|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Kemal Türkler Öldürülüşünün 40. Yılında Anıldı
  • Reklam

Kemal Türkler Öldürülüşünün 40. Yılında Anıldı

DİSK'in kurucusu Kemal Türkler, öldürülmesinin 40’ıncı yılında, Merter’deki öldürüldüğü evin önünde arkadaşları tarafından törenle anıldı.

22 Temmuz 2020 - 23:13

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) kurucusu Kemal Türkler, öldürülmesinin 40’ıncı yılında, Merter’deki öldürüldüğü evin önünde arkadaşları tarafından törenle anıldı.

DİSK’in kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler’in anma toplantısına katılan arkadaşları birlikte mücadeleye dikkat çekti ve “Bıraktığı mirastan gurur duyuyoruz ve sonuna kadar sahip çıkacağız.” Dediler.  

Kemal Türkler’in ortaya koymuş olduğu mücadele ilkeleri çok daha fazla geçerli hale geldiğini ifade eden Arkadaşları yaptıkları ortak açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

“Bugün 22 Temmuz, Kemal Türkler’ in öldürülmesinin 40'ıncı yılı.

Türkler, 40 yıl önce bugün, evinden çıkıp sendikaya giderken burada alçakça bir pusuyla katledildi

Kemal Türkler, 1954-1980 yılları arasında aralıksız 26 yıl boyunca Türkiye Maden-iş’ in, kuruluşundan Aralık 1977 ye kadar 11 yıl DİSK'in genel başkanlığını yaptı.

Türkiye işçi Partisi'nin ve DİSK'in kurucularından olan Türkler, Türkiye sendikal hareketini en çok etkileyen liderlerden biridir.

Biz Kemal Türkler'i, 1961 Saraçhanebaşı mitingiyle, 1963 Kavel greviyle, 15-16 Haziran 1970 direnişiyle, 1976 DGM direnişiyle, 1 Mayıs 1976 ve 1977 kutlamalarının da aralarında olduğu sayısız işçi eyleminin, grevinin ve direnişinin mimarı, örgütleyicisi, katılımcısı, destekçisi olarak tanıyor ve hatırlıyoruz.

Mücadelesini ve kararlı sendikacılığını unutmamız mümkün değildir.

Bulunduğumuz noktada arabasına binerken kurşunlanarak; eşinin, çocuklarının gözlerinin önünde faşistler tarafından öldürülen Kemal Türkler'in katillerini ve azmettirenlerini lanetliyor, katledilmesinin 40'ıncı yılında, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sancaktepe’de Covid-19 tedbirleri kapsamında denetimler yapıldı
Sancaktepe’de Covid-19 tedbirleri kapsamında denetimler yapıldı
Çavuşoğlu: Türkiye, Doğu Akdeniz'deki Çıkarlarını Sonsuza Kadar Korumaya Devam Edecek
Çavuşoğlu: Türkiye, Doğu Akdeniz'deki Çıkarlarını Sonsuza...