|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

KAÜ Dev Projelerle Büyüyor

KAÜ Dev Projelerle Büyüyor

Kıbrıs’ta önemli bir eğitim kurumu haline gelen ve dev projelere imza atılan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, okul yönetiminin yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

17 Temmuz 2018 - 15:27 - Güncelleme: 20 Temmuz 2018 - 16:25

Kıbrıs’ta önemli bir eğitim kurumu haline gelen ve dev projelere imza atılan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, okul yönetiminin yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

KAÜ’nün Arabahmet bölgesine butik bir üniversite olarak kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Özgöker, “Biz ikinci üniversiteyi bu bölgeye özellikle kurduk; yani Tapınak Şövalyelerinin, Kudüs krallarının, Kilikya Ermeni krallarının, Venedik krallarının, Osmanlı valilerinin hüküm sunduğu. Kıbrıs’ın merkezinde olan, biz gelene kadar terk edilmiş olan Kraliçe Victoria Caddesi’ne. Kıbrıs’ta elektriğin ilk geldiği caddeye kurduk. Tam karşımızda Orta Doğu’nun ilk ayakkabı fabrikası vardı. Ne Türkiye’de 1955 yılında ayakkabı fabrikası vardı, ne İsrail’de, ne Ürdün’de, ne Suriye’de, ne de Suudi Arabistan’da vardı. Orayı da alıp restore etmek istiyoruz” dedi.

GÜZEL SANATLARDAN SİYASAL BİLİMLERE

Üniversite bünyesinde çok sayıda bölüm oluşturmak için çalışmaların sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Özgöker, rektörlüğün yanındaki binayı Lefkoşa Belediyesi’nden aldıkları bilgisini de vererek, “Adanın, Lefkoşalının en eski otelidir. İçinde mevzii vardır. Mevziiyi de muhafaza edip Güzel Sanatlar Fakültesi yapacağız. Güvenlik Komutanımızla konuştuk, askeri bölge içinde kalan Teresanta İtalyan Kız Lisesini alıp ki, şu an harap bir yer, Tasarım ve mükemmeliyet merkezi yapmak istiyoruz. Listemizde olan, Türkçe Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimleri kurmak istedik. Müracaat ettik ve çıktı. Biz de siyaset bilimi İngilizceydi. Öğrenciler, Türkiye’de ve KKTC’de sınava girdiğinde başaramıyorlardı. Sorular Türkçe soruluyordu. Hedefimiz Türkçe bölümünü açmaktı, bunun da onayını aldık. Sol yanımızda Ermeni Bohçaliyan Restaurant vardı, burayı da alıp Aşçılık ve Gastronomi programı açmak için YÖK’ten onay çıktı. Oraya da öğrenci alacağız.” ifadelerini kullandı.

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ VE İKİ PROJE DAHA

Sürekli Eğitim Merkezi projesinden de bahseden Özgöker, Girne Kapısı’ndan gelirken, 2 katlı bir ofisin açıldığını söyledi.

Özgöker, “İçinde akıllı tahtaları olan, alt katı tanıtım ofisi olan, değişik programları olan bir merkez. 2-3 günlük emlak programları, finans programları, strateji ve güvenlik programları, bankacılık sigortacılık programları olan bir proje… Onu da hayata geçirdik.” Cümlelerini kullandı ve şimdi iki projenin daha gündemlerinde olduğunu kaydetti.

Yeni fakülteler ve yeni projelerini heyecan ve sevinçle paylaşan Prof. Dr. Özgöker şunları söyledi:

“Girne Amerikan Üniversite’sinin bize tahsis ettiği 2 bina vardı; buraya televizyon, biri haber ajansı, bir gazete kurup, İletişim Fakültesi açmak istiyoruz. Türkiye ile temaslarımız da oldu, oradan da müspet bir talep gelirse buraya bir girişimimiz olacak. Bir başka proje; Dipkarpaz köyünde. 3000 dönümlük bir bal ormanını üniversitemize tahsis etti devlet. Burada bilim kampusu kurulması için. Malum burası Rum köyü. Biraz da Türklere istihdam olanağı, eğitim olanağı sağlanacak. Çevre Türkleştirilecek, biz de bunu bir milli proje olarak kabul ettik ve Türkiye’den gelen suyun değerlendirilmesi için büyük bir yatırım yaptık oraya. Malum şu anda gelen suyun 3’te 1’i tekrar denize geri atılıyor. Organik tarım, Bahçe ve süs bitkiciliği, arıcılık gibi dalların olacağı bir Ziraat Fakültesi kurmak istiyoruz. Bunların YÖDAK’tan onayını aldık. YÖK onayını bekliyoruz. 2 sene sonra burası Ziraat Fakültesi olacak. Öte yandan bu bölge hem Güney Rum tarafının, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mahkeme bölgesi. Tüm bu çevreler avukat yazıhanesi. Victoria Kız Lisesini alıp buraya Hukuk Fakültesi kurmak istiyoruz. Hukuk Fakültesi’nin altı şartını tamamladık. Adalet Yüksek Okulu’nu kurduk 2 yıllık. Daha sonra YÖDAK’a İngiliz Hukuk Sistemini teklif ettik. KKTC’de İngiliz Hukuk Sistemi okutuluyor. Türk Hukuk Sistemini okuyanlar, burada avukatlık yapamıyorlar. Fark derslerinin verilmesi, baroya kaydolmaları lazım. Bir sürü işlem gerekiyor. Halbuki buradan mezun olanlar, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs’ta, İngiltere’de, Kanada’da Mısır’da Yeni Zelanda’da, Güney Kıbns’ta, ABD’de avukatlık yapacaklar. Son proje bu. Üniversitemizin konuşlandığı bu konumda, Victoria Street’i, Işıklar Kenti Letkoşa’da ilk elektriğin geldiği bu caddeyi, İstanbul’un Rumeli Caddesi, Bağdat Caddesi, Ankara’nın Atatürk Bulvarı gibi merkez haline getirmeyi istiyoruz.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeliha Doğan Yeşil
    10 ay önce
    Uğur Hocam projeleriniz ve heyecanınız göz yaşartıcı. Çok etkilendim. Çalışmak ve üretmek insan yaşamının en güzel tarafı. Bunları hayata geçirmenizi yürekten dilerim. Başarının tadına doyum olmaz. İş yaşamımda (Edebiyat Öğretmenliği, BYEGM'de Şube Müdürlüğü ve STK çalışmalarım-Ankara Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı vs) hep yeni şeyler/ilkler üretmeye çalıştım. Ve bundan büyük keyif yaşadım. Kalıcı o*** çabalar ve ortaya konu*** eserler. Size başarı dileklerimi iletiyorum. Kolay gelsin. Yolunuz açık olsun. (DTCF-Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ.Halkla İlişkiler Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar yüksek lisans, BYEGM'de 30 yılı aşkın çalışma hayatı/Şube Müdürü vs) İyi dileklerimle selamlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dokundu Hayatına Maloldu
Dokundu Hayatına Maloldu
Persil, Derin Temizleme Teknolojisini Pınar Altuğ Atacan ile Tanıttı
Persil, Derin Temizleme Teknolojisini Pınar Altuğ Atacan ile...