|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

"Polis İntiharlarını Araştırma başvurumuza Emniyetten...

"Polis İntiharlarını Araştırma başvurumuza Emniyetten cevap almadık.."

Polis Koleji Mezunlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Özgen, " "Polis İntiharlarını Araştırma başvurumuza Emniyet Genel Müdürü'müzden bugüne kadar bir cevap almadık.." dedi

28 Şubat 2020 - 13:19 - Güncelleme: 28 Şubat 2020 - 15:19

Polis Koleji Mezunlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Özgen, " Polis İntiharlarını Araştırma başvurumuza Emniyet Genel Müdürü'müzden bugüne kadar bir cevap almadık.." dedi

Genel Başkan Mustafa Özgen, " Ancak, mesai saatlerinin ve izinlerin yeniden düzenlemesine, psikolojik destek ve tarama ile ilgili her yıl yapılması istenen çalışma ve amirlerin seminerlere tabi tutulması gibi hususları içeren genelge ile önemli bir iyileşme sağlacağını gözlemliyor ve gösterilen duyarlılık için teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Emekli 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Özgen'in  sosyal medyada yer alan “EM-PO Emekli Polisler Federasyon Girişimi” isimli polis grubu sayfasında yer alan paylaşımında konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

" Polis İntiharlarına Dair ;

Sn. Emniyet Genel Müdürü'müze yaptığımız araştırma başvurusuna bugüne kadar bir cevap alamadık.

Ancak, mesai saatlerinin ve izinlerin yeniden düzenlemesine, psikolojik destek ve tarama ile ilgili her yıl yapılması istenen çalışma ve amirlerin seminerlere tabi tutulması gibi hususları içeren genelge ile önemli bir iyileşme sağlacağını gözlemliyor ve gösterilen duyarlılık için teşekkür ediyoruz.

Eksik gördüğümüz husus ise personelin % 90'nını oluşturan memurlar yönünden bir katılım mekanizması oluşturulmaması ve aile üyelerine yönelik bir programın olmayışıdır.

Uygun görülmesi halinde yapacağımız alan araştırması için akademik çevrelerden de destek sözü aldık.

Önceki alan araştırmalarımızın ve bilim çevrelerinin yaptığı çalışma ve yayınların bize gösterdiği şudur:

Entegrasyon ve Regülasyon!

Yani birey içinde bulunduğu toplum ya da kümeyle entegre olamazsa yani bütünleşemezse ve bunu sağlayacak mekanizma ve kurallar yoksa risk altındadır.
Alkol, sigara, sık ilaç kullanma, kumar, şiddete yönelme, geçim sıkıntısı vs. Bunlar sebep değil belirtilerdir(semptom).

Askeri eğitim elbisesi şeklindeki bir üniforma, az sayıdaki Polis Evlerine ailesiyle gidememe,
aile bireyleriyle yakından ilgilenememe, görevde kendilerini başkaları için feda etme riskinin getirdiği travma sonrası stres, amirlerinin empatiden uzak yaklaşımları, siyasi etkiler vb.
kendine saygı ve özgüven yitirilişi, görev aldığı organizasyonla aidiyet duygusunun zayıflaması, disiplin suç ve cezalarının ağırlığı, disiplin mahkemelerinin olmayışı, vs. uzaklaşmanın nedenleri arasındadır.

Polisi 100 yıldır çoğunlukla Polis içinden yetişmeyenlerin yönetmesi ve tarafsız başka bir kurul tarafından inceleme ve araştırmadan kaçınılması, iyileştirme konusunda içe kapanıklık ve hataları örtme çabaları hep olagelmiştir.

İntihar konusu toplumsal bir organizasyon olan Polis'te de geniş şekilde ele alınmalı, tartışılmalı ve bilgi ve raporlama usulleri geliştirilmeli ve yayınlanmalıdır."

 

ÖZEL HABER : ** Halis KAHRAMAN / Türkiye Haber Ajansı

 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de Can kaybı 725'e, Vaka Sayısı 34 bin 109'a Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 725'e, Vaka Sayısı 34 bin 109'a Yükseldi
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan İkinci Faz Sosyal Yardım Açıklaması
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan İkinci Faz Sosyal Yardım...