|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kırmızı ışık ihlalinden 4 bin 290 sürücüye CEZA
  • Reklam

Kırmızı ışık ihlalinden 4 bin 290 sürücüye CEZA

Türkiye genelinde polis ekiplerince 3 günde gerçekleştirilen ihbarlı özel denetimlerde, 4 bin 290 sürücüye kırmızı ışık kuralını ihlalinden ceza kesildi..Toplam 13 bin 606 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

04 Eylül 2021 - 11:45 - Güncelleme: 04 Eylül 2021 - 13:18

Türkiye genelinde trafik güvenliğinin sağlanması ve kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla, polis ekiplerince 3 günde gerçekleştirilen ihbarlı özel denetimlerde, 4 bin 290 sürücüye kırmızı ışık kuralını ihlalinden ceza kesildi..Toplam 13 bin 606 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

Bu denetimlerde; 4 bin 290 sürücüye kırmızı ışık kuralını ihlal etmekten,2 bin 211 sürücüye seyir halinde cep telefonu kullanmaktan,2 bin 481 sürücü/yolcuya emniyet kemeri kullanmadığından dolayı işlem yapıldı.505 araç trafikten men edildi.54 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Trafik içerisinde en çok yapılan ihlallerin başında gelen kırmızı ışık ihlalinin cezasının 314 Türk Lirası olduğunu, bu cezanın çok düşük olması nedeniyle kırmızı ışık kuralını sürücülerin takmadığını belirterek, " Yaya geçidi cezasının 652 Türk Lirası olmasına karşılık  kırmızı ışık ihlalinin cezası 314 Türk Lira..Bu ceza çok yetersiz..Bu yüzden, sürücüler kırmızı ışığı pek takmıyorlar. Oysa, kırmızı ışık ihlalinden dolayı çok sayıda can kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle, cezanın caydırıcı olması için kırmızı ışık ihlali cezası en az 750 türk lirası olarak belirlenmelidir. Ben, şahsen fahri trafik müfettişi olarak, kırmızı ışık ihlali yapan sürücü gördüğümde hiç affetmiyorum.." dedi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün trafik denetimlerinin sonuçlarına ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı :  

"Trafik güvenliğinin sağlanması ve kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla, 28-29-30 Ağustos 2021 tarihlerinde sivil ihbar ekip/yaya personeli ve resmi ekiplerimizin katılımıyla kırmızı ışık, emniyet kemeri ve seyir halinde cep telefonu kullanımına yönelik ülke genelinde eş zamanlı olarak ihbarlı özel denetim gerçekleştirildi.

Bu denetimlerde;

  • 4 bin 290 sürücüye kırmızı ışık kuralını ihlal etmekten,
  • 2 bin 211 sürücüye seyir halinde cep telefonu kullanmaktan,
  • 2 bin 481 sürücü/yolcuya emniyet kemeri kullanmadığından dolayı işlem yapıldı.
  • 505 araç trafikten men edildi.
  • 54 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.Toplam 13 bin 606 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı."

Emniyet yetkilileri, Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülere ve yolculara seyahatleri boyunca can güvenlikleri için emniyet kemeri takmaları, yine sürücülere seyir halinde cep telefonu kullanmamaları ve diğer trafik kurallarına uymaları gerektiğini hatırlatarak denetimlerin devam edeceğini ifade ettiler. 

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu