|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Solcu Parti HKP İsrail’i Şikayet Etti, Uluslararası Ceza...
  • Reklam

Solcu Parti HKP İsrail’i Şikayet Etti, Uluslararası Ceza Mahkemesi Harekete Geçti

Türkiye'nini solcu partisi Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İsrail’in Filistin'e yönelik saldırısına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurunca harekete geçtiler...

19 Mayıs 2021 - 16:37

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İsrail’in Filistin'e yönelik saldırısına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvurmuştu. HKP avukatları; İsrail Devleti, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri hakkında Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunmuştu.

Konuya ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuran HKP Avukatı Doğan Erkan yaptığı açıklamada, İsrail'in uluslarası sözleşmelere göre savaş suçu işlediğini söylemişti.

İŞLEME ALINDI

Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP), İsrail’in Filistinlilere saldırısına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru işleme alındı. 

HKP Avukatı Doğan Erkan’ın başvurusunun ardından UCM başvurunun işleme alındığını mail yoluyla bildirdi.

“DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin gönderdiği yazıda, “Bu Başvuru, Büronun Başvuru Kayıtlarına usulünce girmiştir. Bu Başvuruyu Roma Statüsü ve Uluslararası Ceza Mahkemesi hükümleri çerçevesinde uygun görüldüğü şekilde değerlendireceğiz” ifadelerine yer verildi. Başvuruya ilişkin karara varıldığında HKP’ye bildirileceği ve çıkacak kararın gerekçeli metni ile gönderileceği belirtildi.

“SAVAŞ SUÇLULARININ ENSELERİNDEYİZ”

UCM’nin başvuruyu işleme almasının ardından Av. Doğan Erkan konuyla ilgili açıklama yaptı.

Erkan şu ifadelere yer verdi:

“Her ne kadar bu yazı, henüz suç duyurumuzun kabul edildiği anlamına gelmese de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bu geri dönüşü çok olumludur. İki yönden olumludur. Birincisi, başvurumuzu Uluslararası Ceza Mahkemesi değerlendirmeye alma engeli görmemiştir. Bunun anlamı şu; UCM, Türkiye Roma Statüsü taraf ülkesi olmadığı için başvuruyu doğrudan reddetmiş değildir. İkincisi, başvuruyu yapanın bir sözleşmeci devlet olması bir ön şart koymamıştır mahkeme. Bunların ön şart görmeden suç duyurusunun değerlendirmeye alınması son derece önemlidir. Tüm İsrail devleti ve savaş suçluları bundan sonra korksunlar. Enselerindeyiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural