|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

MEB’in Bastığı Tarih Kitabında Skandal

MEB'in Bastığı Tarih Kitabında Skandal

MEB'in bastığı ders kitaplarından 1 milyon 300 bin adet basılan sosyal bilgiler kitabında Uygur Devleti'nin işlendiği konuda Uygur Alfabesi yerine İsrail (İbrani) alfabesi konulması tepkilere neden oldu.

08 Kasım 2019 - 22:38 - Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 06:20

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencileri için hazırladığı ve 1 milyon 340 bin adet basılan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler kitabının 61. sayfasında, Uygur tarihini anlatan kısımda Uygur alfabesi diye, İsrail (İbrani) alfabesi yer alıyor.

MEB'in bastığı ders kitaplarından 1 milyon 300 bin adet basılan sosyal bilgiler kitabında Uygur Devleti'nin işlendiği konuda Uygur Alfabesi yerine İsrail alfabesi konulması tepkilere neden oldu.

6’ncı sınıf ortaokul ve imam hatip ortaokulu için hazırlanan sosyal bilgiler kitabında Uygur Devleti'nin tarihçesi anlatılırken Uygur Alfabesi yerine İsrail (İbrani) alfabesine yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı resmî ders kitaplarına "Uygur alfabesi" diye İsrail’in resmî alfabesi olan "İbranî Alfabesi"ni basması nedeniyle sosyal medyada da tepki oluştu.

Vatandaşların sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda, “ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencileri için hazırlanan ve bir milyon 340 bin adet basılan ders kitabında, Uygur alfabesi diye İsrail alfabesi yer almış. Milli Eğitim'in resmi ders kitapları, kalitesiz, Türkçe fakiri,  yanlışlarla ve skandallarla dolu.
Bakanlığın derhal bu yanlışlığa sebebiyet verenleri bulması ve kamuyu bilgilendirmesini istiyoruz.
Her gün yeni yanlış bilgilerin tespit edildiği ders kitaplarının yazımı artık gerçek uzmanlara ve komisyonlara verilmelidir.” Tepkileri yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de Koronavirüsten Can Kaybı 108'e, Vaka Sayısı 7402'ye Yükseldi
Türkiye'de Koronavirüsten Can Kaybı 108'e, Vaka Sayısı 7402'ye...
Sıtma İlacının Covid-19'da İşe Yaradığı Bulan Dr. Raoult'a Ölüm Tehdidi
Sıtma İlacının Covid-19'da İşe Yaradığı Bulan Dr. Raoult'a...