|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, Terfii Müjdesi Bekliyor

Mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, Terfii Müjdesi Bekliyor

Polis Teşkilatı içerisinde uzun yıllar görev yapan yaklaşık 4 bin Başpolis ve Kıdemli Başpolisler aileleriyle beraber mağduriyetlerinin giderilmesi için müjde bekliyor.

26 Ağustos 2019 - 23:51 - Güncelleme: 31 Ağustos 2019 - 01:56

Polis Teşkilatı içerisinde uzun yıllar görev yapan yaklaşık 4 bin Başpolis ve Kıdemli Başpolisler aileleriyle beraber mağduriyetlerinin giderilmesi için müjde bekliyor.

26.10.2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  7148 sayılı karayolları trafik kanununu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununda yapılan yasal değişiklik  sonrası Türkiye genelinde bulunan 5 bin üzerinde Başpolis ve Kıdemli Başpolis memurlarına “Komiser Yardımcılığı” hakkı doğmuştu.  3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun ek 28. Maddesi yürürlükten kaldırılarak bu hak sonlandırılmış oldu.

Bu değişiklikle birlikte mağdur olan Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, “Yasal düzenleme gereği ilk etapta Mayıs 2019 da bini aşkın başpolis ve Kıdemli Başpolisin Komiser Yardımcılığına terfisinin önü açılmış oldu. Ancak 4 bin e yakın Başpolis ve Kıdemli Başpolislerin mağduriyetleri devam ediyor.” Diyerek haklarını istedi.

‘SESİMİZİ DUYURMAĞA ÇALIŞIYORUZ’

Başpolis ve Kıdemli Başpolislerin komiserliğe terfileri halinde, polis teşkilatının İlk ve orta kademe amir ihtiyacının da biteceğine dikkat çeken mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, bu haksızlığın giderilmesi için soysa medya da İmza kampanyası başlatıttı.
Seslerini TBMM ve İçişleri Bakanlığına duyurmak için çaba sarf eden mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisler, “Change.org sitesinde başlattığımız imza kampanyası ile devlet büyüklerimize seslerimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ailelerimizle birlikte 20 bin kişi, yeniden yapılacak yasal düzenlenme için Türkiye Büyük Millet Meclisinden gelecek müjdeli haberleri bekliyoruz.
45 yaş üstü Başpolis ve Kıdemli Başpolisler için eğitim-yaş şartı aranmadan Komiser Yardımcılığına terfi için yasal düzenleme yapılması, Milletimizin, Devletimizin menfaatine olacaktır. 
Son geriye kalan 3 bin 800 Mağdur Başpolis ve Kıdemli Başpolisin Komiserliğe terfileri halinde, Polis Teşkilatımızın İlk ve orta kademe amir ihtiyacı da bitecektir.  Kazanan Milletimiz-Devletimiz olacaktır.” Dediler.  

NE OLMUŞTU?

3201 Sayılı ETK Geçici 29 Madde ile de 45 yaş altı Başpolis ve Kıdemli Başpolisler yaklaşık Bin 200 kişi Komiser Yardımcılığına terfi ederken, Son geriye kalan 3 bin 800 Başpolis ve Kıdemli Başpolis YAŞ-EĞİTİM gibi sebeplerle mağdur edilmiş oldu.

Mağdur Başpolisler, mesleki sorumluluklarını yerine getirmiş ve gerekli bilgi birikime sahip kişilerden oluşmasına rağmen yaş ve eğitim gibi sınırlamalar dikkate alınırken, liyakat ve tecrübeleri yok sayılmış oldu.

Yasa mağduru 45 yaş üstü Başpolislere aynı hakkın verilmesi, devlete ekstra bir külfet olunmayacağı gibi, yılların tecrübe ve birikimi emniyetin yönetim kademesine yansıması ile beraber halkın daha kaliteli ve hızlı adalet hizmeti alması sağlanmış olacak.  

YORUMLAR

 • 25 Yorum
 • Adnan
  5 ay önce
  Bizlerin mağduriyetinin giderilmesi adına göstermiş olduğunuz emekten dolayı tşk eder iyi çalışmalar dilerim
 • M_GREENN
  5 ay önce
  Başpolislerın sıkıntısını dile getirdiğiniz için teşekkürler.
 • Yahya
  5 ay önce
  Teşekkürler öncelikle sesimizi ve mağduriyetlerimizi duyurduğunuz için. .... yaş ve eğitim engeline takılıp Mağdur edilen başpolislerin Kom.Yrd.terfi etmeleri ile hak ve adalet yerini bulmuş olacaktır.
 • Burhan
  5 ay önce
  Meclis yeni açıldı bakalım ne yapacaklar ama sen yaşlısın senden komiser olmaz mukayesesi çok alçakça bir şey. Ne yani benden 2-3 yaş küçük olan çok mu hizmet edecek sanıyorsunuz. Yanılıyorsunuz biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Ondan sonrada biz adaletliyiz olur canım adaleti siz ölünce anlayacaksınız ama o zaman kazanan biz olacağız inşallah...
 • Abuzer
  6 ay önce
  Başpolisler komiser olmayı hakediyor
 • Özkan
  7 ay önce
  Bu sorunu dile getirdiğiniz için tesekkürler. Baspolisler yanlız değil.
 • İrfan ceylan
  7 ay önce
  Güçlü Türkiye Güçlü Emniyet Teşkilatı için! Teşkilatın daha verimli etkin ve saygın bir kurum olmasını sağlayacak yegane çözüm, insan odaklı onları kucaklayan, liyakatli, tecrübeli, sorunları bilen teşkilat mensuplarınca çözüleceği aşikardır. #BaşPolislerKomiserOlsun
 • Aykut Aytuzlar
  7 ay önce
  Desteğiniz için teşekkürler
 • Sezgin Seymen
  7 ay önce
  Emniyet teşkilatında hali hazırda uygulanan kanun ve terfi yönetmeliğinde, Rütbeli personelin terfisinde 45 yaş ve eğitim şartı bulunmaktadır. 26 Ekim 2018 de Emniyet Teşkilatı Kanununa ilave edilen 3201 Sayılı ETK geçici madde 29 nedeniyle teşkilatına terfi imkanı tanınmayan, "rütbeli personel" olan Başpolis ve onun da üstü olan Kıdemli Başpolis memurları teşkilat içerisinde görev yapan diğer amir ve memurlara göre farklı negatif bir ayrımcılığa tabi tutularak dışlanmışlar, mağdur edilmişlerdir.
 • Alı
  7 ay önce
  Uzun yıllar polıs teskılatına hızmet eden başpolısler bence komiserliği hak edıyorlar...
 • Şenol oktay
  7 ay önce
  Haber için teşekkürler
 • Vatandaş
  7 ay önce
  Bu mağduriyet niçin giderilemez Başpolis ler teşkilatın seçilmiş personelidir
 • İşte mağdur böyle olur.
  7 ay önce
  Peki baspolislik sınavı açıldığında son üç yıllık sicil not ortalamasının 90 ve üstü olması sebebiyle baspolislik sınavına giremeyenlerin hakları ne olacak. Yani daha açık konuşalım sicil notları olumlu olup kasıtlı olarak son üç yılı toplamının ortalaması 88-89 a ayarlanan gariban personelin durumu ne olacak bunun hakkını arayan var mı acaba. Sicil notları olumlu olduğundan mahkeme ile adalet bulamayanlar ne yapsın. Bu durumu da haber yapınız lütfen. Komiser yardımcılığı giriş sınavında dahi son üç yıllık sicil not ortalaması 90 üzeri şeklinde bir ibare yok. Sadece olumlu olmalı ibaresi mevcuttur. İşte mağdur böyle olunur.
 • Engin
  7 ay önce
  #başpolislerkomiserolsun hakyerini bulsun
 • Y
  7 ay önce
  Başpolisler komiser olsun kazanan Türkiye olsun
 • Ömer KARABAY
  7 ay önce
  Yaşı küçük diye bir kişi yaşı büyük olana amir yapılır mı. Bu yanlışın düzeleceğini ümit ediyorum.
 • Ali
  7 ay önce
  Devletimizin bu sorunu ortadan kaldırmak için gereken çabayı göstereceği inancındayız
 • Aykut
  7 ay önce
  Bu tür haberler yaparak bizlere destek verdiğiniz için sonsuz teşekkürler
 • Sezgin Seymen
  7 ay önce
  Başpolis alımı kaldırıldığından bu rütbede bulunanların komiser yrd. Rütbesine aktarılması milli menfaat olacaktır.
 • Yüksel
  7 ay önce
  Başpolislerimizin hak ettikleri bu rutbenin verilmesini istiyotuz.
 • yiğit karlıdağ
  7 ay önce
  Dışarıdan üniversite mezunları ile doldurulmaya çalışılan Amir kadroları, hali hazırdaki Başpolisler ile değerlendirilmeli.
 • YANLIZ KURT
  7 ay önce
  Emniyet Teşkilatının tecrübeli Amir açığının kapatılması için 8 yıldır ilk kademe amirlik görevini başarıyla yürüten 20 yıla yakın tecrübe ve liyakat sahibi tüm Başpolisler ülke ve teşkilat yararı göz önüne alınarak kom. yrd yapılmalı gecikmişte olsa hakları verilmelidir.
 • Sonkurt
  7 ay önce
  Emniyet teşkilâtında hali hazırda uygulanan kanun ve terfi yönetmeliğinde, Rütbeli personelin terfisinde 45 yaş ve eğitim şartı bulunmamaktadır. 26 Ekim 2018 de Emniyet Teşkilatı Kanununa ilave edilen 3201 Sayılı ETK geçici madde 29 nedeniyle tamamına terfi imkanı tanınmayan, "rütbeli personel" olan Başpolis ve onun da üstü olan Kıdemli Başpolis teşkilat içerisinde görev yapan diğer amir ve memurlara göre farklı negatif bir ayrımcılığa tabi tutularak mağdur edilmiştir. Yapılacak yasal düzenleme ile bu sorun çözülecektir. Duyarlılığınız için turkiyehaberajansına teşekkür ederim.
 • Muhammet Denizci
  7 ay önce
  Başpollisler mağdur olmuştur geriye Kalan 4000 kişide terfi ettirilmelidir
 • Tuncay
  7 ay önce
  Hak Hukuk Adalet inşalllah yerini bulur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi