|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Samsun Kalkınmada Yeni Atılımlara İmza Atıyor

Samsun Kalkınmada Yeni Atılımlara İmza Atıyor

Eyüp Elmas, Samsun Kalkınma Dairesi bünyesinde; Samsun’da sektörel bazda potansiyel oluşturan, tarım, hayvancılık başta olmak üzere, Butik Çikolata Sektörü ve daha birçok sektörde kamu sivil özel taraflar bir araya getirilerek kümelenme çalışmalarının başlatıldığını belirtti. 

16 Şubat 2019 - 01:45

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından 14 Şubat Perşembe günü saat 10.00’da Kalkınma Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda Hüseyin Kaptan Kının sunumuyla Çalışma Grubu Toplantısı” ve 15 Şubat Cuma günü saat 09.30’da çikolata sektörü imalatçıları ve paydaşlarına yönelik Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi salonunda “Çikolata Tadında” başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansa; Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ile sektör temsilcileri de katıldı.

Çikolata sektörünün duayen isimlerinden Hüseyin Kaptan Kın’ın, konuşmacı olarak katıldığı “Çikolata Tadında” başlıklı “Butik Çikolata Sektörü” konferansının açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas, butik çikolata sektörünün Samsun'da uyuyan bir dev olduğunu söyledi.

Samsun'un kalkınmada yeni atılımlara imza attığını ifade eden Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas, Samsun Kalkınma Dairesi bünyesinde; Samsun’da sektörel bazda potansiyel oluşturan, tarım, hayvancılık başta olmak üzere, Butik Çikolata Sektörü ve daha birçok sektörde kamu sivil özel taraflar bir araya getirilerek kümelenme çalışmalarının başlatıldığını belirtti. 

Butik Çikolata sektörünün ‘Samsun'da uyuyan bir dev’ olduğunun altını çizen Eyüp Elmas, “İlçelerimizde bazı sektörlerde kümelenme çalışmaları yürütüyoruz. Çalıştığımız konulardan bir tanesi butik çikolata imalatı. Biz çikolata konusunu çok yönlü çalışıyoruz. Karadeniz sahilini yılda yaklaşık 100 milyon insan kullanıyor. Ana yol güzergâhlarında oluşturacağımız butik işletmelerde, gelip geçen bu insanların 10 milyonunu durdurduğumuzu ve her birine 1 kilogram çikolata sattığımızı düşünürsek bu 1 milyar TL yapar. Hesap ortada. Butik çikolatanın Samsun için uyuyan dev olduğunu düşünüyorum. Bizim buna benzer çalıştığımız 20 sektör var.” Dedi.

Butik çikolata imalatı konusunda daha büyük projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas, ayrıca SAMİKAD, SAMSİAD, ORKASİFED ve TURİZMCİLER DERNEĞİ üyelerine yönelik yuvarlak masa toplantısı yapıldığını, MÜSİAD Samsun Şubesinde ve Çarşamba Ticaret Borsasında sektör toplantısı düzenlendiğini kaydetti.

“SAMSUN DEYİNCE ÇİKOLATACILIK AKLA GELMELİ”

Konuşmasında çikolatayı anlatan, nasıl yapıldığı ve dünyada hangi konumda olduğunu dile getiren Konferansın onur konuğu Hüseyin Kaptan Kın, çikolatanın insanları mutlu ettiğine dikkat çekerek, “Samsun denince 19 Mayıs'ı akla gelir. 19 Mayıs denince akla Samsun gelir. Burada bulunduğum iki gün içinde gönlüm çok arzu etti ki; Samsun deyince Belçika gibi çikolatacılık da akla gelse. Samsun'un çikolata standartları koruyarak butik çikolata şehri olarak anılmasının çok mümkün olduğunu görüyorum. Dünyada 70 ülkede çikolata işiyle uğraşan insanlarla görüştüm. Türkiye çok şeyi başarabilecek ülkelerden bir tanesi.” Cümlelerine yer verdi.

TÜRKİYE’DE ÇİKOLATA

Türkiye’de çikolata üretim ve pazarı hakkında da bilgi veren ve çikolatanın tüm yapılış aşamalarını anlatan Çikolata Duayeni Hüseyin Kaptan Kın, “Türkiye yaklaşık 80 milyon Dolar civarındaki ihracatı ile dünya ticaretinde küçük bir yer almaktadır. Bir başka ifade ile Dünya Pazarının yaklaşık 1/1000’üne sahiptir. 
Kişi başına çikolata tüketimi 6-11 kg arasında seyreden gelişmiş ülkelerin yanında, Türkiye’deki kişi başına tüketim 800 gramdır. Türkiye’deki tüketici gittikçe bilinçlenmektedir. Dolayısıyla yeni ve kaliteli ürünler piyasada cazip hale gelmekte, fiyatlar ikinci planda kalmaktadır. 
Yaklaşık 6 milyon ton olan Çikolata Pazarı içerisinde kakao çekirdeğinin payı maksimum 2 milyon ton’dur. Türkiye gibi fındık, fıstık, kestane, badem, ceviz, üzüm vb. üreticisi bir ülke için geriye kalan 4 milyon ton pazar payı, bu yerel ürünlerimizle çikolataya katma değer kazandırarak artırılabilir. Bu yapıldığında alacağımız pazar payı kakao çekirdeğinden alınandan fazla olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜYAP Erzurum Gıda Ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı
TÜYAP Erzurum Gıda Ve Yöresel Lezzetler Fuarı Açıldı
Barış Pınarı Harekatı’na Aziziye'den Destek
Barış Pınarı Harekatı’na Aziziye'den Destek