|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Selçuk Özdağ’a Saldıranlar Tahliye Edildi!
  • Reklam

Selçuk Özdağ'a Saldıranlar Tahliye Edildi!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldırarak sopa ile darp eden ve silah çeken 5 şüpheli, savcılığın talebi üzerine 20 gün sonra tahliye edildi. Özdağ, “ülkede artık hiç kimsenin can güvenliği yoktur” dedi.

13 Şubat 2021 - 00:16 - Güncelleme: 13 Şubat 2021 - 07:55

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldırarak sopa ile darp eden ve silah çeken 5 şüpheli, savcılığın talebi üzerine 20 gün sonra tahliye edildi.

Özdağ, “ülkede artık hiç kimsenin can güvenliği yoktur” dedi.

Kararı veren ağır ceza mahkemesi, 'asliye ceza mahkemesiyle yaşanması muhtemel görev uyuşmazlığı nedeniyle sanıkların mağduriyetine neden olabileceğini' gerekçe gösterdi.

Saldırganlar hakkında açılan davanın iddianamesinde, sanıklar Abdurrahman Gülseren, Berke Aygün, Gülahmet Türk, Kadir Hukanoğlu ve Muhammet Raşit Gürsoy; Selçuk Özdağ'a yönelik kasten yaralama suçundan 9 yıla kadar, şoförünü ise silahla tehdit suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

İddianameyi inceleyen Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi, sanıkların eyleminin kasten yaralama değil, öldürmeye teşebbüs olabileceği gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermişti.

SAVCILIK TAHLİYE İSTEDİ

Savcılık, asliye ceza mahkemesinin görevsizlik kararına itiraz etti. 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen itirazda, eylemin kasten yaralama aşamasında kaldığı iddia edildi ve “Görev uyuşmazlıklarında dosyanın istinafa gideceği, bu sürenin zaman alacağı, bu nedenle sanıkların tutuklulukta geçirecekleri sürenin, kanunla öngörülen miktardan fazla olacağı” iddia edilerek, sanıkların tahliyesi istendi.

Talebi değerlendiren Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi de, asliye cezanın görevsizlik kararını kaldırırken, sanıkların da tahliyesine hükmetti.

Kararda, “Sanıklara isnat olunan suçun kanundaki cezasının alt ve üst sınırları, sanıkların tutuklulukta geçirdikleri süre ve olumsuz görev uyuşmazlığı çıkma ihtimali, bu durumda dosyanın Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne gidiş gelişinde geçecek muhtemel süre dikkate alınmakla sanıkların mağduriyetlerine neden olmamak için tahliyelerine karar verildiği” ifade edildi.

Mahkeme, 5 sanığa haftada bir gün imza atma şeklinde adli kontrol şartı uygulanmasına da karar verdi.

TAHLİYEYE TEPKİLER

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldırarak sopa ile darp eden ve silah çeken 5 şüpheli, savcılığın talebi üzerine 20 gün sonra tahliye edildi. Özdağ, “ülkede artık hiç kimsenin can güvenliği yoktur” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a saldıran 5 şüpheli tahliye edildi. Kararı veren ağır ceza mahkemesi, 'asliye ceza mahkemesiyle yaşanması muhtemel görev uyuşmazlığı nedeniyle sanıkların mağduriyetine neden olabileceğini' gerekçe gösterdi. Kararla ilgili siyasi parti liderlerinden peş peşe tepkiler geldi.

“SESSİZ SEDASIZ SERBEST BIRAKILDILAR!”

“Tuz koktu, tuz!” diyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Selçuk Özdağ'ı sokak ortasında öldürmeye teşebbüs eden 5 zanlı, bir cuma gecesi sessiz sedasız serbest bırakıldı! Bu sadece partimize değil demokrasimize saldırıdır! Başta siyasi partiler ve STK’lar olmak üzere milletimizi dayanışma içinde olmaya davet ediyorum.” diyerek çağrıda bulundu.

“SALDIRI DEMOKRASİMİZİ HEDEF ALMIŞTIR”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, “Suçun cezasız kaldığı, mafya artıklarının cesaretlendirildiği bu düzen, sadece siyasileri, STK'ları, evlatlarımızı değil, tüm Türkiye'yi ve demokrasimizi hedef almaktadır. Bedeli ne olursa olsun, bu ülkeye demokrasi gelecek ve hiçbir suç cezasız kalmayacak!” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEDE KİMSENİN CAN GÜVENLİĞİ YOKTUR”

Saldırganların serbest bırakılmasına ilişkin olayın birinci dereceden mağduru olan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise, “Ülkede daha ne kadar adaletsizlik, hukuksuzluk, haksızlık, kanunsuzluk olabilir diye düşünürken her gün bunlara bir yenisi ekleniyor. Bir Cuma günü namaza giderken uğradığım saldırının üstünden 20 gün geçti ve o saldırganların yine bir Cuma günü serbest bırakıldığını öğreniyoruz. Bu saldırı yalnızca şahsıma yönelik bir saldırı değildir. Bunu herkesin anlaması lazım. O yumruk, tekme, sopa bana değil ifade özgürlüğüne, demokrasiye, hak arayışına, Türkiye’ye atılmıştır. Bu demektir ki ülkede hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Ansızın bir saldırıya uğrayabilirsiniz ve size saldıranlar cezasız kalabilir. Sonra ülkede can güvenliği yok, mal güvenliği yok, iktidara güven yok, bu yüzde ne yatırımcı geliyor ne de burada olan yatırımcı ülkede kalıyor deyince hain ilan ediliyoruz. Asıl ihanet, göz göre göre yapılan saldırıya karşı eli kolu bağlı olan bir adalet sisteminin olmasıyla demokrasiye edilmiştir.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Mekanda 4 Mevsim Bahçe Keyfi, SOMFY Motorlu Pergola Çözümleri
Her Mekanda 4 Mevsim Bahçe Keyfi, SOMFY Motorlu Pergola Çözümleri
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu