|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Silvan Barajında, Ön Yüz Beton İmalatına Başlandı
  • Reklam

Silvan Barajında, Ön Yüz Beton İmalatına Başlandı

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Silvan Barajında ön yüz beton imalatına başlandığını açıkladı.

14 Haziran 2021 - 23:55 - Güncelleme: 20 Haziran 2021 - 05:14

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Silvan Barajında ön yüz beton imalatına başlandığını açıkladı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapımı devam eden Silvan Barajı'nın ön yüz beton imalatlarına başlandı. Gövde dolgusu tamamlanan ve ön yüz beton imalatlarına başlanan Silvan Barajının tamamlanması ile 2 milyon 350 bin 58 dekar arazi sulanacak ve yılda 681 milyon kilovat saat enerji üretilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’a yapılan yatırımlarla Diyarbakır’daki mümbit toprakların su ile buluşturulduğu, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edildiği ve derelerdeki taşkın riskinin azaltmaya devam edildiği belirtildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak Diyarbakır’da, Baraj, Gölet ve Sulama tesislerinin yanı sıra Islah çalışmalarıyla da çiftçilerin desteklendiği kaydedilen açıklamada, Diyarbakır’a son dönemde yapılan su yapılarının artması ve bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı kaydedildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapımı devam eden Silvan Barajı'nın ön yüz beton imalatlarına başlandığını müjdeledi.

Genel Müdür Yıldız, yazılı bir açıklama yaparak, Silvan Barajı inşaatının son durumuna ilişkin bilgi verdi. 

Yıldız, “Gövde dolgusu tamamlanan ve ön yüz beton imalatlarına başlanan Silvan Barajının tamamlanması ile 2 milyon 350 bin 58 dekar arazi sulanacak ve yılda 681 milyon kilovat saat enerji üretilecek.” ifadelerini kullandı.

“Ön yüz beton imalatlarına başlandı”

Silvan Barajı'nın en önemli aşamalarından birisi olan gövde dolgusunun geçen aylarda tamamlandığını dile getiren Genel Müdür Yıldız, “Barajda ön yüz beton imalatlarına başlandı. Barajın 2022 yılı sonunda tamamlanması ve Silvan Projesinin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile 2021 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 2,11 milyar TL tarımsal katkı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.

Silvan Barajı'nın temelden 175,5 metre yüksekliği ile kendi sınıfında ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek barajı olduğunu ve 7,3 milyar metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu belirten Yıldız, barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını kaydetti.

Haber: Kenan Özgüven / Diyarbakır - Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milas'ta Vatandaşlar Çıkarma Gemileriyle Tahliye Ediliyor
Milas'ta Vatandaşlar Çıkarma Gemileriyle Tahliye Ediliyor
Erdoğan Yangınlarla İlgili Son Durumu Açıkladı
Erdoğan Yangınlarla İlgili Son Durumu Açıkladı