|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Sosyal Medyanın Dilimize Yerleştirdiği Kelimeler
  • Reklam

Sosyal Medyanın Dilimize Yerleştirdiği Kelimeler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatta zamanımızın çoğunu sosyal medyada geçirir olduk. Bunun sonucunda da dilimize birçok yeni kelime yerleşti. İşte o kelimelerden bazıları...

08 Ekim 2020 - 15:11

YoutuberYaptığı yemekten tutun da gece bakım rutinine kadar her şeyini videoya kaydedip Youtube'a yükleyen arkadaşlarımız Youtuber (yutubır) ünvanını almış durumda. Kulağa basit gibi gelse de bu işten para kazanıp zengin olan insanların sayısı hiç de az değil!

Feys, Face
İlkokul öğrencisinden tutun da 70 yaşındaki dedenize kadar herkesin kullandığı bir sosyal platform olan facebook dilimize face (evet yazıldığı gibi okuyacaksınız), feys gibi sözcükler katmayı başardı. "Feyse foto attım, face'de hiç beğeni gelmedi" gibi cümleler bugünlerde kulağımızın aşina olduğu cümlelerden.

Hashtag
Instagram'da paylaşılan fotoğrafların açıklama kısmında #günaydın #pazarkeyfi #kahve gibi kelimeler görmeye alışkınız. Bu hastagler fotoğrafları aynı başlık altında toplamaya yararken daha fazla beğeni almanıza da katkı sağlıyor unutmayın!

DM'den yürümek
İngilizce Direct Message yani direkt mesaj anlamına gelen DM sayesinde beğendiğiniz bir kişiye Instagram ya da Twitter'dan direkt mesaj atarak yürüyebilirsiniz. DM'den yürüme olayı yaygınlaştığından beri "Kızlaar üst dönemlerden Ali var yaa bana DM'den yürüdüü" gibi cümleler kulağınızda çınlıyor biliyoruz.

Takipçi kasmak, takip edeni takip etmek...
Takipçi sayısının popülerlik oranıyla doğru orantılı olduğu günümüzde sosyal medyada takipçi kasmak, takipçi sayısını arttırmak için her yol mübahtır demek oluyor. İster takipçi satın alın, isterseniz #takipedenitakipederim diyin ama mutlaka takipçi sayınızı arttırın.

Online
Kelime anlamı çevrimiçi olan online, anlık mesajlaşma programlarından tutun da alışveriş sitelerine kadar birçok sosyal mecrada kullanılan kelimelerden.

Story
Arkadaşınıza gönderdiğiniz snapleri listenizdeki tüm arkadaşlarınız görsün istiyorsanız snapinizi story'inize ekleyin. Böylelikle fotoğrafınız 24 saat boyunca story'de kalacak ve o süre zarfında tüm arkadaşlarınız fotoğrafınızı görebilecek. (Lütfen yaptığınız her şeyi fotoğraflayarak snap story'inize koyup insanları bayıltmayın...)

Caps
Caps, bir fotoğrafın üzerine komik yazılar yazmak anlamına geliyor. Sosyal medyada gördüğümüz capslerden olsa gerek, arkadaşlarımızın fotoğraflarının üstüne komik cümleler yazıp kendi capslerimizi yapmakta da üstümüze yok!

Fake
İngilizce'de sahte anlamına gelen fake, günümüzde genelde gerçek bir kullanıcıya ait olmayan hesapları anlatmak için kullanılmakta.

Emoji
Duygularımızı sosyal medyada yansıtma yöntemimiz olan emojiler aslında pek bir sevimliler. Artık yazdığınız bir cümlenin sonuna emoji koymuyorsanız o cümle, cümleden sayılmıyor bilesiniz!

Fenomen
Sosyal medyada belirli sayıda takipçiye sahipseniz artık siz de bir fenomensiniz! Bu fenomenler genelde çeşitli yerler gezip fotoğraflarını paylaşan ya da ilgilendiği konular hakkında bilgilerini paylaştıkları videolar çeken insanlardan oluşuyor.

Trollemek
Sosyal medyada belirli bir olayla, fotoğrafla ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyle dalga geçmek trollemek anlamına geliyor. Gençlerimiz günlük yaşamında da arkadaşlarına yaptığı şakalar ve geçtikleri dalgalar için de "Hehehe nasıl trolledim ama seni..." gibi cümleleri çoğunlukla tercih etmekte.

Stalk, stalker
Hakkında bir şeyler öğrenmek istediğiniz birisi mi var? O zaman o kişiye ait tüm sosyal medya hesaplarını didik didik ederek onu stalklayın. Bu işlemi yapmayı alışkanlık haline getirdiniz mi? Tebrikler! Artık siz de bir stalkersınız.

Favlamak, fav atmak
Favlamak kavramı hayatımıza Twitter'la birlikte girdiğinde beğendiğimiz bir tweeti favorilerimize eklemek anlamına geliyordu. Ama artık dilimize öyle bir yerleşti ki günlük hayatta bile "Bluzumu beğenen favlasın" "Bu plan benden fav alır" gibi cümleler kurabiliyoruz.

Friendzone
"Sevdiğim kız bana abi dedi."'nin İngilizce versiyonu diyebiliriz Friendzone için. Sevdiğiniz insandan "Ama ben seni arkadaş olarak görüyorum" cümlesini duyduğunuz an siz de Friendzone'a girdiniz demektir.

Like atmak
Paylaştığımız fotoğraflara, durum güncellemelerine like atılması için kendimizi paralıyor ama like yerine beğenmek kelimesini kullanmayı asla tercih etmiyoruz...

LOL
Eskiden bir şeye çok güldüğümüzde bunu sosyal medyada "Hahaha" diye belirtirdik ama artık LOL demeyi tercih ediyoruz. İngilizce'deki "laughing out loud" ya da "lots of laughs" kelime gruplarının kısaltması olan LOL sesli güldüm/çok güldüm anlamına gelmekte.

Selfie -Özçekim
Telefonunuzun ön kamerasından kendinizi, arkadaş grubunuzun fotoğrafını çektiğinizde bu bir selfie yani özçekim oluyor.

Artık selfie çekmeden bir günümüz bile geçmiyor.
Anı yaşamak, özçekim yapmak yerine "Hadi bir selfie çekineliiiim" lafını birçok kişi ağzından düşürmüyor.

Snap
Snapchat uygulamasıyla hayatımız giren snap kavramı, belirli bir süre içinde yok olmak kaydıyla tek bir arkadaşınıza, eşinize dostunuza gönderdiğiniz fotoğraf ve videolarınız için kullanılıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kütahya Emniyet Müdürü Koç, Polis Emeklileri Derneğini ziyaret etti
Kütahya Emniyet Müdürü Koç, Polis Emeklileri Derneğini ziyaret...
EGM Aktaş, BM Polis Müşavirini Konuk Etti
EGM Aktaş, BM Polis Müşavirini Konuk Etti