|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Öcalan’a Çiçek Verenler, Teröristi TRT’ye Çıkartanlar...
  • Reklam

'Öcalan’a Çiçek Verenler, Teröristi TRT’ye Çıkartanlar PKK ile İlişkilerini Netleştirsin'

Davutoğlu, HDP'nin kapatılması çağrısı ile ilgili soruya yanıt verirken Doğu Perinçek'e ve MHP lideri Bahçeli'ye de eleştiride bulundu. Davutoğlu’ndan Perinçek'i eleştirerek 'Geçmişte Öcalan’a çiçek veren biri bize hesap soramaz' dedi.

17 Aralık 2020 - 18:22

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu beraberindeki heyetle beraber makamında ziyaret etti. 

Yaklaşık bir saatten fazla süren görüşmede Türkiye'nin sorunları ele alındı.

Davutoğlu’ndan Perinçek eleştirisi: “Geçmişte Öcalan’a çiçek veren biri bize hesap soramaz.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. İkili, MHP lideri Bahçeli’nin ‘HDP kapatılsın' çağrısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“EN FAZLA KONUŞAN ORTAK TÜRKİYE'NİN ROTASINI ÇİZİYOR”

Türkiye'nin derin bir ekonomik krizinden içinde olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Halkımız feryat ediyor. Diğer taraftan siyasi alanda, iktidar ortakları arasında her gün görüş ayrılıkları etrafında karşılıklı ayar vermeler söz konusu oluyor. Son olarak sayın Bahçeli ile sayın Numan Kurtulmuş arasında yaşanan tartışmada olduğu gibi. Türkiye ilkeleri belli olmayan, nerede dayandığı, yaslandığı belli olmayan bir ittifak tarafından yönetiliyor. İttifakın görünür olmayan ama en fazla konuşan minik ortağı Türkiye'nin rotasını çiziyor. Böyle bir siyasi tablo karşısında yeni bir anlayışı Türk siyasetine getirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

"En kapsamlı harekâtı yapan hükümetin başbakanı bendim"

Terörle mücadele konusunda partilerinin tutumunun net olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Terörle mücadelede en net talimatı veren ve sınır ötesine en kapsamlı harekatı yapan hükümetin başbakanı bendim. Bu bir ilkedir ve taviz söz konusu olmaz. Yarın iktidar olduğumuzda da teröre karşı en sert mücadeleyi veririz, kimse bundan şüphe etmesin” diye konuştu.

“Parti kapatmayla o partiye oy verenler cezalandırılmış olur”

Davutoğlu, Ulusal Kanal muhabirinin MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı HDP’nin kapatılması çağrısı hakkındaki görüşlerini sorması üzerine, “Parti kapatma bir yöntem olarak benimsendiğinde sadece o partiyi yönetenler değil, o partiye oy verenler de cezalandırılmış olurlar.

Sayın Cumhurbaşkanı da başta olmak üzere geçmiş dönemde Türkiye'de parti kapatmanın tümüyle ortadan kaldırılması için çalışma yapan bir anlayış hakimdi. Biz siyasi partilerle mücadeleyi siyasi alanda, terör örgütleriyle mücadeleyi güvenlik alanında yaparız. Vatandaşlarımızın oylarının yok sayılması ve parti kapatma ile bir mesafe alınamayacağı, aksine geniş kitlelerin terör örgütlerinin propagandalarına açık hale getirileceği de geçmiş tecrübelerden bilinir” diye yanıt verdi.

“Öcalan’a çiçek verenler, teröristi TRT’ye çıkartanlar PKK ile ilişkilerini netleştirsin”

Gelecek Partisi’nin Doğu ve Güneydoğu’da en çabuk örgütlenen parti olduğunu ve bunun nedeninin de halkın haklarına, tercihlerine saygılı olmaları, terörle mücadelede kararlı olmaları ve AK Parti ile HDP arasına sıkışmış geniş kitlelere bir alternatif sunmalarından kaynaklandığını belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişte terör örgütünün elebaşısını yurt dışında kamplarda ziyaret edip ona çiçek verenler PKK ile olan ilişkilerini tanımlasınlar. Daha 2019'da sadece bir seçim kazanmak için devletin kırmızı bültenle aradığı bir terör liderlerinden birini TRT'de ağırlayan kimse, ona cevaz veren kimlerse onlar önce PKK ile ilişkilerini tanımlasınlar, netleştirsinler. Öcalan'dan mektup getirip seçim kazanma yöntemini kim benimsemişse PKK ile ilişkilerini tanımlasınlar. Sayın Erdoğan'dan habersiz o mektup gidemez, Sayın Bahçeli de onu meşru kılmıştır.”

