|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Polislere vaat edilen 3600 ek gösterge unutuldu mu ?
  • Reklam

Polislere vaat edilen 3600 ek gösterge unutuldu mu ?

Emektar polisler, 2007 yılından beri her seçim öncesi hükümet tarafından vaat edilen 3600 ek göstergenin ne zaman yasal düzenleme yapılarak polislere verileceğini merak ediyorlar.

12 Eylül 2020 - 17:18 - Güncelleme: 12 Eylül 2020 - 20:58

Emektar polisler, 2007 yılından beri her seçim öncesi hükümet tarafından vaat edilen 3600 ek göstergenin ne zaman yasal düzenleme yapılarak polislere verileceğini merak ediyorlar.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı ile Genel ve yerel seçimler öncesi, polis, öğretmen,Hemşire ve Din görevlilerinin emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağı vaadinde bulunmuştu.

Türkiye’de polis, öğretmen hemşire ve din görevlileri maaşlarını doğrudan etkileyecek olan 3600 ek gösterge ile ilgili yasal düzenlemenin ne zaman gerçekleşeceği merak konusu oluyor.

Kamu görevlilerinin ünvan, hizmet sınıfı ve  maaş derecelerine göre farklılık gösteren ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri bu sayede artacak.

 POLİSLER EK GÖSTERGE MAĞDURU 

Emniyet teşkilatında görevli ve emekli yüksekokul mezunu polislerin 2200 olan ek göstergeleri 2016 yılının Mart ayından itibaren yasal düzenleme yapılarak 3000 ek göstergeye yükseltildi..Ancak ortaokul ve lise mezunu polislerin ek göstegesinde hiç bir artış yapılmadı.Onlar ise tahsil durumuna göre 850 ile 1500 aralığında ek gösterge üzerinden maaş alıyorlar.

POLİS MEMURU İLE EMNİYET MÜDÜRÜNÜN EK GÖSTERGESİ EŞİTLENDİ

2016 yılının Mart ayında yapılan yasal düzenleme ile yüksekokul mezunu polislerin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesiyle, 4, 3 ve 2'inci sınıf Emniyet Müdürlerinin 3000 olan ek göstergeleri ile eşitlenmiş oldu.

JANDARMA ASTSUBAYLAR 1995 YILINDAN BERİ 3600 EK GÖSTERGE ÜZERİNDEN MAAŞ ALMAYA DEVAM EDİYORLAR..

Emektar polisler, Jandarma Astsubaylar ile aynı bakanlık çatısı altında onlarla birlikte omuz omuza kamu güvenliğini sağlamak için görev yapmalarına rağmen onlara tahsil farkı gözetilmeksizin 1995 yılından beri 3600 ek gösterge üzerinden maaş ödendiğini belirterek, " Eşi işe,eşit ücret " ilkesi uyarınca adalet ve hakkaniyet sağlanması için tüm polislere de tahsil farkı gözetilmeksizin 3600 ek göstergeden maaş ödenmesi gerektiğini dile getirdiler. 

MAAŞLAR İLE EMEKLİ İKRAMİYELERİ ARTACAK 

Emektar polislere 3600 ek gösterge verilmesi halinde, hizmet yılına göre maaşları 650 lira ile 985 lira aralığında, emekli ikramiyeleri ise 25 bin lira ile 38 bin lira aralığında artacak..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir TV programında yaptığı açıklamada polislerin ek göstergeleri ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı. Daha sonrakı günlerde  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve konuyla alakalı yaklaşımların pozitif yönde olduğunu belirtmişti.

Son olarak Eylül ayının ilk haftasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da açıklamalar geldi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Bu anlamda daha etkin bir performansı devreye sokmak anlamında da bir düzenleme yaptık. Bununla ilgili 3600 ek göstergeyle ilgili sadece sağlık çalışanları değil, diğer benzer çalışanlarla ilgili bir düzenleme var. Onunla ilgili bir çalışmanın olduğunu zaten biliyoruz. Şu dönemde üzerinde daha çok durduğumuz bu performansın şu dönemde sağlıklı bir şekilde devreye girmesini hızla kolaylaştırmak şeklinde olacak." dedi 

3600 EK GÖSTERGE NEDİR ? KİMLERİ ETKİLEYECEK ?

Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge önemli bir unsurdur. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. dereceden maaş alanlar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan dolayı da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranları ya da maaş miktarları aynı olmaz.

Bu sebepten dolayı da bir süredir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin ardından öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerin maaşlarında artış olacak.

 

ÖZEL HABER- HALİS KAHRAMAN- TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • özdemir mercankaya
    3 ay önce
    memurlar resmen kandırılıyor.3600 ek gösterge sözü verileli iki seneyi geçti hala bir netlik yok.ecek acakla oyalaa taktigi uyguluyorlar.verilen sözün maliyeti olmaz. bu güven duygusunu zedeler. bizler üniversite mezunu emekli memurlar bir an 3600 ek göstergenin meclise gelmesini arzu ediyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Mekanda 4 Mevsim Bahçe Keyfi, SOMFY Motorlu Pergola Çözümleri
Her Mekanda 4 Mevsim Bahçe Keyfi, SOMFY Motorlu Pergola Çözümleri
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu