|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Rekor Miktarda Hint Keneviri Ele Geçirildi
  • Reklam

Rekor Miktarda Hint Keneviri Ele Geçirildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde teröristlerin yuvalandığı 15 mağara tahrip edildi. 72 ayrı noktada düzenlenen operasyonda 5 milyon 430 bin 704 kök Hint keneviri ele geçirildi. Ele geçirilen rekor miktardaki kenevirin son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olduğu belirtildi.

03 Temmuz 2019 - 23:20

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde teröristlerin yuvalandığı 15 mağara tahrip edildi. 72 ayrı noktada düzenlenen operasyonda 5 milyon 430 bin 704 kök Hint keneviri ele geçirildi. Ele geçirilen rekor miktardaki kenevirin son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olduğu belirtildi.

Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında; toplam 65 timin görev yaptığı, 2 Skorsky, 2 Atak helikopteri ile İHA’ların da destek verdiği ve 452şahıs ve 96 aracın kontrol edildiği belirtilirken, “bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.” Denildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre; Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, BTÖ mensuplarını arayıp bulmak ve etkisiz hale getirmek, BTÖ mensuplarınca kullanılan sığınak ve barınakları tespit ederek içerisindeki silah ve mühimmatları muhafaza altına almak, diğer malzemeler ile sığınakları imha etmek, BTÖ ile yasadışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağı somut deliller ile ortaya koymak, operasyon bölgesi içerisinde saklanan uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenleri bularak adalete teslim etmek maksadıyla; Lice ilçesi güney ve güneydoğusunda kalan dağlık ve kırsal alanda, 30 Haziran 2019 Pazar günü operasyon düzenlendi.

Jandarma Özel Harekat Timleri, Jandarma Komando Timleri, Jandarma İç Güvenlik Timleri, Polis Özel Harekat Timleri ve Güvenlik Korucularının katılımıyla yapılan, “Bayrak - 128 Şehit J. Uzm.  Çvş. Vedat Aykut – 02 Operasyonu” 02Temmuz 2019 Salı günü başarıyla tamamlandı.

TEK OPERASYONDA YAKALANAN EN BÜYÜK MİKTARDA KENEVİR

Açıklamada, BTÖ mensuplarınca kış üslenmesi maksadıyla kullanılmış, kaya bloklarının altında yer alan 15 adet değişik ebatlardaki doğal mağaranın tespit edildiği, bahse konu mağara içerisinde çok sayıda yaşam ve giyim malzemesi ele geçirilerek yerinde imha edildiği ve mağaraların tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Arama faaliyetleri sırasında;  arazide çalılar arasına gizlenmiş poşetler ve toprağa gömülü jelikan bidonlar içerisinde 63 kg esrar maddesi, 72 ayrı noktada toplam 5 milyon 430 bin 704 kök kenevir bitkisi ile kenevir bitkilerini sulamak maksadıyla tarlaların içerisinde kurulu şekilde tespit edilen 25.000 metre uzunluğundaki su hortumu / borusu ve 1 adet su motoru ele geçirildiği açıklandı. Esrar maddeleri muhafaza altına alınırken, kenevir bitkilerinin numune alınmasını müteakip diğer malzemeler ile birlikte yerinde imha edildiği ifade edildi.  

Yapılan açıklamada, Diyarbakır ili Lice ilçesinde ele geçirilen kenevir bitkisinin, 26 Haziran 2019 günü ele geçirilen rekor sayıdaki kenevir miktarını geçerek son yıllarda ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olduğu, uyuşturucu maddeyi kaynağında yok ederek milyonlarca vatandaşımızın zehirlenmesine engel olunduğu bilgileri yer aldı.

Operasyon bölgesi içerisinde, yetkili makamlardan alınan karar uyarınca icra edilen adli arama faaliyetlerinde; 452şahıs ve 96 araç kontrol edildi. Kontroller sonucunda 4 şahsa 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakıldığı kaydedildi.

Kenan Özgüven / Diyarbakır- Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Emeklilerinin ZAM İsyanı
Polis Emeklilerinin ZAM İsyanı
Polis Okulu Mezunları, YÜKSEK OKUL Mezunu Sayılmalıdır..!
Polis Okulu Mezunları, YÜKSEK OKUL Mezunu Sayılmalıdır..!