|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Koronavirüs’ten Etkilenen İşverenler ve Çalışanlar İçin...
  • Reklam

Koronavirüs'ten Etkilenen İşverenler ve Çalışanlar İçin Kısa Çalışma Ödeneği

Türkiye’de yaşanan Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında birçok işyeri çalışmaya ara veriyor. Bu nedenle kısa çalışma uygulaması başlatıldı. İşte detaylar ve müracaat linkleri...

24 Mart 2020 - 23:54 - Güncelleme: 03 Nisan 2020 - 18:08

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan, birçok ülkede ve Türkiye’de tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” kapsamında “kısa çalışma uygulaması” başlatıldı.

Koronavirüs nedeniyle işverenler ve çalışanlar için destek verileceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomik tedbir paketi” açıklanmış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından da “kısa çalışma uygulaması”nın başladığı açıklanmıştı.

KORONAVİRÜS SEBEBİYLE ALINAN ÖNLEMLER KAPSAMINDA

Dünya Sağlık Örgütü tarafından coronavirüsün pandemi ilan edilmesi ve Türkiye’de yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle kısa çalışma uygulaması başlatıldı.

Koronavirüs sebebiyle alınan önlemler kapsamında birçok iş yeri çalışmaya ara verdi. 
Bu sebeple, yaşadığımız süreç 'Zorlayıcı Sebepler' kapsamına giriyor.

Bu nedenle işverenlerin; işçilerin maaşlarını bu ödenek ile karşılayabileceği Kısa çalışma ödeneği uygulamasının başladığı geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verilmişti.

Kısa çalışma uygulaması başvuruları koronavirüs nedeniyle işyerini kapatmak durumunda kalan işverenler tarafından gerçekleştiriliyor. 
Bu kapsamda işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi ve Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetleri sağlanıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İŞKUR BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle, kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte “Kısa Çalışma Talep Formu”  ile kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi bağlı olduğu “İŞKUR biriminin elektronik posta adresine”, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapılabiliyor.

Başvuruların iş yerine gidilmeden de belge üzerinden hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için Koronavirüsten olumsuz etkilenildiğine dayanak teşkil eden belgelerin başvuruya eklenmesi önem taşıyor.

Gerektiğinde işverenle irtibata geçilerek ilave belgeler talep edilebilecektir.
İşverenlere başvurusunun alındığı yine aynı yolla en kısa sürede bildirilecek ve başvurular uygunluk tespiti amacıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderilmesi gerekiyor.

İşverenlerin, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle Kısa Çalışma Talep Formunu ve kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi tanzim ederek kısa çalışma başvurusunda bulunması gerekiyor.

Kısa çalışma başvuruları, işçiler adına işverenler tarafından yapılıyor.
İşçiler kısa çalışma talebinde bulunamıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında “kısa çalışma uygulaması” için başvuruların 23 Mart 2020 Pazartesi günü itibariyle başlayacağını bildirmişti.

KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI NEDİR?

“Kısa çalışma uygulaması”; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, iş yerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. 

İşverenin kendi sevk ve idaresinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen, bunun sonucu olarak bertaraf edilmesine imkân bulunmayan, geçici olarak çalışma süresinin azaltılması veya faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması ile sonuçlanan dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumları ya da deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi durumlardır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALMA ŞARTLARI NELER?

“Kısa çalışma uygulaması” kapsamında; işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi ve Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetleri sağlanıyor.

Koronavirüs sebebiyle alınan önlemler zorlayıcı sebep kapsamına giriyor.

Genel tanımda iş yerinde kısa çalışma uygulanabilmesi için;

İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle iş yerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu iş yerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekiyor.

İşçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için;

İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,

İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması,

İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekiyor.

“Kısa çalışma uygulaması” kapsamında İŞKUR’a gerçekleştirilecek başvurular değerlendirildikten sonra brüt maaşın yüzde 60’ı yatırılacak.

KORONAVİRÜSTEN OLUMSUZ ETKİLENENLER;

Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle “kısa çalışma uygulaması” talep eden işverenlere başvurularının sonucu, elektronik posta yoluyla taleplerini gönderdikleri adrese yapılır.  

Talebi uygun bulunan işverenler, kurumca bildirilen sürede Kısa Çalışma Bildirim Listesini güncelleyerek başvuru yaptıkları İŞKUR biriminin elektronik posta adresine gönderir.

ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR VERİLECEK?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır.

Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez. 

Kısa çalışma ödeneği, iş yerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı iş yerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.

KISA ÇALIŞMA TALEBİ DETAYLAR VE BAŞVURU İÇİN LİNKLERE TIKLAYINIZ
Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Etkili Kısa Çalışma Talebinde Bulunulması ve Talebin Değerlendirilmesi için; Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte Kısa Çalışma Talep Formu  ile kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresineelektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gül Eda
    1 yıl önce
    İşi olmayan, işsiz olan, işi gücü olmayan, demem o ki işsiz ordusu bu Türkiye cumhuriyetinde birbirini mi yiyecek. Kimden nasıl bir cevap gelecek çok merak ediyorum, sevgiler saygılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘İstiklal Caddesi’ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz’
‘İstiklal Caddesi’ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz’
Kütahya Emniyet Müdürü Koç, Polis Emeklileri Derneğini ziyaret etti
Kütahya Emniyet Müdürü Koç, Polis Emeklileri Derneğini ziyaret...