyon TL’lik 3 bin ton eti stokladığı ve soruşturma izni istendiği Tarım ve Orman Bakanlığının buna izin vermediği, izin verilmemesi üzerine Savcılık tarafından konunun Danıştay'a götürüldüğü ve Danıştay incelemesinin devam ettiği doğru mudur?
5- Bütün bu gelişmeler ışığında oluşan kamu zararı miktarı kaç TL olarak gerçekleşmiştir?
6- Sözü edilen kamu zararı nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Zararın, sorumlulara rücu edilmesi için yasal yollara başvurulmuş mudur?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyülü Bir Evrende Yaşadığımızın Farkında Mısınız?
Büyülü Bir Evrende Yaşadığımızın Farkında Mısınız?
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla Vazgeçmedik'
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla...