|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Siyah – Beyazlı Futbolculardan Epilepsili Bireylere Destek
  • Reklam

Siyah – Beyazlı Futbolculardan Epilepsili Bireylere Destek

Beşiktaş, Türk Epilepsi ile Savaş Dernği’nin, Dünya Epilepsi Günü kapsamında üçüncüsünü düzenlediği toplumsal farkındalık projesi “Epilepsi İçin Bak”a destek verdi.

25 Şubat 2019 - 23:37 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 - 05:53

Beşiktaş, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin, Dünya Epilepsi Günü kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği toplumsal farkındalık projesi “Epilepsi İçin Bak”a destek verdi. Siyah-beyazlılar, bu akşam Vodafone Park’ta oynanan Fenerbahçe derbisinin seremonisine “Farkında Ol Destek Ol #Epilepsi İçin Bak’’ pankartıyla çıktı.

Spor Toto Süper Ligi’nde bu akşam Fenerbahçe’yi Vodafone Arena’da ağırlayan Beşiktaş, örnek bir davranışa imza attı. Siyah-beyazlılar, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 800 binden fazla epilepsili bireylerin yaşadıkları zorluklara çekip, sahaya ’’Farkında ol Destek Ol #Epilepsi İçin Bak’’ pankartıyla çıktı.

Nörolojik bir rahatsızlık olan epilepsi hakkında toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen Epilepsi İçin Bak projesini desteklemek isteyenler, ‘https://epilepsiicinbak.com/morgozluk’ özel fotoğraf uygulamasıyla mor gözlüklü fotoğraflarını çekerek projeyi destekleyebiliyor.

Epilepsi İçin Bak Projesi Hakkında

Beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucunda ortaya çıkan epilepsi, Türkiye’de 800 binden fazla bireyi etkiliyor. Her yaştan ve cinsiyetten bireyde ortaya çıkabilecek epilepsi, kişiden kişiye değişen nöbet türleri üzerinden ilerliyor. Dünya üzerinde en sık karşılaşılan nörolojik rahatsızlıklardan olan epilepsi, bugün toplum genelinde birçok ön yargıyı da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen epilepsi farkındalık araştırması Türkiye’nin bu hastalığa olan bakış açısını gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına bakıldığında toplumun %93’lük bir kesimin epilepsi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı görülüyor. Yine aynı araştırmanın sonuçlarında her 5 kişiden 1’i yakınlarının epilepsi hastası bir bireyle evlenmesini istemediğini belirtiyor. Her 4 kişiden 1’i ise yönetici olduğu takdirde epilepsili bir bireyi çalıştırmak istemediğini söylüyor. Bu araştırmanın sonuçlarından da yola çıkan Epilepsi İçin Bak projesi epilepsili bireylerin ve yakınlarının hayatını zorlaştıran bu ve bunun gibi ön yargıları ortadan kaldırmayı ve epilepsili bireyleri topluma geri kazandırmayı hedefliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hakkari ile Van İl Emniyet Müdürleri Değişti
Hakkari ile Van İl Emniyet Müdürleri Değişti
İstanbul'da 116 araç sürücüsüne DRİFT yapmaktan 6700'er lira CEZA
İstanbul'da 116 araç sürücüsüne DRİFT yapmaktan 6700'er lira...