|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Signify, 3D Yazıcı ile Üretilen ilk Armatürlerin Üretimine...
  • Reklam

Signify, 3D Yazıcı ile Üretilen ilk Armatürlerin Üretimine Başladı 

Aydınlatma’da dünyanın önde gelen firmalarından Signify, üç boyutlu yazıcıyla basılan ve müşterilerine özel olarak hazırlanan profesyonel armatürlerin üretimini duyurdu. Üç boyutlu yazıcı ile üretim yapılan ilk kullanıcısı Marks and Spencer’ın ise ciddi kazanımlar elde ettiğini açıkladı.

14 Kasım 2019 - 18:59

Aydınlatma’da dünyanın önde gelen firmalarından Signify, üç boyutlu yazıcıyla basılan ve müşterilerine özel olarak hazırlanan profesyonel armatürlerin üretimini duyurdu.
Üç boyutlu yazıcı ile üretim yapılan ilk kullanıcısı Marks and Spencer’ın ise ciddi kazanımlar elde ettiğini açıkladı.

●    ABD, Hindistan ve Endonezya’da yeni üç boyutlu baskı tesisleri kuruluyor.
●    Marks and Spencer sürdürülebilir aydınlatma teçhizatını tercih ediyor. 
●    Büyük markalar talep üzerine basılan, özelleştirilmiş ve çevre dostu armatürleri benimsiyor.

Aydınlatma’da dünyanın önde gelen firmalarından olan Signify (Euronext: LIGHT) bugün, Hollanda’da abajur ve teçhizatları (armatür) üç boyutlu basacak olan tesislerinin yanı sıra ABD, Hindistan ve Endonezya’da üç boyutlu baskı fabrikaları kurma planlarını açıkladı.

Yüzde 100 geri dönüştürülebilir polikarbonat malzeme kullanan şirket, esnek ve sürdürülebilir üretim tarzınını benimsemesi ile birlikte  armatürlerin kişiye özel tasarlanmasına ve her bir müşterinin ihtiyaçlarına göre ayarlanmasına olanak sağlıyor. Üretilen ürünler ömrünü tamamladığında ise geri dönüştürülerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunmasını sağlıyor. 

Moda ve gıda perakendecisi Marks and Spencer (M&S) bugün yaptığı açıklamayla, 2020 yılı sonuna kadar İngiltere’de bulunan mağazalarına yerleştireceğini ve üç boyutlu yazıcı ile hazırlanan binlerce armatürü üretme sürecinin ilk aşamasında olduğunu ifade etti.
M&S böylece Albert Heijn, SAS, Total ve Praxis gibi diğer önemli müşterilerin arasında yerini alıyor.  

Signify’ın üç boyutlu baskı alanındaki yatırımları, şirketin bir yandan müşterilerine daha iyi hizmet sunarken diğer yandan da hem onların hem de kendisinin karbon ayak izini azaltma kararlılığını yansıtıyor. Bu şekilde üretilen tipik bir armatür (elektronik ve optik bileşenler hariç), geleneksel yöntemlerle imal edilen metal bir armatüre nazaran %47 daha az karbon ayak izine sahip oluyor. Neredeyse bütün bileşenleri yeniden kullanılabiliyor veya geri dönüştürülebiliyor, böylece döngüsel ekonomiye katkı sunuyor. 

Signify’ın İnovasyon Başkanı Olivia Qiu “Biz, endüstriyel ölçekte 3 boyutlu basılmış armatürler imal eden ilk aydınlatma üreticisiyiz; böylece aydınlatma sektörünün ve sürdürülebilir inovasyonun öncüsü konumumuzu pekiştiriyoruz,” dedi.

Qui konuşmasına şöyle devam etti “Armatürleri basmak, daha esnek, hızlı ve çevre dostu bir imalat yöntemidir. Büyük yatırımlara ve uzun ürün geliştirme döngülerine ihtiyaç duymadan, müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayan yeni tasarımlar oluşturabiliyor veya mevcut tasarımları özelleştirebiliyoruz. Müşteriler fikirlerini birkaç ay değil birkaç gün içinde hayata geçirebiliyor ve baskı daha az enerji sarf ediyor. Üç boyutlu basılmış aydınlatma armatürlerimiz, geleneksel olarak üretilmiş metal aydınlatma armatürlerine göre daha düşük karbon ayak izine sahip. Ağırlıkları daha düşük olduğundan, nakliye kaynaklı karbon emisyonlarını %35 azaltıyoruz. Üretimi kentsel alanların yakınlarında gerçekleştirerek ayak izimizi daha da düşürüyoruz. Ve elbette LED aydınlatma, geleneksel aydınlatmaya göre çok daha verimli.” 

Genişleme planları
Signify yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre; Signify 'ın halihazırda Hollanda'daki Maarheeze'de bir üç boyutlu baskı tesisi bulunuyor. Hedefi ise 60 cm yükseklik ve genişliğe kadar armatürler basabilen farklı boyutlarda 500 kadar üç boyutlu yazıcıyı biraraya getiriyor.
Ocak 2020'de, hem profesyonel pazara hem de tüketici pazarına yönelik yeni Signify üç boyutlu baskı tesisleri ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Burlington'da faaliyete geçecek. Ardından Noida, Hindistan ve Jakarta, Endonezya'da yeni tesisler devreye girecek. Tüm bu tesislerde aydınlatma armatürlerine LED ışıklar entegre edilecek. 

Döngüsel ekonomiyle uyumlu aydınlatma 
Yaygın perakende zinciri M&S, Signify’ın üç boyutlu baskıyla ürettiği binlerce armatürü İngiltere’nin Londra, Manchester, Belfast kentleri ve de Dublin’deki mağazalarında kullanmaya başlıyor.
Proje, mağaza performansını iyileştirmeye ve ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlamaya yönelik. Mağazalarda, farklı türlerde armatürlerin yerini 3D baskılı LED armatürler alıyor.
Bu özelleştirilmiş ürünler, mevcut tavan döşemelerinin kullanımını sürdürecek şekilde, halihazırdaki teçhizata mükemmel uyumlu biçimde boyutlandırıldı.
Bu M&S’ın mağazalarında daha sürdürülebilir teknolojiler kullanma kararlılığının bir yansıması olarak görülmektedir.

M&S’ın Mağaza Yönetimi Bölümü’nde Araştırma ve Geliştirme Müdürü olan Oliver Knowles, “Uzun yıllardır daha çevreci ve düşük karbon salınımlı bir M&S için çok çaba sarf ediyoruz; 2012'de karbon nötr olmayı başaran ilk büyük perakendeci olduğumuz için gururluyuz. “3D yazıcılar bir süredir kullanımda, ancak bu armatürler mağazalarımızın sürdürülebilirliğini artıran ve mevcut sürdürülebilirlik stratejimizi tamamlayan ilk gerçek mağaza aydınlatması çözümü. Bu teçhizatın hem enerji hem de maliyet verimliliği açısından potansiyeli muazzam. Sipariş üzerine basılan bu armatürler, tavanda ayarlama veya tadilat gerektirmiyor. Ayrıca bu armatürleri gönderip geri dönüştürülmelerini ve yeni tasarımların basılmasını sağlayabiliyoruz; böylece sürekli güncel ve taze kalabiliyoruz. M&S, bu adımı atan ilk büyük İngiliz perakende şirketi olarak sektöre öncülük ediyor.” dedi.
 
Hollandalı süpermarket zinciri Albert Heijn, 2017'de Hollanda'daki 100'den fazla mağazasının sebze meyve bölümlerinde ortamı güzelleştirmek için özel tasarım, dekoratif askı lambalar kullanmaya başladı. Armatürler meyve şeklinde basıldı. Aynı zamanda mağazanın dondurulmuş gıda ve kahve alanı gibi bölümlerinde başka tasarımlar kullanılmaya başlandı. Süpermarket zinciri istediğinde tasarımları Signify'a iade etmesi durumunda, Signify da onları geridönüştürüp yeni tasarımlar hazırlayabiliyor.

Müşteriler için internet üzerinden ürün özelleştirme, baskı ve hızlı teslimat
Bugün Signify ayrıca Avrupa çapında, müşterilerin dekoratif armatürleri ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirmesine olanak tanıyan dünyanın ilk internet hizmetini kamuoyuna açıkladı. İlgili ürün yelpazesi içinde, 24 adet geri kazanılmış CD’den imal edilmiş, özelleştirilebilen bir Philips LED masa lambası da mevcuttur.

2018 yılı itibariyle Signify’ın satışlarının yüzde 79’u sürdürülebilir gelir kaynaklarından geliyor. 2020 yılında karbon nötr olma hedefine ulaşmaya kararlı olan şirket, kısa süre önce Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üst üste üçüncü yıl Endüstri Lideri seçildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaza Kurbanı Polis Törenle Memleketine Uğurlandı
Kaza Kurbanı Polis Törenle Memleketine Uğurlandı
1978 model Anadol otomobiline gözü gibi bakıyor..!
1978 model Anadol otomobiline gözü gibi bakıyor..!