|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

MARİŞ, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe’yi...

MARİŞ, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe’yi Ağırladı

Mardinli İş Adamları Derneği (MARİŞ) tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen buluşmalarda, her ay farklı bir sektör, konunun uzmanlarının katılımıyla masaya yatırılıyor.

06 Ocak 2020 - 22:39

Mardinli İş Adamları Derneği (MARİŞ) tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen buluşmalarda, her ay farklı bir sektör, konunun uzmanlarının katılımıyla masaya yatırılıyor.

Bu kapsamda, 2020’ninilk konuğu İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe oldu.

Buluşmada, hazır giyim sektörününgeçmişten bu yana uzanan yolculuğuna projeksiyon tutularak, 2023 hedefleri, markalaşma ve İHKİB faaliyetleri ele alındı.

MARİŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekstil-Hazır Giyim Sektör Kurulu Başkanı Uğur Başak’ın Mardin’in tekstil ve hazır giyim ihracat verilerini paylaşarak “Moda Merkezi: Mardin” vurgusuna dikkat çeken konuşmasıyla başlayan buluşmada,  MARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü olan hazır giyim sektörünün son 30 yılındaki dönüşümü ele aldı.

Dişimiz, tırnağımızla var olduk

Akkuş, "Üyelerinin üçte biri tekstil-hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren bir dernek olarak, sektöre çok büyük bir katma değer sağlıyoruz. Bizler, Mahmutpaşa, Laleli gibi sektörün temellerinin atıldığı bölgelerde tabir-i caizse dişimiz, tırnağımızla var olarak bugünlere ulaştık. Zamanla Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımızla sektörümüzün gelişimine yön verdik. Pazarlama atılımlarımızı hızlandırarak ihracat faaliyetlerimizle ülkemizin yurt dışındaki vizyonuna değer kazandırdık. Öte yandan cesur kararlar alıp, “herkesin korktuğu” dönemlerde memleketimize yatırım yaparak ülkemizin bölgesel gelişmişlik seviyesine çok önemli katkılar sağladık” diyerek Mardinli iş adamlarının sektöre olan katkısına dikkat çekti.

Türkiye’den dünya metropollerine…

Sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke arasında Almanya, İspanya ve İngiltere yer aldığını belirten Başkan Akkuş “Tekstil-hazır giyim sektöründen gelenler daha iyi bilecektir. İlk üç ülke göstermektedir ki, bugün Türkiye’de üretilen ürünler, dünya metropollerinde sevilerek giyilmekte ve trendleri belirlemektedir. Ancak dünya pazarlarına açılan ürünlerin yaklaşık yüzde 90’ının “markalı” ihracat olmadığı düşünüldüğünde, kat edecek büyük mesafe olduğu açıktır” diyerek 2023 yılında 33 milyar dolarlık direkt ihracat katkısı sunmayı hedefleyen hazır giyim sektörünün potansiyelinin altını çizdi.

3’üncü büyük ihracatçı sektör

Konuşmasına Başkan Akkuş ve Mariş üyelerine, hazır giyim sektörüne katkılarından dolayı teşekkür ederek başlayan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün 2019 yılını 18 milyar dolar civarında ihracatla kapattığının ve 3’üncübüyük ihracatçı sektör olduğunun altını çizdi. Gültepe, tekstil ve hammadde sektörü de eklendiğinde, sektörün 2’nci sıraya yükseldiğini belirterekİHKİB olarak vizyon ve yol haritalarının sadece 2023 ile sınırlı kalmadığını ve 2033, 2043 planlarının da hazır olduğunu vurguladı. Kurdukları yeni teşvik sistemiyle tekstil mühendisliği bölümlerinde doluluk oranlarını yüzde 40’lardan yüzde 90’lara taşıdıklarını ifade eden Gültepe, birçok alanda teşviklerin etkinlik kazanması için çalıştıklarını dile getirdi.

Konuşmasında markalaşmanın sadece mağaza açmakla değil, işini yapmakla da gerçekleşeceğine dikkat çeken Gültepe, özellikle 5’inci ve 6’ıncı bölgelerde işini iyi yapan üretici firmalara hem yerel kalkınma hem de kadın istihdamı açısından Türkiye’nin büyük ihtiyacı olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi