|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Sancaktepe İlkokulundan, Öğretmenler Günü gezisi
  • Reklam

Sancaktepe İlkokulundan, Öğretmenler Günü gezisi

Sancaktepe İlkokulu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilk defa hayata geçirilen ara tatil uygulamasında, '' 24 Kasım Öğretmenler Günü '' dolayısı ile ülkemizin tarihi şehirlerinden olan Bursa’ya gezi düzenledi.

24 Kasım 2019 - 17:53 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 06:04

Sancaktepe İlkokulu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilk defa hayata geçirilen ara tatil uygulamasında,  ''24 Kasım Öğretmenler Günü'' dolayısı ile ülkemizin tarihi şehirlerinden Bursa’ya gezi düzenledi. 

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat ŞİT, Sancaktepe İlkokulu idarecileri, öğretmenleri ve ailelerinin katılımıyla tarihe yolculuk yaptılar.
Bursa gezisi kapsamında ilk olarak Uludağ eteklerine kurulmuş 5 Kızık Köyü’nden biri olan Cumalıkızık Köyü ziyaret edildi. 
Sancaktepe İlkokulu öğretmenleri, Osmanlı geleneklerini ve ev hayatını günümüzde de sürdüren bu köyde, arnavut taş kaldırımlı sokaklardan yürüyerek, hala içinde yaşam devam eden Osmanlı mimarisi evleri hakkında bilgi aldılar.
Cumalıkızık tarihi konakta kahvaltı yaptıktan sonra Konuk Evi, Sanat Evi, Çoban Evi, Etnografya Müzesi'ni gezip dünyanın en dar aralığı ve dar sokağı olan Cin Aralığından geçmeyi deneyen öğretmenler, daha sonra Saitabat Köyünde bulunan muhteşem Saitabat Şelalesi’ni de gezerek hatıra fotoğrafı çekildiler. 
Eğlenceli anların yaşandığı şelale gezisi sırasında doğayla iç içe olunduktan sonra Marmara bölgesinin en büyük gölü olan İznik’e doğru hareket eden Sancaktepe İlkokulu öğretmenleri, antik dönemden günümüze kadar önemini koruyan, bir dönem Türkiye  Selçuklularına da başkentlik yapmış İznik'e vardıklarında; Hristiyanlık tarihi açısından büyük öneme sahip olan; 7. ve son konsilin toplandığı; ismi ''Kutsal Bilgelik'' anlamına gelen, bugün bir bölümü cami, bir bölümü müze olarak kullanılan Ayasofya Müzesi’nde Camiye çevrilen eski kiliseyi gezerken, taban mozaikleri, Antik Tiyatro’yu ve geçirdiği yangınlara rağmen görülebilen ilgi çekici freskleri fotoğrafladılar.
Ayasofya'nın ardından antik dönemden kalma çini atölyelerini görerek, Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış ve İznik çinilerinin işlendiği ve sergilendiği küçük bir sergi sarayı konumundaki medresede çaylarını yudumlarken kısa bir alışveriş yaptılar. Medrese sonrası, İznik sokaklarında yürürken Lefke Kapı yakınlarında bulunan, yapımına Çandarlı Halil Hayrettin Paşa döneminde başlanmış İznik Yeşil Cami’ni ziyaret ettiler. Göl kenarındaki kısa mola sonrasında öğretmenler hatıra fotoğrafları çekildiler. 

"İstikbalimizin Mimarı, Tüm öğretmenlerimizin, Öğretmenler Gününü Kutluyorum" diyerek öğretmenler gününü kutlayan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, geziyi değerlendirerek "böyle anlamlı bir günde böylesine güzel ve tarihi mekanlara böylesine güzel bir organizasyon yaptıkları için okul idaresine teşekkür ediyorum. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum der Hz. Ali. -Bizi aydınlık yarınlara hazırlayan, istikbalimizin mimari, fedakâr tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum" Sözlerine yer verdi. 

Çekilen hatıra fotoğrafları ile anı ölümsüzleştiren öğretmenlerin dönüş yolunda söyledikleri şarkılar ve türküler ile  neşeli hale getirdikleri yolculuk İstanbul’da noktalandı.

Haber : Tevfik Erk / Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'den Doğu Akdeniz'de yeni NAVTEX hamlesi
Türkiye'den Doğu Akdeniz'de yeni NAVTEX hamlesi
İçişleri'nden 'Sokağa Çıkma Yasakları Gelebilir' İddialarına Yanıt
İçişleri'nden 'Sokağa Çıkma Yasakları Gelebilir' İddialarına...