|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kilise Veto Etti İstanbul Sözleşmesi’nden Dünya Ülkeleri...
  • Reklam

Kilise Veto Etti İstanbul Sözleşmesi'nden Dünya Ülkeleri Çekiliyor

Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro Cumartesi günü yaptığı açıklamada çekilme sürecini Pazartesi günü resmen başlatacaklarını açıkladı. İktidar partisi, sözleşmeyi geleneksel aile değerlerine karşı olarak görüyor.

26 Temmuz 2020 - 01:20

Aileye zarar verdiği, eşciselliği özendirdiği için Türkiye'de de tartışılan İstanbul Sözleşmesi'ni Kilise veto etti Dünya Ülkeleri çekiliyor. 

Sözleşmeye Polonya'da, Katolik Kilisesi'ne derinden bağlı iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'nden gelen tepkiler büyük çoğunlukta destek buldu.

Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro Cumartesi günü yaptığı açıklamada çekilme sürecini Pazartesi günü resmen başlatacaklarını açıkladı.

Türkiye de de bazı kesimlerin savunmaya devam ettiği İstanbul Sözleşmesini Polonya'da Kilise veto etti. Katolik Kilisesi'ne derinden bağlı iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'de, geleneksel aile değerlerine karşı olarak görüyor.

Cuma günü sözleşmeden çekilme kararına karşı çıkan çoğunluğu kadın binlerce protestocu ülke çapında sokaklara döküldü.

Protestocular, "Kadınlara karşı değil virüse karşı savaş" sloganını attı ve sözleşmeden çekilinmesini isteyen bir derneğin merkezine yürüdü.

11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni imzalayan ve onaylayan ilk ülke Türkiye olmuştu.

Sözleşme Polonya'da, Katolik Kilisesi'ne derinden bağlı iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'nden (PiS) önceki hükümet tarafından 2015'te imzalanmıştı.

Bakan Ziobro sözleşmenin okullarda çocuklara "cinsiyet kavramının biyolojinin ötesinde sosyal ve kültürel boyutlarının da olduğunun öğretilmesini gerektirdiği için zararlı olduğunu" söyledi.

Bakan, ülkedeki iç hukukun kadınları şiddetten korumak için yeterli olduğunu savundu.

Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) LGBT+ ve kürtaj karşıtı görüşleriyle de biliniyor.

Bu ay içerisinde ikinci kez göreve seçilen Cumhurbaşkanı Andrzej Duda seçim kampanyası sırasında "LGBT+ haklarının komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji" olduğunu savunmuştu.

Duda, Polonya anayasasına eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini engelleyecek maddeler ekleme sözü de vermişti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüsni kaya
    4 ay önce
    İnsanlık için hayırlı hizmetleri gerçekleştirenler, vesîle olanlar her dâim hayırla yâd edileceklerdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Medya Gazetesi Aralık Sayısı Beğenildi.
Polis Medya Gazetesi Aralık Sayısı Beğenildi.
Koronavirüs Salgını DENETİM Bilançosu
Koronavirüs Salgını DENETİM Bilançosu