|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Müfettiş, trafik kurallarını anımsattı !
  • Reklam

Müfettiş, trafik kurallarını anımsattı !

İstanbul'da 19 yıldır Fahri Trafik Müfettişi (FTM) olarak halen görev yapmakta olan Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR, (2-8 Mayıs 2020 ) Trafik Güvenliği Haftası dolayısıyla, YAYALAR İÇİN TRAFİK KURALLARI başlıklı yazısını paylaşarak, anımsattı.

03 Mayıs 2020 - 13:30 - Güncelleme: 03 Mayıs 2020 - 13:47

İstanbul'da yaklaşık 19 yıldır Fahri Trafik Müfettişi (FTM) olarak halen görev yapmakta olan Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR, (2-8 Mayıs 2020 ) Trafik Güvenliği Haftası dolayısıyla, YAYALAR İÇİN TRAFİK KURALLARI başlıklı yazısını paylaşarak, anımsattı.

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin de üyesi olan Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da şu ifadeler yer aldı :

"2-8 MAYIS 2020, TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI…

"Tecrübe, çok acımasız bir öğretmen; önce sınavı yapıyor, dersi sonra öğretiyor."

(Vernon Law)

Değerli arkadaşlar, Yaşadığımız Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sokağa çıkmak yasaklandı.

Dolayısıyla Trafik karmaşası yok oldu ve en büyük can kaybını yaşadığımız trafik kazaları da oldukça azaldı. Yani ilk kez Koronanın yararını gördük..! Ancak Şeker Bayramı nedeniyle şehirler arası trafik akımı başlayabilir. Lütfen dikkatli olun.

Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimindeki önemi vurgulamak, kamuoyunun trafik güvenliğine yönelik duyarlılığının artırılması ve trafik kazalarının azaltılması amacıyla her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü'', bugünü takip eden hafta ise "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 Karayolu Güvenliği Durum Raporunu açıkladı. Rapora göre, 2018 yılında trafik kazalarında toplam 1,35 milyon kişi hayatını kaybetti. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü ise 5-29 yaş arası çocuklar ve gençler oluşturuyor. İstatistiklere göre 2018 yılında gelir seviyesi en düşük olan ülkelerde her 100.000 kişiden 26.6’sı trafik kazaları sonucunda hayatını kaybetmiştir. Bu oran gelir seviyesi yüksek ülkelerde ise sadece 100.000’de 9.3 kişidir.

Nasıl Önlemler Alınmalı? Aynı zamanda WHO yayınladığı Karayolu Güvenliği Durum Raporu’nda devletlerin alabileceği bir dizi güvenlik önleminden bahsetti.

Bu önlemlerin uygulanmaya başladığı 48 yüksek gelirli dünya ülkesinde, trafik kazaları sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısında azalmalar göründüğü bahsedilmiştir.

Bunlar; • Hız limitlerinin en uygun şekilde ayarlanması, • Alkollü araç kullananlara yaptırımların arttırılması, • Emniyet kemeri kullanımının daha iyi denetlenmesi, • Mevcut yolların kalitesinin arttırılması veya akıllı yol sistemlerinin desteklenmesi, • Motosiklet kaskları ve çocuk emniyet kemeri kullanma zorunluluklarının getirilmesi, • Kaldırımların iyileştirilmesi, bisikletçiler ve motosikletliler için özel şeritler gibi daha güvenli yolların yapılması, • Elektronik denge kontrolü, gelişmiş frenleme teknolojisi, gelişmiş çarpışma güvenliği bulunan araçlara kullanım zorunluluğu getirilmesi, • Daha güvenli araçların kullanılması devletler tarafından teşvik edilmeli gibi bir dizi önlemi içermektedir.

Değerli Arkadaşlar, Güzel ülkemizde de en büyük can kaybını trafik kazalarında yaşıyoruz. Bu kazaları önlemek için herkes çalışmalıdır.

Yaklaşık 19 yıldır Fahri Trafik Müfettişi olarak görev yapıyorum. Elimden geldiğince de saygıdeğer halkımızı ve ilgili kişileri uyarıyorum.

Örneğin, 8.05.2006 tarihinde yani 14 yıl önce Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle göndermiş olduğum YAYALAR İÇİN TRAFİK KURALLARI başlıklı yazımdaki uyarıları sizlere yeniden anımsatmak istedim.

YAYALAR İÇİN TRAFİK KURALLARI

1. Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz.

2. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz.

3. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz.

4. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.

5. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz.

6. Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz.

7. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz.

8. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.

9. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz.

10. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz.

11. Taşıt aracından iner inmez hemen karşıya geçmemeliyiz.

12. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız.

13. Yolda top oynamamalıyız.

14. Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.

Kazanan sizler, aileleriniz ve saygıdeğer halkımız olacaktır. Değerli Arkadaşlar, Ne yazık ki güzel ülkemizin yoğun trafiğinde yaşanan bu kaotik ortam için halkımız da hiç uyarılmıyor.

Görsel medya, en etkili toplumsal eğitim aracı olmasın rağmen, hiçbir TV kanalında trafik sorunlarımız tartışılmıyor ve çözüm önerileri getirilmiyor. Dolayısıyla Trafik sorunlarımız gün geçtikçe azalması gerekirken, giderek daha da artıyor.

Yıllardır sıralamaya çalıştığım acil trafik sorunlarımıza, sizlerde katkıda bulunur, gereken önlemleri dile getirirseniz çok memnun olurum.

Sizler ve aileleriniz bu ülke için çok değerlisiniz. Sağlık ve huzur dolu yolculuklar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla.."

 

ÖZEL HABER- ** Halis KAHRAMAN ** Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sanatçı Cevher Can’ın Yeni Klip Heyecanı
Sanatçı Cevher Can’ın Yeni Klip Heyecanı
'Türkiye, Yeniden Şekillenecek Dünyanın Yıldız Ülkelerinden Biri Olacak'
'Türkiye, Yeniden Şekillenecek Dünyanın Yıldız Ülkelerinden...