|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Prof. Dr. Mete Gündoğan’dan Hükümete öneri
  • Reklam

Prof. Dr. Mete Gündoğan'dan Hükümete öneri

Halkın; Havuz Sistemi olarak bildiği Kamu-Tek hesabının kurucusu Profesör Doktor Mete Gündoğan, hükümete, "İdeal Devlet" youtube kanalından 250 Milyar TL'lik kaynağa sahip olduğumuzu hatırlattı.

08 Nisan 2020 - 20:45 - Güncelleme: 08 Nisan 2020 - 21:42

54. Refahyol hükümeti döneminde Başbakan Necmettin Erbakan’ın ekonomi başdanışmanlığını yapan Gündoğan, o dönemde yaptıkları ekonomik ve finansal düzenlemelerle denk bütçe yapmayı başarmıştı. Günümüzde daha köklü finansal sıkıntıların yaşandığını sık sık dile getiren Gündoğan, Koronavirüs Pandemi sürecinin iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Mete Gündoğan'ın açıklamaları şöyle:

İnsanları evlere kapatıyoruz ama faturalar ne olacak? Devlet vatandaşın karşısına çıkıp bütün şirketlere ben garanti veriyorum, bütün zararınızı karşılıyorum. Erteliyorum değil. Böylece stand by çalışmaya devam edecek şirketler ve sıfırlanma durumu söz konusu olmayacak. Ben bu yıl vergi almayacağım diyebilir. Faizi kaldıracak. İşsiz olanlara belli bir miktar verecek. Mal ve hizmet üretimi durmamış olur böylece.

250 milyar TL'lik faiz ödeniyor!

Bu parayı nereden bulacak? Faiz ödemelerinden. Devlet bugün faizleri kaldırdım dese piyasada 250 milyar TL’lik bir karşılığı var. Bu parayı da halka dediğimiz şekilde aktaracak. Bunlar yapılabilir şeyler. Para kredi sistemini kendi eline almalı.

250 milyar TL her sene iç borç ödemelerinin faizi olarak ödeniyor. Böyle bir zamanda bunu ödemiyorum deyip bu parayı halka aktarmalıyız. Merkez bankası piyasaya 150 milyar TL para vermiş, bankalar bu parayı kat be kat artırarak piyasaya 2.5 trilyon lira kredi vermiş. Sistem önceden buna göre kurgulanmış olduğu için müdahale edilemiyordu. Şimdi ise bir fırsat doğdu. Koronavirüs pandemisi vesilesiyle bu faizlerin ödemesini kaldıralım.

Faizciler yattığı yerden kazanıyor, halk perişan!

Bu para rantiyecilerin cebine gidiyor. Paradan para kazananların cebine gidiyor. Tüm sektörler durmuş durumda. Bunlar fedakarlık yaparken parası olan adam bankada yatmış aşağı, ben tahvil aldım iç borçlanma senedi aldım, faizimi alırım, ona buna bakmam diyor. Dedirtmeyeceksiniz. Burada pandemi var, herkesin hayatı söz konusu. Bu kararı almanıza mani olacak içeride dışarıda kimse yok. Bu günü böyle bir hayırlı işe vesile olmaya çevirmeliyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Henkel’in 2020’nin İlk Yarısı ve İkinci Çeyrek Raporu
Henkel’in 2020’nin İlk Yarısı ve İkinci Çeyrek Raporu
Renkli Dyologlar’da Gastronomi Konuşulacak
Renkli Dyologlar’da Gastronomi Konuşulacak