|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Osman Öztürk’ün Yeni Şiir Kitabı İspanya’da Çıktı
  • Reklam

Osman Öztürk'ün Yeni Şiir Kitabı İspanya'da Çıktı

Emekli Emniyet Müdürü olan Şair ve Yazar Osman Öztürk'ün " Gecenin Ağırlığı" isimli 11'inci yeni Şiir Kitabı İspanya'da Çıktı..

22 Şubat 2021 - 17:54 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 18:36

Emekli 1'inci Sınıf Emniyet Müdürü olan Şair ve Yazar Osman Öztürk'ün 11'inci yeni Şiir Kitabı “LA DENSIDAD DE LA NOCHE /  THE HEAVINESS OF THE NIGHT/ GECENİN AĞIRLIĞI”  İspanyolca ve İngilizce dillerinde İspanya’da, Liceo Poetico de Benidorm ile Ediciones Enkuadres (Valensiya, İspanya) şiir koleksiyonu olarak çıktı.

Osman Öztürk, yeni şiir kitabı hakkında," Yeni şiir kitabımın insanların bu acılı ve hüzünlü günlerinin en duygusal ilacı olmasını ve üstümüze çöken gecenin ağırlığının tüm dünyadan dağılmasını yürekten diliyorum. Umut ve sevgi ektim ‘Gecenin Ağırlığı’na da şiirlerimle, yeşerecek biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Güfteleri Türkiye’nin ünlü bestekârları tarafından bestelenen, şiirleri 23 dile çevrilen ve birçok ülkede yayınlanan Osman Öztürk, Avrupa’da Türk Edebiyatını başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

Öztürk’ün; Almanya, Sırbistan, İtalya ve Moğolistan’dan sonra İspanya’da çıkan ve edebiyat severlerin beğenisine sunulan ‘Gecenin Ağırlığı’ isimli şiir kitabı da şimdiden eleştirmenlerden tam not almayı başardı.

Türkiye’de “Bakraç”, “Taflan Mevsimi”, “Eksik Sayfa”, “Güz Yalnızlığı”, “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi”, “Dünyanın Kalbi” ve Almanya Hamburg’da 5 dilde yayınlanan “Sommerblau-Yaz Mavisi”, Sırbistan Belgrad’da yayınlanan “O Kadar Yeşildin O Kadar Mavi” İtalya’da 3 dilde yayınlanan “La Mia Isola-Island-Ada” ve Moğolistan’da 3 dilde yayınlanan “Umut-Hope” isimli şiir kitapları bulunan Osman Öztürk’ün 11. Şiir kitabı “LA DENSIDAD DE LA NOCHE /  THE HEAVINESS OF THE NIGHT/ GECENİN AĞIRLIĞI”  İspanyolca ve İngilizce dillerinde İspanya’da, Liceo Poetico de Benidorm ile Ediciones Enkuadres (Valensiya, İspanya) şiir koleksiyonu olarak çıktı.

Türkiye’de güvenlik denince akla ilk gelen isimlerden, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "Okul Güvenliği " projesinin mimarı, şair ve yazar Osman Öztürk, edebiyat alanındaki başarılarıyla da uluslararası arenada ses getirmeye devam ediyor.

“UMUT VE SEVGİ ŞİİRLE YEŞERECEK”

Dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen küresel salgın sürecinde de edebiyatın en etkili ilaçlardan biri olduğuna dikkat çeken Osman Öztürk, yeni şiir kitabı hakkında şunları söyledi:

“Amansız bir salgın hastalık yüzünden bizler, dünyamız ve insanlık zor günler geçiriyor. Sevdiklerimiz ve tanıdıklarımızın yanında dünyanın her yerinde insanlar yaşamlarını kaybediyor. Hastalık ve ölümler kadar ekonomik, sosyal, eğitim, kültürel ve turizm açısından da dünya, tam bir ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Sevgi ve dostluk duygumuz yaşama sevincimizi çoğaltacak en büyük gücümüzdür. Bu zorlu günlerde bizi hayata bağlayan en büyük yeteneğimiz duygularımız ve mücadele gücümüzdür. Bu günlerde, dünya kardeşliği en güçlü tutkumuz ve umudumuzdur.

Şiir dünyamızın ve insanlığın ortak dilidir. Yaşadığımız bu gezegende dilimiz, rengimiz, inançlarımız, düşüncelerimiz ve yurtlarımız ayrı olsa da gözlerimiz ve duygularımız gökkuşağında aynı yedi rengi görür, onu seçer ve büyülenir. Şiir bizi bütünleştirir, sevgiyi saygıyı, erdemli olmayı, insanca yaşamayı ve mutluluğu güçlendirir.

Yeni şiir kitabımın insanların bu acılı ve hüzünlü günlerinin en duygusal ilacı olmasını ve üstümüze çöken gecenin ağırlığının tüm dünyadan dağılmasını yürekten diliyorum. Umut ve sevgi ektim ‘Gecenin Ağırlığı’na da şiirlerimle, yeşerecek biliyorum.”

2007 yılında ilk şiir kitabını yayınladıktan sonra kısa sürede ismini duyuran, ulusal ve uluslararası şiir festivallerine katılarak, ülkemizi başarıyla temsil eden Osman Öztürk; 1975 Yılı Nobel Ödülü sahibi ünlü İtalyan şair Eugenio Montale adına düzenlenen ve 26 yıldan bu yana seçkin şairlere layık görülen “Uluslararası Ossi Di Sepphia Premio 2020 Şiir Ödülü”,  25 yıldır önemli hukuk ve devlet adamlarına ödül veren, 2019 yılında ilk kez uluslararası boyutta edebiyatçılara ödül düzenleyen saygın STK kuruluşu "TULLİOLA - RENATO FİLİPPELLİ 2019" ödülü ve İtalya’da yapılmakta olan Uluslararası Şiir Yarışması “Vitruvio Ödülü 2018” kapsamında PREMIO VITRUVIO ödülüne de layık görülmüştü.

Osman Öztürk’e 20 Temmuz 2020 tarihinde İtalya De Finibus Terrae adlı kültür-sanat kuruluşu tarafından İtalya’nın Santa Maria di Leuca kentinde Barış Elçisi unvanı ve yine aynı kuruluş tarafından 2020 yılında “Dünya halklarının kültürlerine uluslararası düzeyde bir kültür buluşturuculuğu” ödülü verilmişti.

Osman Öztürk’ün İspanya’da yayınlanan şiir kitabına ismini veren şiiri:

Gecenin Ağırlığı

Yalnızlığa kurulur,

Gecenin hasret yüklü çadırı

Kuş uçmaz kervan geçmez saatlerin

Arka sokaklarında

Issızlık hüküm sürer

Bir şaire,

Gurbet akşamlarında

Gökyüzünden yıldızları

Yağdırmak düşer.

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca: Aşılamada Sıra 55 Yaşından Büyüklere Geldi
Bakan Koca: Aşılamada Sıra 55 Yaşından Büyüklere Geldi
MUSTAFA SARIGÜL:BEYİN GÖÇÜNÜN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ..
MUSTAFA SARIGÜL:BEYİN GÖÇÜNÜN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ..