|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Natura&Co ve Avon Global Güçlerini Birleştiriyor

Natura&Co ve Avon Global Güçlerini Birleştiriyor

Natura &Co (B3: NATU3), bugün yapılan açıklamayla Avon Products, Inc. (NYSE: AVP)’i hisse karşılığı satın alarak bu iki şirketin güçlerini birleştirdiğini ve birleşme sonrası dünyanın en büyük dördüncü güzellik grubu haline geldiğini duyurdu.

23 Mayıs 2019 - 17:49

Natura &Co (B3: NATU3), bugün yapılan açıklamayla Avon Products, Inc. (NYSE: AVP)’i hisse karşılığı satın alarak bu iki şirketin güçlerini birleştirdiğini ve birleşme sonrası dünyanın en büyük dördüncü güzellik grubu haline geldiğini duyurdu.

Bu birleşme ile, alanında en iyi çok markalı ve çok kanallı güzellik grubu ile birlikte tüketiciye her an ve doğrudan olarak ulaşabilecek bir yapı ortaya çıkmış oldu. Grup, Avon’un ve Natura’nın 6.3 milyondan fazla danışmanı ve temsilcisiyle ve 3.200 mağazasıyla sektörde lider bir pozisyona sahip olurken, bir yandan da tüm şirketlerin dijital varlığını güçlendirecek. Grup, 10 milyar doların üzerinde ciro, 40.000 çalışanı ile 100 ülkede faaliyet gösterecek.

İkonik markalarının, insan ilişkileri üzerine kurulu iş modelleri ve çok kanallı satış yeteneklerinin verdiği avantaj sayesinde büyüyen grup, dünyanın dört bir yanındaki 200 milyon müşterisine her zaman, her yerde, her gün güzellik getirecek. Bünyesinde The Body Shop, Aesop ve Natura’yı bulunduran Natura&Co, Avon’u da kattığı portfolyosu ile farklı müşteri kitlelerine ve değişik coğrafyalardaki dağıtım kanallarına olan hâkimiyetini güçlendirecek.

Her iki şirket de güçlü birer misyona sahip olup, müşterilerine hem marka elçisi hem de güzellik danışmanı olarak konumlanan çoğunlukla kadın, mikro girişimciler tarafından ulaşan şirketlerdir. Avon, 130 yıllık geçmişe sahip ikonik bir marka olmasının yanı sıra dünyanın en büyük doğrudan satış güzellik platformudur. Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesi ile, ana güzellik kategorilerindeki marka gücü ve rakipleri arasındaki lider konumu ile gelecek senelerdeki büyümede etkili bir potansiyeli olması bekleniyor.

Natura&Co bu birleşmenin yıllık olarak 150 milyon dolar ile 250 milyon dolar arasında bir finansal getirisinin olacağını, bunun da önemli bir kısmının dijital olanakları geliştirmek, AR&GE ve marka yatırımları ve grubun coğrafi ayakizini genişletme planı çerçevesinde kullanılacağını açıkladı.

Natura’nın kurucularından Luiz Seabra şu sözlerle kendisini ifade etti: “Avon’a her zaman saygı ve hayranlıkla baktık. Natura, güzellik ve insan ilişkilerine tutku ile bağlı bir marka. Günümüzde doğrudan müşteri ile iletişim halinde olmak çok önemli bir güç haline geldi. Doğrudan satış, en köklü sosyal ağlardan biri. Teknolojinin ve küreselleşmenin artmasıyla birlikte de müşterilerle anlamlı bir ilişki kurmanın anahtarı oldu. Doğrudan satış modeli, günümüzde sosyal satış kavramına evrilmiş durumda ve dijitalin gücü sayesinde ise sadece ürün ve tavsiye sağlamanın ötesine geçti ve kadınların kendilerini güçlendirmelerine ve finansal bağımsızlıklarını kazanarak kendilerini istedikleri gibi ifade etmelerine olanak sağladı. Biz de inanıyoruz ki; Avon ile birlikte güçlerimizi birleştirerek sosyal, çevresel ve ekonomik değerlerimizi sürekli büyüyen bir ağa aktararak büyük bir iyilik gücü oluşturacağız.”

