|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Sosyologlardan Toplumsal Meselelere İnsani Çözüm
  • Reklam

Sosyologlardan Toplumsal Meselelere İnsani Çözüm

Dünya Sosyologlar Derneği merkezinde, 9.ncu Dünya Sosyologlar Derneği Buluşması kapsamında düzenlenen panelde “Toplumsal Meselelere İnsani Çözüm” teması işlendi.

19 Aralık 2018 - 04:24 - Güncelleme: 23 Aralık 2018 - 03:53

Dünya Sosyologlar Derneği (DUSODER) “Buluşmalar” ifadesi altında düzenlediği etkinliklerini sürdürüyor.

16 Aralık 2018 Pazar günü Dünya Sosyologlar Derneği merkezinde, 9.ncu Dünya Sosyologlar Derneği Buluşması kapsamında düzenlenen panelde “Toplumsal Meselelere İnsani Çözüm” teması işlendi.

Moderatörlüğünü Yazar Sadık Uslu’nun yaptığı panelde, Siyasetçi – Yazar Emrullah Önalan,  Eğitimci – Sosyolog Haldun Sönmezer, Mütekellim - Biyolog - Din Felsefecisi ve Paleoantropolog Prof. Dr. Yunus Emre Akkurt, Ekonomist – Yazar Yunus Ekşi, Gazeteci - Yazar – Eğitimci Mine İzgi ve İlahiyatçı, Sosyolog - Eğitimci - Yazar - Aile Danışmanı Fatma Kotan birer tebliğ sundu.

Selamlama konuşmasını DUSODER Başkan yardımcısı Suzan Özçelik’in yaptığı panelde, DUSODER Genel Başkanı Sosyolog Necdet Topçu derneğin misyonu ve hedeflerini anlattı.

Projeler ve destek gruplarını anlatan ve sorumluluklara dikkat çeken DUSODER Başkanı Necdet Topçu, “Sorumluluk bir zorunluluktur. Sorumluluklarını yerine getiren insan aynı anda umutsuz olamaz. Önümüzde ki dönemlerde lise ve ortaokullarda bir takım projeler yürüteceğiz. Diğer taraftan Sosyoloji okumaları enstitüsünü oluşturacağız. Türk toplumunun sosyolojiye olan ilgisini artırmak istiyoruz. Bundan sonraki buluşmalarımızı, konferans ve seminer konseptine dönüştürerek daha etkin hale getirmek istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.

İslam’ın ve Bilimin halka ulaştırılması, bilimsel gerçeklerin halka anlatılması gerektiğini belirten Mütekellim, Biyolog, Din Felsefecisi ve Paleoantropolog Prof. Dr. Yunus Emre Akkurt, Bilimlerin bir kaide üzerine kurulduğuna dikkat çekerek “Bilimler doğru temeller üzerine oturtulması gereklidir. Sorunları çözerken teşhis ettiğimizi tedavi edecek reçeteler de sunmalıyız. Bu bağlamda kuran ve sünnet çözümdür. İslam’ı ve Bilimi halka ulaştırmak, bilimsel gerçeklerle ilgili olarak halkı bilgilendirmek gereklidir.” Diye konuştu.

Sosyal medya ve dijital dünyanın tehlikelerine dikkat çeken Siyasetçi – Yazar Emrullah Önalan “Dijital dünyanın baş döndürücü gelişmeleri ve sermaye silah ve siyaset elinde olunca kuşatma altında bir algı oluşturularak insanımızı bir sarmal içine alıyorlar.” Dedi.

Toplumsal sorunlara değinen Eğitimci – Sosyolog Haldun Sönmezer, ilaç sektörünün hiçbir zaman sağlık sunmak gibi bir hedefinin olmadığını söyledi.

Ekonomist – Yazar Yunus Ekşi; Dünya sosyologlar derneğinin sosyologlara öncülük ederek ilerlemesinin toplumsal sorunların çözümünde önemli katkılar sağlayacağını anlattı.

Gazeteci - Yazar – Eğitimci Mine İzgi; Fabrika ayarları ile bize emanet edilen neslimizi sistem ürettiği değerler üzerinden bozarak kötü etkileşim örneği oluşturduğunu ifade etti.

İlahiyatçı, Sosyolog, Eğitimci, Yazar, Aile Danışmanı Fatma Kotan da konuşmasında Türkiyede aile müessesesi, yaşanılan problemler ve öneriler, gençliğin yarın algısı, beyin göçü, hayat felsefesi, çocuk egitiminde çevresel faktörlerin rolü, değerlerin içinin boşatilması konularına değindi ve DUSODER ile birlikte yapılabilecek çalısmalara yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ulaşım zamları enflasyonu uçurdu
Ulaşım zamları enflasyonu uçurdu
'Ben, Benimle Küsmüşken' CEVAP, Sizlerle...
'Ben, Benimle Küsmüşken' CEVAP, Sizlerle...