|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

O PROFESÖRDEN VERYANSIN
  • Reklam

O PROFESÖRDEN VERYANSIN

O profesörden veryansın: "Malthusçu kafalar!!!" İktisat Hareketi Kurucusu Profesör Doktor Mete Gündoğan’dan, Coronavirüs pandemisinin perde arkasındaki nedenlere atıfta bulunan twitler, peş peşe geldi…

25 Mart 2020 - 23:28 - Güncelleme: 26 Mart 2020 - 15:01

İktisat Hareketi Kurucusu Profesör Doktor Mete Gündoğan’dan, Coronavirüs pandemisinin perde arkasındaki nedenlere atıfta bulunan twitler, peş peşe geldi…

Gün gün vaka sayısının arttığı, dünya gündemini adeta tasallutu altına alan covid-19 pandemisi, tüm iktisadi ve sosyal hayatı felce uğrattı. İnsanları dört duvar arasına hapseden salgın, adeta insanlığın tartışılmasının da sınırlarını zorluyor.  

Prof. Dr. Mete Gündoğan, iyice giriftleşen ve insanlığı köleleştirmeye yönelik izler barındıran bu vehamet için, twiter hesabından yaptığı paylaşımında; çağdaş yaşam tarzı olarak kabul edilen mevcut zihniyete iğneleyici ifadelerde bulundu.

Mete Gündoğan’ın paylaşımları şöyle:

“1 İşte çok merak ettiğiniz çağdaş yaşam tarzı. Çağdaş zihniyetler. Öyle bir zihniyet ki laboratuvarda bir virüs üretip bütün insanları tehdit edebiliyor. Yüz milyonlarca insanın ölmesi onların umurunda bile değil. Önemsiyor muş gibi yapıyorlar o kadar. Malthus’çu kafalar!”

“2 Bu çağdaş yaşam bizlere hep gezip tozmayı, eğlenmeyi, günümüzü gün etmeyi, dünyevileşmeyi, sınırsız özgürlüğü, kendine inanmayı, bireyselciliği, daha çok kazanmayı, büyük değerler olarak öğretti.”

“3 Bütün bunları öğreten çağdaş yaşam tarzının, en basitinden el yıkamayı bile bilmediği ortaya çıktı. Taharet almanın ne demek olduğundan bahsetmiyorum bile. Şimdi ortaya çıkan bir küresel salgın, modern hayat sisteminin bütün boyasını döktü. Foyasını ortaya çıkardı.”

“4 Şimdi bütün bu salgınla mücadele edebilmek için bize lazım olanlar; b/ilim, kanaat, sabır, sebat, itaat, iyilik, iyi ahlak, iktisat gibi hasletlerdir. Ama bunların değerini bilmeyen toplumlara bunları nasıl benimsetecek siniz? Bunlar hep ikinci plana atılmadı mı?”

“5 Bu arsız kapitalizmde hep kazanmak, daha fazlasını kazanmak, en çok kazanmak öncellenip önemsetilmedi mi? Sonuç; koca bir fiyasko. Karaborsa, yağmacılık, stokçuluk vs vs hepsi.”

“6 Bütün bu sonuçları, bu sonucun mağdurlarına yüklemek de ayrı bir müptezellik. Şimdi hiçbir laftan anlamayan, mağazalara, dükkânlara hücum eden, sıkıntıyı idrak edemeyen kitlelerden şikâyet ediyoruz. Buna hakkımız var mı?”

“7_Son Önce ‘makarnacı’ diye küçümsediğiniz kitlelerden özür dilemeniz gerekmiyor mu? Sizi biz bu hale getirdik diye suçluluk duyacağınıza, onları suçlayarak baskın çıkmaya çalışıyorsunuz. Sanırım, önce ahlak ve maneviyat, önce size lazım.”

Peki, kim bu Malthus?

Thomas Robert Malthus İngiliz nüfus bilimci ve politik iktisat teorisyeni. Karamsar kuramlarıyla ünlenen Malthus, her ne kadar daha çok "Thomas Malthus" olarak anılsa da kendisi "Robert Malthus" olarak tanınmayı daha çok tercih etmiştir.

Malthus’un iddiası neydi?

Malthus geç evlenmek, az sayıda çocuk sahibi olmak vb. hareketlerin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Yine Malthus’a göre toplumsal sefaletin en büyük nedeni alt sınıflardı ve bu yüzden bu tür bir nüfus planlaması üst sınıflardan ziyade alt sınıflara uygunlanmalıydı. Fakir halk kesimlerine yapılan (özellikle kamusal) yardım programlarına karşı çıkmıştır. Her türlü toplumsal müdahaleye ve yardıma muhalif olmuştur.

Malthus’un düşünceleri daha kendisi hayattayken büyük tartışmalara neden olmuştur. Bugün hala Malthus’u savunanlar bulunurken, onu eleştirenlerin de sayısı hayli fazladır. 

Prof. Dr. Mete Gündoğan, bugün hala bu kafanın dünyayı yönettiğine ve ülkeleri idare ettiği gerçeğine dikkat çekiyor.

Gündoğan, ayrıca; dünyanın içine düştüğü pandemiyi yönetme sıkıntısı çektiğini ve Türkiye Cumhuriyeti olarak bu kaosun iyi yönetilmesi gerektiğini de aşağıdaki ifadeleriyle belirtiyor.

“Türkiye kaosu yönetebilirse önündeki çok büyük fırsatları değerlendirebilir. Sükunetle ve suhuletle Kaos Yönetimi yapmak gerekir. Olaylara kapılıp götürülmek istenilen yere koşarak gidersek kaybederiz! Kendi planlarımızı icra edelim. Fırsatlar her zaman sizin istediğiniz formda gelmezler. Corona Pandemisi ile mücadele ederken ekonomimizi de yeniden yapılandırabiliriz. Mevcut ortodoks ekonomi yapısını terk edelim. Önümüz ve ufkumuz açık.”

Prof Dr. Mete Gündoğan; bir süredir “İDEAL DEVLET” youtube kanalından sık sık CORONAVİRÜS ve bu virüse karşı Devletin nasıl bir reaksiyon gösterebileceği, makro ve mikro planların neler olması gerektiği, bu planların ne şekilde gerçekleştirileceği ve hangi metotlarla uygulanabileceği konularında da açıklamalarda bulunuyor.

Sadık USLU / Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ünlülere 104'er Bin Lira Noattack Cezası
Ünlülere 104'er Bin Lira Noattack Cezası
Borsa İstanbul, 10 Hisseye Tedbir Getirdi
Borsa İstanbul, 10 Hisseye Tedbir Getirdi