Natura&Co İcra Kurulu Başkanı Roberto Marques şunları söyledi: “Natura&Co, 2013'te Aesop'u ve 2017'de The Body Shop'u satın almasının ardından şimdi de küresel, çok markalı, çok kanallı, misyon odaklı bir grup olmak yolunda önemli bir adım atıyor. Avon, insan ilişkilerinin gücüne inanan, tutkulu çalışanları ve beş milyondan fazla temsilcisi ile muhteşem bir şirket, ikonik bir marka. Bu birleşme ile büyüyen dijital yeteneklerimizi daha da iyileştirerek, Danışmanlarımız ve Temsilcilerimizin oluşturduğu sosyal ağımızı güçlendireceğiz. Aynı zamanda küresel mağaza ayak izimiz ve birbirinden özel markalarımız sayesinde, farklı profillerdeki milyonlarca tüketiciye her gün ulaşma, onlara dokunma ve onları etkileyebilme gücüne sahip grubumuz için benzersiz bir büyüme platformu yaratacağız.”

Avon CEO’su Jan Zijderveld birleşme ile ilgili şu sözleri söyledi: “Bu birleşme Avon’un 130 yıllık tarihinde yepyeni bir devrin başlangıcı. Bu birleşmenin, şirketimizin büyüme stratejisinin bir göstergesi olduğuna, stratejimizi ve dijital kanallardaki gelişmemizi güçlendireceğine inanıyoruz. Geçtiğimiz senelerde Avon’un rekabet gücünü attırmak için kendimizi; operasyonlarımızı sadeleştirmeye markamızı dijitalleştirerek modernleştirmeye adadık. Natura ile birlikte yeni ürün geliştirme ve ürün çeşitliliği ile daha güçlü bir e-ticaret ve dijital platforma sahip olarak, Temsilcilerimize geliştirilmiş data ve araçlar sunarak ortaklarımız için daha değerli hale geleceğiz. Hem Avon hem de Natura misyon odaklı şirketler ve bu birleşme Avon’ un global gücü ve kazanç fırsatı ile nice başarılar elde etmiş milyonlarca Temsilcimizin daha da iyi hizmet almasını sağlayacak.”

Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül bu birleşme ile ilgili şunları söyledi: “Bu global gelişme Avon Türkiye için çok heyecan verici. Temsilcilerimiz ile birlikte Türkiye’ de 20 yıldan uzun süredir gururla çalışıyoruz. Dünyanın en büyük kadın ağının ve Türkiye’nin bir numaralı doğrudan satış markası olan Avon’un bir parçası olmaktan her zaman gurur duyduk. Natura ile birleşmenin, hem Avon Türkiye’ ye hem de Temsilcilerimize sağlayacağı fayda, fırsat ve imkanlar ile ilgili heyecanlıyız. Bu birleşme ile dünyanın önde gelen global bir güzellik grubu olduk. Temsilcilerimiz ile birlikte dünyanın en büyük güzellik grubunun her gün tüm kadınlara güzellik getirmesi için çalışacağız.”

Bu işlemin bir parçası olarak, Brezilya’ da Natura Holding A.Ş. kuruldu. Avon hisselerine karşılık, 0.300 sabit dönüşüm ratiosu üzerinden yapılan hesaplama ile Natura Holding, yeni oluşturulan şirketin %76 hissesine sahip olurken, kalan %24 hisse de Avon hissedarlarında kalacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşitme Engellilerin Stand Up Gösterisine Yoğun İlgi
İşitme Engellilerin Stand Up Gösterisine Yoğun İlgi
'Bu sayılar Küresel Amaçlar için!'
'Bu sayılar Küresel Amaçlar için!'