|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur
 • Reklam

Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Av.Sami Güleçyüz, "Fahri Trafik Müfettişlerinin (FTM) Tespit ettikleri Trafik Suçlarını  belgeleme Zorunluluğu yoktur." dedi

07 Temmuz 2020 - 21:21 - Güncelleme: 08 Temmuz 2020 - 04:57

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Av.Sami Güleçyüz, "Fahri Trafik Müfettişlerinin (FTM) Tespit ettikleri Trafik Suçlarını  belgeleme Zorunluluğu yoktur." dedi 

Başkan Güleçyüz, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığına dernek yönetim kurulu adına yazılı müracaatta bulunarak, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı ve Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu nezdinde girişimde bulunulması suretiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 116. madde hükmü uyarınca trafik suçunun fotoğraf veya video ile  belgelenme zorunlu olmadığı hususunun ilgili Sulh Ceza Mahkemelerine iletilmesini istedi.

Başkan Güleçyüz'ün bugün (07.07.2020) Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığına gönderdiği müracaat yazısında şu ifadeler yer aldı : 

" Son günlerde vatandaşlar tarafından derneğimize gelen yüzlerce telefon ile FTM lerin tespit tutanaklarında işlenen trafik suçunun fotoğraf veya video ile belgelenmesi istenmektedir.

Oysa ki, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun

 • Sürücüsü tespit edilemeyen araçlarla ilgili 116. maddesinde
 • Fahri Trafik Müfettişliği ile ilgili ek 6. maddesinde 
 • Ve Fahri Trafik Müfettişliği Yönetmeliğinde böyle bir zorunluluk bulunmadığı aşikardır. 
 • Kaldı ki, bir müfettişin görmüş olduğu bir trafik ihlalini fotoğraf veya videoya kaydetmesi –  hem trafik güvenliğini hem de kendi can güvenliğini tehlikeye düşürecek bir durumun ortaya çıkacağı endişesiyle  kanun tarafından da  benimsenmemektedir.

Bazı sürücülerin Sulh Ceza Mahkemelerine itiraz etmeleri sonucunda bu hükümden haberdar olan hakimler itirazları direkt olarak reddetmekle birlikte, ne yazık ki bazı mahkemeler ise (mevcut kanunu göz ardı ederek) fotoğraf ve video ile belgelenmediği gerekçesiyle müfettişlerce düzenlenen tespit tutanağı sonucunda kesilen cezaları iptal etmektedirler.

Maalesef böylece, Türkiye’nin dört bir tarafındaki mahkemelerden leyhte veya aleyhte birbiriyle ters düşen çeşitli kararlar gelmektedir. Bu durum da işbu konuda ortak bir içtihada bir türlü ulaşılamamaktadır.

Hal böyle iken, bu durumun önüne geçmek ve gerek Fahri Trafik Müfettişleri, gerek Trafik kolluk kuvvetlerince 116. maddeye göre kesilen birçok ceza heba olmakta ve çöpe gitmektedir.

Sonuç olarak ; İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı ve Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu nezdinde girişimde bulunulması suretiyle 116. madde hükmü uyarınca trafik suçunun fotoğraf veya video ile  belgelenme zorunlu olmadığı hususunun ilgili sulh ceza mahkemelerine iletilmesini arz ve talep ederiz."

 

  ÖZEL HABER- HALİS KAHRAMAN- TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet Salih
  4 ay önce
  Yerinde olacaktır
 • kuzeytürk
  4 ay önce
  HERKES FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ OLAMAZ... TRAFİK TERÖRİSTLERİ DE TRAFİK AKTİVİSTİ OLAN FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİNİ SEVMEZ... Trafik teröristleri, sosyal medyada Fahri Trafik Müfettişlerine karşı karalama kampanyası yapıyorlar… Trafikte cana mala kast eden TRAFİK TERÖRİSTLERİ Fahri Trafik Müfettişleri hakkında iftira karalama kampanyası yapıyorlar... Fahri Trafik Müfettişleri; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 40 yaşını aşmış, En az bir Üniversite mezunu, En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olan, Ve hayatları boyunca önemli bir trafik kazası yapmamış, Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olan, Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesi geri alınmamış olan, İşlerinde başarılı, kamu hizmetlerinden yasaklı olmayan, Trafik Terörünün önlenmesi için çaba sarf eden, Trafik konusunda toplumsal ve sosyal fikirleri, çözüm önerileri olan, Gönüllü ve hiçbir maddi karşılığı olmadan bu sosyal konuda hizmet eden kişilerdir...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beykoz’a Hayat Katan Sempozyum
Beykoz’a Hayat Katan Sempozyum
Sahte Peynir Üreten Firmaya 55 bin TL Ceza
Sahte Peynir Üreten Firmaya 55 bin TL Ceza