|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Pakistan - Türkiye Arasında Ticari Kargo Anlaşması
  • Reklam

Pakistan - Türkiye Arasında Ticari Kargo Anlaşması

Pakistan'dan Türkiye'ye İran üzerinden Transports Internationaux Routiers (TIR) konvansiyonu altında ticari mallar taşıyan Uluslararası Lojistik Şirketi (NLC) TIR'ları İstanbul'a geldi. Gerçekleşen ilk taşıma faaliyeti nedeniyle İstanbul'daki Muratbey Gümrük Noktasında gurur verici bir tören düzenlendi.

08 Ekim 2021 - 21:18

Pakistan'dan Türkiye'ye İran üzerinden Transports Internationaux Routiers (TIR) konvansiyonu altında ticari mallar taşıyan Uluslararası Lojistik Şirketi (NLC) TIR'ları İstanbul'a geldi.

Gerçekleşen ilk taşıma faaliyeti nedeniyle İstanbul'daki Muratbey Gümrük Noktasında gurur verici bir tören düzenlendi.   

Karaçi'den 27 Eylül'de yola çıkan NLC kamyonları 5300 km yol katederek 7 Ekim'de İstanbul'a vardı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, T.C. Ticaret Bakanlığının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği'nin (IRU), EİT Sekreterliğinin, İran İslam Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığının üst düzey yetkilileri, NLC üyeleri ve Türk özel sektöründeki taşımacılıkla ilgili kuruluşların üyeleri ve temsilcileri, Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Qazi ile beraberindeki Pakistan Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun temsilcileri törene katıldı. Cenevre'deki IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto da  katılanlar arasındaydı.

Tüm katılımcılar bu gelişmeyi Pakistan ve Türkiye arasında bağlanılabilirliği ve ticareti geliştirmek için çok önemli bir olay olarak gördüklerini söyledi.  

Büyükelçi Syrus Qazi konuşmasında Pakistan Hükümetinin jeoekonomiye odaklandığına dikkat çekerek bu bakımdan bölgesel bağlanılabilirliğin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. 

NLC kamyonlarının bu örnek seyahatini Pakistan ve Türkiye arasındaki karayolu bağlanabilirliğini güçlendirecek olan ve aynı zamanda ikili ticaretin gelişmesine yardımcı olacak olan tarihi bir adım olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Syrus Qazi bu karayolu bağlantısının işlevsel hale getirilmesinin ulaştırma masraflarını ve zamanını azaltmaya yardımcı olacağını da not etti.  

Büyükelçi Syrus Qazi konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

"İslamabad-Tahran-İstanbul (ITI-ECO) karayolu taşımacılığı rotasını yeniden canlandırmak yeni gelirler sağlayacak, ticaret arttıracak ve EİT üye ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğini çoğaltacaktır.  Bu ilk ve başarılı seyahat sonrasında, NLC Pakistan ve Türkiye arasındaki mal taşımacılığını arttırmak ve düzenli hale getirmeyi amaçlamaktadır, bu da iki ülkeyi daha da yakınlaştıracaktır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Esenler Belediyesi Dostluk Kupası ‘Özel’in Oldu
Esenler Belediyesi Dostluk Kupası ‘Özel’in Oldu