|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Öcmenler: ‘Çözüm Ararken, Birçok Başka Soruna Zemin...
  • Reklam

Öcmenler: ‘Çözüm Ararken, Birçok Başka Soruna Zemin Hazırlanıyor’

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Öcmenler: ‘Çözüm Ararken, Birçok Başka Soruna Ön Ayak Oluyorsunuz, Zemin Hazırlanıyor’

26 Kasım 2020 - 16:46

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Öcmenler: ‘Çözüm Ararken, Birçok Başka Soruna Ön Ayak Oluyorsunuz, Zemin Hazırlanıyor’

 Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler, katıldığı canlı yayında pandemi önlemlerine ilişkin açıklama yaparak, “Şu anda bir sektörü kapattığınızda öbür sektör açık kalıyor ve bu maliyetlere katlanmak zorunda kalıyorlar. Burada pandemi için bir çözüm bulmaya çalışırken aslında birçok başka soruna ön ayak oluyorsunuz, zemin hazırlanıyor” dedi.

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler, sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan bir programa konuk oldu. Siyasi yaşantısından ve Türkiye’nin ekonomik gündeminden bahseden Öcmenler, yeni pandemi kararlarına da değindi. Kararların esnafı olumsuz etkileyeceğine değinen Öcmenler, esnaf için çıkarılan yeni vergi yapılandırmasının da yetersiz olduğunu dile getirdi.

“BU İNSANLAR LİKİDİTEYİ NEREDEN BULACAK”

 Esnaf için yapılan yeni yapılandırmanın eksikliklerinden bahseden Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler, “Esnaf, KOBİ’ler ve işte çok uluslu şirketlerin Türkiye’deki şirketlerini ilk anda etkileyen bir yapılandırma var önümüzde. Bu yapılandırma, özellikle küçük esnaf ile ilgili şöyle bir sıkıntıya neden oldu. Zaten pandemide alınan ileri tarihli ödemeli faizli kredilerin ödeme günleriyle şu anki yapılan yapılandırmadaki ilk ödeme tarihleri birbiriyle kesişiyor. Yani ocak ayında pandemi nedeniyle birden kapanan firmaların likidite ihtiyaçlarını karşılamak üzere alınan krediler ödenmeye başlanacak, hem de bu yapılandırmanın ilk taksiti ödenmek zorunda. Yapılandırmanın ilk koşulu şartı, 18 taksite bölebiliyorsunuz ama ilk taksiti ocak ayında mutlaka ödemeniz gerekiyor. Şimdi bu insanlar, bu likiditeyi nereden bulacaklar. Pandemi içinde dalga bence ikinci dalga da değildir, üçtür, dörttür yani onu da bilemiyoruz. Bundan sonrasında net bir belirsizlik var” dedi.

“PANDEMİ İÇİN ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIRKEN BAŞKA SORUNLARA ZEMİN HAZIRLANIYOR”

 Yeni önlemlerin yetersiz olduğunu, esnafı ekonomik olarak zor durumda bırakacağını dile getiren Öcmenler, “Şu anda yeni düzenlemelerle kapatılan bazı sektörler var. Bu sektörler aslında küçük esnafın, şehir içindeki, mahalle arasındaki sıcak paranın dönebildiği yerler. Bir kıraathaneyi kapattığınız zaman, bu sadece sokak arasındaki bir kıraathane değil. Oradan elektrik parası ödenecek, oradaki çalışan insan evine bakkaldan alışveriş yapıp, evine ekmek götürecek. Bir sektördeki sizin kısıtlamanız birçok sektörü etkiler. O yüzden bu pandemi şartlarında 14, 15 gün komple, önemli büyük sektörler vardır, bazı nükleer ya da işte betonla ilgili, çimento fabrikalarındaki büyük ocakları kapatamazsın. Çünkü onları kapatınca ısı nedeniyle çok büyük bir maliyet oluşur. Onların dışında, ekstrem sektörlerin dışındaki her yeri kapatsalardı ve bir desteleme yapılsaydı, insanlar bir nefes alırlardı ve herkes eşit şartlarda olurdu. Ama şu anda bir sektörü kapattığınızda öbür sektör açık kalıyor ve bu maliyetlere katlanmak zorunda kalıyorlar. Burada pandemi için bir çözüm bulmaya çalışırken aslında birçok başka soruna ön ayak oluyorsunuz, zemin hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZA FAYDASI OLAN HER ŞEYDE, HER YERDE BİZ VARIZ”

 Hükümetin yürüttüğü çalışmalarla ilgili denetlemeler yaptıklarına değinen Öcmenler, “Biz bunlar ile ilgili çalışmalar yapıp raporlamalarımızı sunuyoruz. Tabi ki biz muhalefet partisiyiz ama bugüne kadar gördük ki ilk kurulduğumuz günden itibaren yapılan birçok düzenlemede, her ne kadar koalisyon hükümeti kabul etmeyecektir ama bizim birçok düzenleme ile ilgili yaptığımız ve sunduğumuz, parti olarak sunduğumuz çalışmalarda bazı düzenlemeleri alıp uyguladıklarını gördük. Bunu da çok olumlu karşıladık çünkü muhalefetin bir işlevi de zaten hükümetleri doğru yola iletmek. Onların düşünemediği seçenekleri onlara sunabilmek ve çalışmalar yapmaktır. Halkımıza faydası olan her şeyde, her yerde biz varız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yardımcısı:
Vali Yardımcısı: "Kaza yapan oğlum, polis ceza neyse uyguladı..!...
Kış Lastiği Takmayan Sürücülere CEZA Kesildi
Kış Lastiği Takmayan Sürücülere CEZA Kesildi