|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

PKK Rusya’nın Himeymim Askeri Üssünde!
  • Reklam

PKK Rusya’nın Himeymim Askeri Üssünde!

PKK terör örgütü siyasi sorumluları Rusya’nın Himeymim askeri üssünde Moskova’dan gelen heyetle görüştü.

09 Şubat 2020 - 23:56

Terör örgütü PKK’nın ve Suriye uzantısı PYD’nin Rusya himayesi arayışında olduğu iddia edildi.
Fırat’ın doğusundaki terör örgütü PKK bağlantılı gruplardan oluşan bir heyeti ile PKK terör örgütü siyasi sorumlularının Rusya’nın Himeymim askeri üssünde Moskova’dan gelen heyetle görüştüğü belirtiliyor.

Terör örgütü PKK bağlantılı gruplardan oluşan bir heyeti ile PKK terör örgütü siyasi sorumluları, daha önce 24-25 Aralık 2019 tarihleri arasında Moskova’yı ziyaret ederek, Rusya’dan Türkiye’nin olası askeri harekâtını engellemek için yardım istemişti. 

Terör örgütü PKK bağlantılı gruplardan oluşan bir heyeti ile PKK terör örgütü siyasi sorumluları, bugün Rusya’nın Himeymim askeri üssünde Moskova’dan gelen bir heyetle görüştü.

Rusya tarafından Haseke’den alınarak Himeymim’e götürülen PKK heyetine sözde Özerk Yönetim Eşbaşkanı İlham Ahmed başkanlık etti.

Halep Today TV’de yer alan habere göre Himeymim Üssü’nde gerçekleşen görüşmede Rusya, PKK’ya 3 konuda destek taahhüdünde bulundu.
Rus Yetkililer, PKK heyetine Esed rejimi ile yürütülecek tüm görüşmelerde aracılık edecekleri taahhüdünü verdi. 

PKK’YA ULUSLARARASI GÖRÜŞMELERDE BULUNACAKSINIZ SÖZÜ

Halep Today TV’nin haberine göre; PKK Terör örgütü siyasi temsilcisi İlham Ahmed, Rus heyetinden başta Kahire Platformu olmak üzere Uluslararası görüşmelerde doğrudan temsil edilme sözü aldı.
Ruslar, Yeni Anayasa Komisyonunda önemli yere sahip Kahire Konferansları’nın 3. ayağında PKK’nında katılımını sağlayacak. Terör örgütüne verilen bir başka taahhüt ise hazırlanan yeni anayasanın yerel yönetim kanununun PKK’ya özerklik sağlayacak şekilde düzenlenmesi oldu. Üçüncü taahhütte ise yer altı kaynaklarından PKK’ya pay verilmesi maddesi var.  

PUTİN’İN ÖZEL TEMSİLCİSİ KANDİL’LE DE GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mikhael Bogdanov Ocak ayının son günlerinde Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Erbil’de bir dizi görüşme gerçekleştiren Bogdanov’un da PKK temsilcileri ile bir araya geldiği öğrenildi.

Putin’in özel temsilcisi Kandil kadrosu ile Suriye’de takip edilecek formül ve PKK işgal hattının statüsünü konuştu. İlham Ahmed’in Rus Üssü’ne gitmesi de bu toplantıda kararlaştırıldı.   

RUSYA, TEMASLARA HIZ VERDİ

Rusya, terör örgütü PKK/YPG ile temaslara 28 Kasım 2019 tarihinde hız verdi. Moskova yönetimi PKK'ya ilk kez bu tarihte resmi bir ziyarette bulunmuştu. Bölgedeki yerel kaynaklara göre, bir general ve diplomatik işlerden sorumlu iki Rus Dışişleri Bakanlığı görevlisinin yer aldığı heyet, Ayn el-Arab'da PKK'nın sözde özerk yönetim eşbaşkanlarıyla bir araya gelmişti.
Bir süre önce Ayn İsa'da ABD'nin boşalttığı üsse yerleşen Rusya'nın, Türkiye sınırında attığı bu yeni adım dikkat çekici bulunuyor. Alınan bilgiye göre Ruslar, terör örgütüne 'bölgenin Türk saldırılarının dışında tutulması' için ellerinden geleni yapacaklarının teminatını vermişti.

RUS HEYET SÖZ VERMİŞ

PKK/YPG, Esed rejimi ve Rus askerlerinin konuşlu bulunduğu Ayn el-Arab'da yapılan toplantıda Rus heyet, destek sözü vermişti.
Görüşme sonrası açıklama yapan sözde Fırat Bölgesi Yürütme Konseyi Eş başkanı PKK'lı Anwar Müslim, bölgeye yönelik yeni bir TSK müdahalesine 'izin vermeyeceklerine' dair Ruslardan söz aldıklarını ileri sürmüştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Silverline’a ‘Covid - 19 Güvenli Üretim Belgesi’
Silverline’a ‘Covid - 19 Güvenli Üretim Belgesi’
Polis memuru beylik tabancasıyla intihar etti
Polis memuru beylik tabancasıyla intihar etti