|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Taliban Kabil’e Girdi, Cumhurbaşkanı Gani Ülkeden Ayrıldı
  • Reklam

Taliban Kabil'e Girdi, Cumhurbaşkanı Gani Ülkeden Ayrıldı

Afganistan'da Taliban ülkenin tüm sınır kapıları ile başkent Kabil dışında tüm büyük vilayet merkezlerinin kontrolünü ele geçirdi ve Kabil'in kenar mahallelerine girmeye başladı.

13 Ağustos 2021 - 11:46 - Güncelleme: 15 Ağustos 2021 - 22:21

Afganistan'da Taliban ülkenin tüm sınır kapıları ile başkent Kabil dışında tüm büyük vilayet merkezlerinin kontrolünü ele geçirdi ve Kabil'in kenar mahallelerine girmeye başladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Nangarhar İl Şura Vekili Nilufer Aziz, basına yaptığı açıklamada, Taliban'ın, Nangarhar'ın merkezi Celalabad kentini de ele geçirdiğini söyledi.

Kentin hiçbir çatışma yaşanmadan Taliban'a teslim edildiğini belirten Aziz, bazı yetkililerin başkent Kabil'e kaçtığını belirtti.

Ülkedeki son gelişmelerin özeti:

İlerleyişini sürdüren Taliban'ın başkent Kabil'e ulaştığı belirtildi
Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrıldığı öne sürüldü
BM verilerine göre son bir ayda bin kadar kişi hayatını kaybetti
On binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı
Taliban şu an 34 vilayetin 28'ini kontrol ediyor, 6 vilayet hükümet kontrolünde
Çok sayıda ülke, Afganistan'daki personelini tahliye ediyor.

13.08.2021 23:05

Arapça talib (öğrenci) kelimesinin çoğulu Taliban (öğrenciler) adını benimseyen örgüt, ülkenin güneyinde Molla Ömer Ahund liderliğinde yaklaşık 50 medrese öğrencisiyle birlikte 1994'te kuruldu. Kuruluş felsefesini de Afganistan'da İslam'a dayalı bir yönetim getirmek olarak tanımladı...

Afganistan'ın son 25 yılına damga vuran Taliban örgütü nedir? Nasıl ortaya çıktı? Amacı nedir? Arkasında kimler var?

20:04

Taliban, Afganistan İslam Emirliği'ni ilan edecek

Afganistan'da başkentte kamu binalarını aldıktan sonra Başkanlık Sarayı'na girdiği belirtilen Taliban'ın Afganistan İslam Emirliği'ni ilan edeceği açıklandı.

ABD'nin 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından Afganistan'a girerek son verdiği İslam Emirliği'nin tekrar kurulacağı belirtildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Taliban yetkilisi, Başkanlık Sarayı'ndan yakından Afganistan İslam Emirliği'nin ilanın yapılacağını söyledi.

NATO ise ülkeden tahliyelerin devam etmesi için Kabil havalimanının güvenliğini sağlamayı sürdüreceği açıklaması geldi.

18:05

Taliban, Kabil'de kamu binalarını almaya başladı

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Mücahit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkenti barışçıl şekilde devralmak istediklerini ve bu nedenle güç kullanmadıkları ancak hükümet güçlerinin bölgeden ayrılıp binaları boşalttığını belirtti.

Bunun üzerine olası hırsızlık olaylarının da önlenmesi için merkezde ve kamu binalarında kontrolü almaya başladıklarını kaydeden Mücahit, "kentte güvenliği sağlayacakları" ifadesini kullandı.

Mücahit, Taliban'ın sivillerin evlerine girilmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

17:21

 Afgan yetkililer, Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrıldığını açıkladı

Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai için çalışan yetkililerden biri, Cumhurbaşkanı Gani'nin Afganistan'dan ayrıldığını öne sürdü. Ancak Gani'nin hangi ülkeye gittiğine dair bilgi verilmedi.

Afganistan Ulusal Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah yayınladığı videoda Gani'nin ülkeden ayrıldığını doğruladı. 

Afgan yetkililerin suçladığı Gani'nin Tacikistan'a gitti iddia edildi.

17:04

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Taliban birliklerimize saldırırsa güçlü karşılık görür

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban'dan bir talepte bulunmadıkların kaydederek, "Taliban'a, eğer askeri personelimize ve (tahliye) operasyonumuza müdahale ederlerse hızlı ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğimizi söyledik." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, CNN kanalında Jake Tapper'ın programına konuk olarak ABD'nin Afganistan'dan tahliye sürecini ve Taliban'ın ilerleyişini değerlendirdi.

