|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Meral Saklıyan ’In İlk Öykü Kitabı Uzağa Gidemem,...
  • Reklam

Meral Saklıyan ’In İlk Öykü Kitabı Uzağa Gidemem, Raflarda Yerini Aldı

“Yaşar Kemal” kitabının yazarı Meral Saklıyan ’ın ilk öykü kitabı Uzağa Gidemem, raflarda yerini aldı.

01 Ocak 2020 - 23:28

“Yaşar Kemal” kitabının yazarı Meral Saklıyan’ın ilk öykü kitabı Uzağa Gidemem, raflarda yerini aldı.

Everest Yayınları tarafından yayımlanan Uzağa Gidemem, delirmenin hep eşiğinde ama gerçekliğe de sıkı sıkıya bağlı; en insani şeylerle dahi hesaplaşarak, onları kurcalayarak ve gözü karalıktan ödün vermeyerek bağlanan öyküler toplamı.

Meral Saklıyan’ın ilk öykü kitabı.

Kitaptaki öyküler tüm ihtişamıyla ilerleyen yaşamların bazen orta yerinde bazense sonunda, zihnimizde devam eden kurgulara yaslıyor başını. Her şey normalmiş gibi çok sıradan, olaylar süregeldiği gibi seyrediyor… Bizi saran gerilimin matematiğini iyi hesaplıyor yazar, tehlikenin her zaman farkındayız ama “tehlike” ne, onu tam bilmiyoruz!

Yapılan planların, yaşanan hayatların, önümüzde duran gerçeklerin, hesapta olmayan sürprizlerin, bilerek ya da bilmeyerek başımıza gelen gerçeklerin; ister kader diyelim ister tesadüf bizi aslında özümüze sürüklediğinin ve olayların yine bizler için olduğunun vurgusunu yapıyor, Uzağa Gidemem’deki öyküler. Her yere gidebilirsiniz ama gittiğiniz her yerde bizzat kendiniz de olursunuz…

“Sabah erkenden yola koyuldum. Yapılacak şey belliydi. Spor ayakkabılarımı giyip arka sokaklara seğirttim. Kenar mahallelere doğru. Yanımda çakı bile yoktu. Tenhaydı ortalık. Rengi boz gece­kondunun olduğu sokağı buldum. Kapı aralıktı yine. İçeri girdim. Çiçek desen örtülü tahta masa yerinde duruyordu. Sandalye düzgün konumlanmıştı. Kazma ve küreği göremedim. Tahta kapının demir tokmağını seslice vurmaya başladım.”

ÖZ GEÇMİŞ

Adana’da doğdu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde ihtisasını tamamlayarak Uzman Doktor unvanını aldı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin açtığı 2010 MSM projesi sınavını kazandı, dört yıl süreyle eğitim görüp tiyatro oyunculuğu ve metin yazarlığı yaptı.

Öyküleri Notos, Varlık, Edebiyatist, Galapera Fanzin, Gamlıbaykuş, İzafi gibi dergilerde, Oggito, 'www.kimyaziyor.com' ve Son Gemi adlı internet sitelerinde yayımlandı.

 Kadın Yazarlardan Kadın Öyküleri seçkisinde “Hamam” öyküsüyle, Sadık Dostlara isimli derlemede “Kral’ın Dönüşü” isimli öyküsüyle, İzmir KYD’nin (Kadın Yazarları Derneği) III. Kadın Öyküleri kitap seçkisine “Yüzleşme” temalı bir öyküsüyle yer aldı.

TÖZ adlı öyküsü, Cumba Kültür Sanat Platformu’nun 2018 yılında düzenlediği yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü.

TUZ adlı öyküsü, Bursa Nilüfer Belediyesi’nin “Yılın Yazarı Nezihe Meriç” öykü yarışmasında mansiyon ödülüne layık görüldü.

Yeni E dergisi, Oggito ve T24 bağımsız internet gazetesinde kitap tanıtım yazılarıyla yer aldı.

Aykırı Akademi adlı internet gazetesinde tiyatro oyun eleştirileri yayımlandı.

2019 yılında “YAŞAR KEMAL BİYOGRAFİSİ” kitabı yayımlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Yavuzel’den Türkiye ve Erdoğan’a Küstah Tehdit
Terörist Yavuzel’den Türkiye ve Erdoğan’a Küstah Tehdit
Ankara'da 3.6 Büyüklüğünde Deprem
Ankara'da 3.6 Büyüklüğünde Deprem