“Bunların bize PKK hesabı sormaya hadleri yok”

“Doğu Perinçek PKK'nın en fazla terör eyleminde bulunduğu ve vatandaşlarımızı katlettiği bir dönemde gidip Öcalan'a yurt dışında çiçek vermiş biridir” diyen Davutoğlu, “Bunların bizim karşımıza geçip de PKK hesabı sormaya hadleri, hakları yok. Bizim mazimiz de temizdir. Gelecek Partisi iktidarında teröre nefes aldırmayız ama hiçbir vatandaşımızın siyasi tercihi dolayısıyla ötekileştirilmesine, dışlanmasına izin vermeyiz. Siyasi mücadeleyi de siyasi alanda yaparız” şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanı da Bahçeli de Çin karşısında sessiz”

İktidarın Doğu Türkistan’da yaşananlara karşı sessiz kaldığını ifade eden Davutoğlu, “Çin bugün milyonlarca soydaşımızı dininden, Türkçesinden dolayı, sadece "Selamun Aleyküm" dediği için terörist ilan ediyor. Türkiye'de içeride milliyetçilik taslayan Sayın Cumhurbaşkanı da Bahçeli de sessiz. Çin'in zulmüne sessizler, Çin'in Türkiye'deki sözcülüğünü yapan bir partinin peşine takılmışlar bizim de mazlum kitlelere sessiz kalmamızı bekliyorlar” dedi.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“’Kimsesizlerin sahibi' diye yola çıkan Sayın Cumhurbaşkanı'nın aylardır Uygur Türkleri ile ilgili tek bir söz sarf etmemesinin, Bahçeli'nin niye BM'de 38 ülkenin imza attığı bir metne Türkiye imza atmadı diye hesap sormamasının hesabını da millet onlardan sorar. Uygur Türklerinin haklı mücadelelerinin sonuna kadar yanındayız"

"Başkanlık sisteminin devam ettirilemez"

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu ise, başkanlık sisteminin devam ettirilemez olduğunu, revize edilmesi ve parlamentonun güçlendirilmesine gereksinim bulunduğunu savunan Karamollaoğlu, "Bu problemlerin düzeltilmesi sağlıklı bir müzakere ortamının oluşmasıyla sağlanı" ifadesini kullandı.

Sorunların çözülmesi için muhalefette bulunan ve birtakım nosyonları paylaşan siyasi partilerin biraraya gelmesini öneren Karamollaoğlu, "Biz bu müzakereleri devam ettirmeyi arzu ediyoruz" diye konuştu.

Karamollaoğlu, hükümetin dış politika, eğitim ve ekonomi alanındaki adımlarını da eleştirdi. 

Karamaollaoğlu: 2022’den önce seçim mümkün görünmüyor

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise muhalefetin her zaman erken seçim isteyeceğini kendilerinin de her an seçime hazır olduklarını belirterek, “İktidar buna razı mı o ayrı bir konu. Kararı verecek olan da Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisi, biz temennide bulunabiliriz. Ne zaman seçime gidileceğini bilmiyoruz. Ama benim kanaatim 2022’den önce seçim olmaz. Önümüzdeki sene seçim olmayacaktır diye düşünüyorum. Çaresizlik ayrı, eğer çaresizliği ciddi manada hissederse o zaman belki bir seçim atmosferinde halkın desteğini sağlamaya çalışacaktır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2020'de kaza yeri ve kaza sonrası can kaybı AZALDI
2020'de kaza yeri ve kaza sonrası can kaybı AZALDI
EGM'den yayımlanan Haber Hakkında AÇIKLAMA
EGM'den yayımlanan Haber Hakkında AÇIKLAMA