Tapper'ın, "Daha geçen ay Başkan Joe Biden Taliban ülkeyi ele geçiremez demişti, ama yanıldı, ne oldu?" şeklindeki sorusuna yanıt verirken zorlanan Blinken, ABD'nin Afganistan'da yapması gereken her şeyi yaptığını söylemekle yetindi.

Blinken, Afganistan'dan ayrılma kararının doğru olduğunu, daha önce İngilizlerin ve Rusların da uzun süre bu ülkede kalıp sonra ayrıldığını, mevcut durumda ABD'nin de ayrılmasının kendi çıkarına uygun olduğunu ifade etti.

"Beğenin ya da beğenmeyin 1 Mayıs'ta çıkacağımıza ilişkin bir anlaşma var. Biz çekilme işlemini başlattık mı, başlattık. Afganistan'da 5-10 yıl daha kalmak bizim ulusal çıkarımıza değil." değerlendirmesini yapan Blinken, kararlarından pişman olmadıklarını yineledi.

Taliban'ın hızlı ilerleyişi ve Kabil'i kuşatması konusundaki görüşü sorulan Blinken, "Açıkçası (Afgan) güvenlik güçlerinin ülkeyi savunamadığını gördük ve bu beklediğimizden daha hızlı oldu." dedi.

Taliban'dan herhangi bir talepte bulunmadıklarını söyleyen Blinken, "Taliban'a, eğer askeri personelimize ve (tahliye) operasyonumuza müdahale ederlerse hızlı ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğimizi söyledik." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden dünkü açıklamasında, Kabil Büyükelçiliğindeki personelin tahliyesi için gönderilen asker sayısını 5 bine çıkardığını duyurmuştu.

13:38

5 bin Taliban ve IŞİD tutuklusunun bulunduğu Bagram üssü Taliban'a teslim edildi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de yönetim değişikliği için müzakereler sürerken, Taliban kontrolünü genişletmeye devam ediyor.

ABD ve koalisyon güçlerinin 20 yıl boyunca kullandığı Bagram Hava Üssü de Taliban'a teslim edildi. Burada 5 bin dolayında Taliban ve IŞİD tutuklusu bulunuyordu.

12:52

Afgan İçişleri Bakanı: İktidar barışçıl şekilde devredilecek

Afganistan İçişleri Bakanı Abdul Sattar Mirzakwal, Taliban'ın ülkenin tam kontrolünü ele almaya yakın olduğunu açıklayarak 'barışçıl bir güç transferi' gerçekleşeceğini açıkladı.

Bir video mesaj yayınlayan Afgan İçişleri Bakanı, "Afganlar endişelenmesin Kabil'e herhangi bir saldırı olmayacak. Barışçıl bir şekilde iktidar, geçiş hükümetine devredilecek" dedi.

Taliban da geçiş sürecinin görüşülmesi için müzakere heyetinin Başkanlık Sarayı'na gittiğini açıklamıştı.

12:30

Taliban müzakerecileri 'barışçıl yönetim değişimi' için başkanlık sarayında

Afganistan'ın başkenti Kabil girişine ulaştıktan sonra militanlarına durması için talimat veren Taliban, kentin barışçıl şekilde ele geçirilmesi için görüşmelerin yapıldığını açıkladı.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan Taliban sözcüsü, 'barışçıl yönetim değişikliği' yapılması için müzakerecilerin Başkanlık Sarayı'na gittiğini açıkladı. Kenti güç kullanarak almak istemediklerini duyuran Taliban kent sakinlerine de can ve mal güvenliği garantisi verdi.

ABD basını ise Taliban ile Washington'un çekilme sırasında saldırmazlık için anlaştığını öne sürdü. Washington Post'ta yer alan iddiaya göre, ABD askerleri ve diplomatları çekilene değin Taliban, başkent Kabil'e girmeyecek ve ABD çalışanlarını hedef almayacak.  

11:58

Taliban'dan Rus Büyükelçiliği için güvenlik garantisi

Afganistan'ın başkenti Kabil'e ulaşan Taliban, burada bulunan Rusya Büyükelçiliği için güvenlik garantisi verdi.

Rus haber ajansı Tass'ın sorusuna yanıt veren Taliban Siyasi Büro Sözcüsü Sühail Şahin, "Evet, Rusya ile iyi ilişkilerimiz var ve genel olarak politikamız, Rus ve diğer büyükelçiliklerin işleyişi için güvenli koşullar sağlamak" dedi.

11:42

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türk vatandaşlarına çağrı

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter'dan yaptığı paylaşımda  Afganistan'dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu.     

Taliban'ın başkent Kabil'in dış mahallelerine girmeye başlamasıyla kent merkezinde kaos yaşanmaya başladı.

Taliban, kenti güç kullanarak almayacaklarını ve güçlerine kent kapılarında durmaları talimatı verildiğini duyurdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı