|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Kur’an-ı Kerim’i Yırttı Tükürdü ve Yere Attı
  • Reklam

Kur'an-ı Kerim'i Yırttı Tükürdü ve Yere Attı

Kuranı Kerime hakaret ederek bu çirkin provokasyona liderlik eden İslam düşmanı SIAN adlı ırkçı grubun yöneticisi Anna Braten, Kur'an'ın yapraklarını yırttı ve üzerine tükürerek yere attı.

30 Ağustos 2020 - 19:23

Norveç'in başkenti Oslo'da 'Norveç’in İslamlaştırılmasını Durdur' sloganıyla polis korumasında eylem yapan SIAN adlı ırkçı bir grup Kuranı Kerimi yırttı üzerine tükürdü ve yerlere attı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamayla, Norveç’te bir grup İslam düşmanı ve ırkçının Kuran-ı Kerim’e yönelik saygısızlığı en ağır şekilde kınandı.

İslam düşmanı Irkçı Grubun yöneticisi Anna Braten, Norveç'te İslam'ın yeri olmadığını ifade ederek Kur'an-ı Kerim'lerin toptan yok edilmesi gerektiğini söyledi.

Kuranı Kerime hakaret ederek bu çirkin provokasyona liderlik eden İslam düşmanı SIAN adlı ırkçı grubun yöneticisi Anna Braten, Kur'an'ın yapraklarını yırttı ve üzerine tükürerek yere attı.

Norveç'te Müslümanların kutsal değerlerine hakaret ederek 'Nefret suçu'  işleyen ırkçı grubun polis korumasında eylem yapması sosyal medyada da büyük eleştiri aldı. Özellikle Norveçli aktivistler, polisi Norveç'te toplumsal barışın altını dinamitlemekle suçladı.

Skandal harekete sinirlenen karşı bir grup ise, böyle çirkin bir eyleme izin verdikleri için polise tepki gösterdi. Çıkan olayları yatıştırmak için polis gaz bombası kullanırken 29 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İSVEÇ'TE DE YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz Cuma günü, İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen izinsiz bir gösteride Kur'an-ı Kerim yakan Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Stram Kurs Partisi üyeleri de büyük tepki almıştı. Görüntülerin ırkçı sitelerde yayınlanmasının ardından da Malmö'de 300 kişilik grup, Kur'an yakılmasına tepki olarak gösteri düzenledi. Gösteride bir süre trafik engellenmiş ve yolda lastik yakılmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Kuran-ı Kerim’e yönelik saygısızlığını en ağır şekilde kınıyoruz.” Denildi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“29 Ağustos günü Norveç’te bir grup İslam düşmanı ve ırkçının Kuran-ı Kerim’e yönelik saygısızlığını en ağır şekilde kınıyoruz. Hep vurguladığımız gibi, bu tür kışkırtıcı eylemler sadece Müslümanları değil, hukuk devletlerini ve demokratik sistemleri de hedef almaktadır.
Bu Nazi kalıntıları bulundukları toplumu bir virüs gibi sarmakta ve zarar vermektedir.
Bu tür hastalıklı zihniyetlerle mücadele etmek ancak söz konusu fikirleri yayan popülist siyasetçilerin dışlanmasıyla mümkün olacaktır. Irkçılık ve İslam düşmanlığının ifade özgürlüğü kapsamında görülmesi son derece yanlıştır. Ana akım siyasi partilerin de sırf oy uğruna bu ırkçı söylemleri engellememesi veya kısmen benimsemesi ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.
Türkiye her zaman faşist ırkçı akımlarla mücadelesini sürdürecektir. Bu çerçevede, Avrupalı siyasetçilere ve Avrupa kurumlarına da bu tehlikeyi ciddiye almaları ve buna karşı mücadele etmeleri konusunda çağrıda bulunuyoruz.
Maalesef Kutsal Kitabımıza yönelik bu tür eylemler, bilhassa demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında en önde geldiklerini iddia eden İskandinav ülkelerinde son birkaç yılda artan şekilde yaşanmaktadır.
Geçen Kasım ayındakine benzer şekilde gerçekleştirilen bu eylemin tekrarlanmamasını teminen Norveç makamlarının gerekli tüm önlemleri almalarını bekliyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbo Ekranlara Dönüyor! İbo Show'un Fragman Yayınlandı!
İbo Ekranlara Dönüyor! İbo Show'un Fragman Yayınlandı!
16 yaşındaki sürücüye 5 bin 334 lira CEZA kesildi
16 yaşındaki sürücüye 5 bin 334 lira CEZA kesildi