|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Muhalefetin Dörtlü İttifak Protokolü YSK’ya Verildi!
  • Reklam

Muhalefetin Dörtlü İttifak Protokolü YSK'ya Verildi!

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi arasında yapılan Milli İttifak protokolü Yüksek Seçim Kurulu’na verildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin üçlü ittifak kurduğunu açıkladı. Demokrat Parti ise adaylarını İYİ Parti listesinden gösterecek. İttifakın adı da 'Millet İttifakı' oldu. Buna göre 3'lü ittifakın içerisinde bulunmayan Demokrat Parti, İYİ Parti'ye destek verecek.

05 Mayıs 2018 - 15:43

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu 'Millet İttifakı' protokolü Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunuldu. Demokrat Parti adaylarının İYİ Parti listelerinden gösterilerek seçime gireceği belirtildi.

4 LİDERİN İMZASIYLA SUNULDU

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti temsilcileri, 24 Haziran seçimleri için oluşturulan ve 'Millet İttifakı' olarak adlandırılan iş birliği protokolünü YSK'ya sundu. Parti temsilcileri ittifakın hayırlı olmasını dileyerek açıklamalarda bulundu. 4 parti liderinin imzalarının bulunduğu ittifak protokolü şöyle:

"Farklı yaşam tarzı ve siyasal görüşü olan toplumsal kesimlerin demokratik ilkeler etrafında sağlayacakları uzlaşma, milletimizin ihtiyacı olan barış, huzur ve istikrarın ön şartıdır. Demokrasilerde hukukun üstünlüğünün esas alarak yapılan ve uygulanan anayasa, seçim kanunları yönetimlerin meşruiyet kaynağıdır ve bir uzlaşma rejimi olan demokrasinin temel yapıtaşlarıdır.

Erken seçim kararının alındığı günlerde siyasi partiler ve seçim kanunlarında yapılan değişiklikler; temsilde adalet, milli iradenin tecellisine mani olacak düzenlemeler ve engellerle doludur. Milli iradenin eksiksiz tecelli etmesi, kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü Meclis'in olduğu güçlü bir Türkiye'nin inşa edilmesi milletimizin ortak menfaatinedir.

"İŞ BİRLİĞİ, MİLLET İRADESİ İÇİN ÖNEMLİ"

Bu amaçla ülke meselelerine farklı bakan, kendi görüşlerine göre farklı çözüm yolları önerek siyasi partilerin 'seçim iş birliği' yapmasının, temsilde adaletin sağlanması ve milletimizin her bir üyesinin iradesinin hiçbir etki altında kalmadan Yüce Meclisimizde temsil edilmesi bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bizler ülkemizin bugün içinde bulunduğu zor koşulların farkında olarak Yüce Meclisimizin huzurunda, tüm vatandaşlarımızın şahitliğinde; toplumsal ayrışma ve kutuplaşmaya son vermek, huzur ve güven ortamı içinde adil ve güvenli bir seçimin yapılmasına katkıda bulunmak, ülkemizin siyasal sistemini bir an önce normalleştirmek, hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamak, tüm hak ve özgürlüklerin ilkelerini hayata geçirmek üzere seçim iş birliği için biraraya geldik.

Farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Meclis'e eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla CHP, DP, İYİ Parti ve SP olarak 24 Haziran günü yapılacak 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçim iş birliği yapmaya karar verdik. Bu iş birliği çerçevesinde CHP, SP ve İYİ Parti 'Millet İttifakı' adı altında kendi amblemleriyle seçime gerecek. Demokrat Parti de adaylarını İYİ Parti'nin listelerinden göstererek 'Millet İttifakı'nın parçası olacaktır."

TEZCAN AÇIKLAMA YAPTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan başkanlığında Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç; Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylık başvurusunu YSK Başkanı Sadi Güven'e iletti. Başvuru sonrası açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Bülent Tezcan tarafsızlık vurgusu yaparak "Türkiye bir seçime gidiyor. Aday müracaatını yaptık. Önümüzdeki kampanya sadece CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası değildir. 80 milyonu birleştirecek kampanyadır. Yok edilen milli iradeyi yeniden tesis etme kampanyasıdır. Milletin meclisini yeniden kurma kampanyasıdır. Milletin kardeşliğini yeniden kurma davasını 25 Haziran sabahı Türkiye kazanmış olacak" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Muharrem İnce'nin 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağını kaydederek, "Sandıklarımızı güvenli tutuyoruz. Sandıklara gelecek insanlarımızın oylarını iç rahatlığıyla vermesini istiyoruz. Herkesin vatandaşlık görevini yapmasını istiyoruz. Sandığa gidip, Türkiye’nin geleceğini oylayıp Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı yapın" dedi.

TEZCAN: ATEŞ BACAYI SARMIŞ

Muharrem İnce'nin adaylığına muhalefetin eleştirilerinin anımsatılması üzerine Parti Sözcüsü Bülent Tezcan şunları söyledi: "Yarışsız bir seçim mi istiyorlar?Kendileri aday gösterecek, 'CHP'nin adayı olmasın meydan bize kalsın' mı diyorlar. Demek ki telaşa düşmüşler. Yarışmaktan korktuklarını gösteriyor. Başka söyleyecek bir şey yok. Alıştılar tek başlarına rakiplerini hileyle, hurdayla, yalanla diskalifiye edip istedikleri sonuçları almaya. Ateş bacayı sarmış, sonuç alamayacaklarını gösteriyor. Bu bile kazanacağımızın bir göstergesidir."

'FETÖ ŞİMDİ DE İFTİRA ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜ'

Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 100 bin imzada FETÖ taraması yapılması önerisinin anımsatılması üzerine şöyle dedi: "FETÖ'ye biz çete derken onlar 'muhterem hoca efendi' diyorlardı. Çeteyi ve FETÖ'yü devletin içine yerleştirenlerin başkalarına söyleyecekleri hiçbir sözü yoktur. Sırça köşkte oturanın kimsenin camına taş atmaya hakkı da yoktur. FETÖ ile yolumuz hiçbir zaman bir yerde buluşmadı. Her zaman karşı karşıya geldik. Devletin içine yerletirdiler. Şimdi kendi kusurlarını örtme telaşıyla iktidarlarını devam ettirmek için başkalarına attıkları iftira aracı haline dönüştü. Devleti yıkma aracı haline dönüştürdükleri FETÖ şimdi de iftira aracı haline dönüştü."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Yavuzel’den Türkiye ve Erdoğan’a Küstah Tehdit
Terörist Yavuzel’den Türkiye ve Erdoğan’a Küstah Tehdit
Ankara'da 3.6 Büyüklüğünde Deprem
Ankara'da 3.6 Büyüklüğünde Deprem